Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 1 лютого, 18:15:28

До Дня української писемності та мови

09.11.2016   10:09Агенцiя

– Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування, – писав Панас Мирний.

За своєю мелодійністю українська мова вважається другою в світі, поступаючись тільки італійській. Сьогодні нею розмовляють близько 45 мільйонів людей.

На знак визнання важливості мови у консолідації українського суспільства та єдності країни Указом Президента України в 1997 році встановлений День української писемності та мови. Відтоді це державне свято відзначається щороку 9 листопада, у день вшанування пам’яті Преподобного Нестора – Літописця.

Аби згуртувати всіх небайдужих навколо українського слова, вже вшістнадцяте цього дня відбудеться радіодиктант національної єдності. Об 11 годині на Першому каналі Українського радіо почнеться годинна радіопрограма, присвячена акції: йтиметься про історію радіодиктанту, його учасників, умови написання, а об 11:30 прозвучить власне текст. Детальнішу інформацію можна отримати на сайті Держаного комітету телебачення і радіомовлення України за посиланням.

До акції єдності долучатимуться і навчальні заклади Чернігівщини.

Окрім цього, з нагоди свята в Чернігівському обласному філармонійному центрі фестивалів та концертних програм відбудеться концерт до Дня української писемності та мови.

Цікаві факти про українську писемність та мову

Згідно зі словником Національної Академії Наук України сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів. За лексичним запасом найбільш близькою до неї є білоруська – 84 % спільної лексики, далі йдуть польська та сербська (70 % і 68 % відповідно) і лише потім – російська (62 %). До речі, якщо порівнювати фонетику й граматику, то українська має від 22 до 29 спільних рис з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами.

В українській мові, на відміну від решти східнослов’янських мов, іменник має 7 відмінків, один з яких – кличний.

Вона також багата на синоніми та зменшувальні форми. Наприклад, слово «горизонт» має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид. Зменшувальну форму має навіть слово «вороги» – «вороженьки».

Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера «п». Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною є літера «ф». Слова, які починаються з неї, в більшості випадків запозичені з інших мов.

Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів — «бути», прикметників — «великий», займенників — «він».

Назви всіх дитинчат тварин є іменниками середнього роду: теля, котеня, жабеня.

Перший друкований буквар, виданий українським автором, мав назву «Наука до читання й розуміння слов’янського письма». Книга вийшла в 1596 році у Вільні, до неї додавався словник, який містив 1061 слово.

Першим букварем, виданим в Україні, був «Буквар» («Азбука»), надрукований у Львові в 1574 році першодрукарем Іваном Федоровим. Книжка складалася з абетки, складів, зразків відмінювання і короткої читанки. До нас дійшов лише один примірник, який знайдено в Римі у 1927 році. Зберігається в бібліотеці Гарвардського університету (США). Факсимільне видання було здійснено в Києві в 1964 та 1974 роках.

Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?».

Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г. Шевченка: 147 мовами народів світу.

Останні новини Чернігівщини

Львівський апеляційний суд заборонив Владиславу Атрошенку обіймати посаду міського голови Чернігова протягом року

Львівський апеляційний суд заборонив Владиславу Атрошенку обіймати посаду міського голови Чернігова протягом року 12:43

Міському голові Чернігова Владиславу Атрошенку заборонили обіймати відповідну посаду строком на один рік.

За матеріалами СБУ судитимуть російського агента, який збирав інформацію про переміщення ЗСУ 10:09

Слідчі Управління СБ України в Чернігівській області завершили досудове розслідування стосовно мешканця прикордоння, який приховано збирав інформацію про місця дислокації та переміщення українських військ на території Чернігівщини та Київщини.

«Слугу Народу» на Чернігівщині очолив В’ячеслав Чаус

«Слугу Народу» на Чернігівщині очолив В’ячеслав Чаус 09:55

Обов’язки голови Чернігівської обласної організації партії «Слуга Народу» покладено на В’ячеслава Чауса, який є головою Чернігівської ОВА.

1 лютого - цей день в Україні та в світі

1 лютого - цей день в Україні та в світі 09:52

ДЕНЬ 343 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 343 RUSSIAN AGRESSION

Ворожі війська продовжують обстрілювати прикордоння Чернігівщини та Сумщини з мінометів

Ворожі війська продовжують обстрілювати прикордоння Чернігівщини та Сумщини з мінометів 09:50

Вчора, 30 січня, російські війська продовжували обстрілювати прикордоння Чернігівської та Сумської областей.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини