Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 04:43:59

У “Софії Київській” відкрили експозицію “Народна ікона Полісся”. Відео

19.10.2012   10:37Агенцiя

Вона знайомить із сакральним мистецтвом Чернігівщини XVIII-XIX століть. 35 творів іконописців-самоуків зберігаються у архітектурно-історичному заповіднику “Чернігів Стародавній”, який нині відзначає своє 45-річчя.

ОКСАНА ДУПАК, журналіст:
– Найбільш поширені у народних іконах Чернігівщини були образи Богоматері, Ісуса Христа, Святих Миколая, Юрія-Змієборця, Параскеви. Їх писали самоуки переважно для бідних містян й селян, які не могли дозволити собі дорогі канонічні ікони. Богомази обмежувалися нескладними сюжетами. Утім саме такі лики й були близькі простому люду.

ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Образи, розумієте, вони немов би трошки заземлені. Взагалі для українців характерна фольклорність і поетичність світомислення. Ці божества виглядають як добрі, справедливі, до яких можна звернутися з якимось проханням, вони доступні до простої людини.

Часто в іконах самоуків проглядаються національні риси українців. Особливо любили у народі красуню Варвару. Біле личко, брови як шнурочки. У руці тримає патер, вважалось, людина, звернувшись до Варвари у лиху годину, не помре без причастя. І тільки у неканонічній іконі можна побачити поруч ліки Спасителя і Миколи Чудотворця. Рушники, якими прикрашали селяни свої оселі, ікони – з приватної колекції Юрія Дахна. Вишивка білим по білому – так само, як і на Полтавщині, для Чернігівщини була традиційною. У деяких селах подібними візерунками оздоблювали і сорочки.

ЮРІЙ ДАХНО, колекціонер:
– У нас білим по білому жіночих сорочок вишитих тридцять штук. І вони зібрані тільки у наших трьох селах. І цікаво, що цю вишивку не хотіли давати дівчата одна одній, бо вважалось, що віддасть свою долю. А візерунками кольорових вишиванок ділилися з великим задоволенням.

На виставці можна побачити й багато хатнього господарського начиння. За щоб не бралися селяни, на працю надихали улюблені святі. Часто чернігівські художники прикрашали лики трояндами й півоніями, а інколи створювали по-справжньому унікальні ікони. Приміром, ця має два зображення, написані на ребрах під прямим кутом. Якщо дивитись із правого боку, бачимо Богородицю з мечем, який за пророцтвом Симеона уразить душу Діви Марії. Зліва – Ісус Христос йде на Голгофу, що засвідчує: пророцтво старця здійснилось.

ОЛЬГА ТРАВКІНА, головний зберігач фондів:
– Наскільки мені відомо, такої оригінальної за технікою виконання ікони у інших збірках музеїв ні України, ні Росії немає. Тільки у нас така ікона є! Ця родзинка чернігівської колекції у Києві перебуватиме лише один день, всі інші експонати у виставкових залах “Софії Київської” кияни можуть побачити до десятого грудня.

Оксана Дупак, Констянтин Царенок, телеканал Київ

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини