7 жовтня – Всесвітній день дій за гідну працю
Щорічно на початку жовтня в усьому світу відзначається день дій за гідну працю. Адже кожна працююча людина заслуговує на гідні умови праці, достойну роботу та належну матеріальну винагороду за неї.

Стан справ на Чернігівщині
В області роботодавцями в січні-липні цього року на новостворені робочі місця працевлаштовані 6374 особи (в юридичних осіб – 1923, у фізичних – 4451). При цьому внаслідок змін в організації виробництва та праці звільнено 2900 осіб. Реальний приріст працевлаштованих – 3474 робочих місця. У територіальному розрізі найбільше створено робочих місць у містах обласного підпорядкування.
Якісні характеристики нових робочих місць, створених у зазначеному періоді юридичними особами, свідчать про застосування гнучких форм зайнятості, що впливають на рівень оплати праці. Так, зокрема, із 235 робочих місць, створених у липні цього року, у майже 71% передбачена заробітна плата менше мінімальної або на рівні, що свідчить про неповну зайнятість, у третини – від однієї до трьох мінімальних заробітних плат і тільки 2,6 % – більше трьох мінімальних заробітних плат.
За січень-серпень середня заробітна плата штатних працівників підприємств області становить 8027 гривень, що перевищує рівень аналогічного періоду попереднього року на 18,6% та забезпечує рівень мінімальної заробітної плати (4173 гривні) в 1,9 разу. Найбільш високооплачуваними є працівники фінансової та страхової діяльності, державного управління й оборони, обов'язкового соціального страхування, заробітна плата яких від 10,8 до 11,1 тисячі гривень. Найменше, близько 5,6 тисячі гривень, отримують працівники сфери мистецтва, спорту, розваг та відпочинку.
За розмірами нарахованої заробітної плати у червні цього року (останні дані) кількість штатних працівників, які відпрацювали половину робочого часу і яким заробітну плату нараховано в межах мінімальної, – 9,7% (в Україні – 6,5%). Понад мінімальну заробітну плату (4173 гривні), але не більше 8 тисяч гривень, нараховували половині працюючих. У той же час, від 8 до 15 тисяч гривень – 29,1%, понад 15 тисяч – 10,5% працівників.
Однак, варто зазначити, що не всі суб'єкти господарювання своєчасно розраховуються зі своїми працівниками. За даними Держстату, на 1 вересня 14 роботодавців заборгували 12,2 мільйона гривень. Переважна більшість боргів сконцентована на діючих економічно активних підприємствах, де сума заборгованості із виплати заробітної плати склала 11,1 мільйона гривень.
Загалом, як показує аналіз, кількість боржників і сума зарплатних боргів мають тенденцію до зменшення. За останній місяць серед боржників залишилися 10 субʼєктів господарювання, а сума боргу зменшилася на 0,8 мільйона гривень.
Органи соціального захисту населення всебічно сприяють зростанню рівня заробітної плати шляхом проведення правороз’яснювальної роботи, надання методичних рекомендацій для ефективної організації праці та її оплати.
Важливою складовою підвищення рівня оплати праці, захисту прав людини у сфері праці є поширення практики ведення соціального діалогу. Так, в області діє Територіальна угода про регулювання основних соціально-економічних принципів та трудових відносин на 2017-2020 роки між органами влади (Чернігівською ОДА, обласною радою), роботодавцями та підприємцями (Обласним об’єднанням організацій роботодавців, Спільним представницьким органом сторони роботодавців Чернігівської області) та профспілками (Спільним представницьким органом репрезентативних профспілок на територіальному рівні). Угодою визначено низку напрямків діяльності у сфері економічного і соціального розвитку регіону, зокрема, підвищення ефективності виробництв, захисту прав працівників, забезпечення їх соціальних гарантій, задоволення соціально-культурних та духовних потреб, створення нових робочих місць з належними умовами праці, повідомляє Департаменту соціального захисту Чернігівської облдержадміністрації.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.