Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 квітня, 06:48:16

ОПОРА “провела ревізію” у відділі ведення реєстру виборців

03.10.2012   15:12Агенцiя

Певно, більшість громадян вже відчуває наближення виборів. Кандидати в народні депутати, представники партійних осередків, штабісти ведуть запеклу, а іноді й агресивну, боротьбу.

Не зволікають з підготовкою до дня голосування й державні службовці. На питання представників мережі ОПОРА відповідав начальник відділу адміністрування Державного реєстру виборців Чернігівської облдержадміністрації Валерій Білоокий

– На якому етапі наразі знаходиться робота по інформуванню населення стосовно створення попередніх та уточнених списків виборців?

– Ця робота почалася приблизно три місяці тому. Відділами ведення Державного реєстру виборців публікувалась і публікується інформація в місцевих засобах масової інформації з роз‘ясненнями щодо перевірки наявності виборця у Державному реєстрі виборців. Коли ж будуть передані попередні списки виборців безпосередньо дільничним виборчим комісіям, а це відбудеться не пізніше 7 жовтня, вони будуть вивішені для загального ознайомлення на стендах в приміщеннях ДВК. Крім того, виборцям буде надіслано іменні запрошення, які, до речі, у цьому році будуть виготовлятися, як і списки, відділами ведення Держреєстру.

– Чи йдуть люди на контакт? Наскільки частими є візити громадян до відділів ведення реєстру виборців з приводу уточнення особистих даних?

– Активність виборців не дуже висока, але з кожним днем вона збільшується. В середньому в день звертається не більше 10 осіб. Коли в газетах публікується повідомлення, то, звичайно, частота відвідувань відділів збільшується.

– Який кількісний склад штату відділу ведення реєстру виборців, і чи справляються ці люди з тим масивом роботи, який звалюється на них упродовж виборчого процесу?

– На сьогоднішній день в районах та містах області у відділах ведення Державного реєстру виборців 62 працівника. Тобто майже в кожному районі по 2 спеціалісти. Штат працівників регулюється відповідною постановою, яка чітко визначає, скільки у відділі має працювати людей відповідно до кількості виборців у цьому адміністративному регіоні. Кількісні показники виборців в районах коливаються від 10 тис. в маленьких районах до 140 тис. в Деснянському районі міста Чернігова, в середньому у районах це 25-30 тис. Зі своїми обов‘язками працівники відділів справляються. Єдине, буде значне навантаження у відділах в період формування та виготовлення попередніх та уточнених списків, ну і, звичайно, запрошень виборцям. Але є чітко визначені законодавством терміни, відповідно до яких усе це буде виконано. Згідно з вимогами закону списки передаються працівниками відділів ведення Державного реєстру виборців у приміщенні відділу ведення трьом представникам ДВК: голові комісії та 2 членам.

– Як Ви особисто оцінюєте професійну підготовленість та якість роботи працівників ВВ ДРВ?

– Я Вам скажу, що працівники підбиралися дуже виважено. Майже всі працівники відділів – це молоді і професійно підготовлені люди. Адже коли формувалися ці відділи, то багато проводилося і навчань в ЦВК, і кущових семінарів. Тому що це нова та унікальна база, аналогів якої немає. Навчитися простій людині нею користуватися дуже складно. Тому, пройшовши цей весь процес навчання, на сьогоднішній день кадрових змін у нас небагато.

– Чи налагоджена у них співпраця з іншими органами, уповноваженими вносити відомості періодичного поновлення для Державного реєстру виборців? Якими наразі є результати проведеної роботи з уточнення реєстру?

– Згідно з Законом України “Про державний реєстр виборців” у нас проходить щомісячно періодичне поновлення бази даних. Тобто керівники різних установ, відділів періодично надають необхідну інформацію. Наприклад, органи внутрішніх справ надають відомості щодо осіб, яким виповнилося 18 років, які набули або втратили громадянство, змінили місце реєстрації. Органи юстиції звітують про осіб, які померли або змінили персональні дані (ім’я, прізвище, по батькові). Командири військових частин надають відомості про виборців, які прибули для проходження служби або вибули з військових частин. Органи з виконання покарань інформують про людей, які прибули для відбування покарань або закінчили термін відбування покарання. А суди про осіб, яких визнано недієздатними. Ця інформація надається в наші відділи до 5 числа кожного місяця. В цілому, така співпраця налагоджена на належному рівні. Всі відомості надаються своєчасно. І база відповідно до закону поновлюється своєчасно. В середньому щомісяця опрацьовується близько 10000 записів про виборців. Протягом 8 місяців через нас проходить 67000 записів. Розумієте, добре, якщо інформація про виборця подана коректно, тоді його можна просто занести до реєстру. Але якщо якісь дані про виборця подані неповністю або з помилками, то їх треба уточнювати. Щоб це зробити необхідно звертатися до органів, які подали відомості, до інших органів, або інших відділів ведення Держреєстру. Але співпраця налагоджена, і скаржитися на це не можу.

– Які превентивні заходи з боку Вашої установи планується застосовувати задля запобігання фальсифікацій, які стали можливі із введенням поняття “виборча адреса”?

– В 2010 році в новій редакції було викладено Закон України “Про Державний реєстр виборців”, який містив цілу низку позитивних норм. Зокрема, в новій редакції застосовано дещо інший підхід до поняття “виборча адреса”. Виборча адреса – це місце реєстрації людини або місце проживання людини відповідно до закону України “Про вільний вибір пересування та свободу пересування”. Я не вважаю, що це призводить до якихось фальсифікацій, тому що до реєстру заносяться дані про виборців тільки на підставі документального підтвердження. Якщо людина міняє виборчу адресу і реєструється відповідно до Закону України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, то на підставі подань періодичного поновлення їй виборча адреса буде змінена, і цей виборець буде включений у списки вже на дільниці, до меж якої відноситься ця виборча адреса.

– Але в 2010 році були випадки, коли людина мала можливість голосувати на двох дільницях.

– Розумієте, реєстр виборців було запущено у промислову експлуатацію тільки в 2009 році. До реєстру заносились дані про виборців на підставі списків, які формувалися відповідними робочими групами. Звичайно, мав місце людський фактор: були і помилки, і багато двійників, яких ми називаємо “кратники”. Але з часом реєстр постійно відшліфовувався, вносилися і вносяться корективи на підставі документів, відсіваються кратники. Наразі про якість реєстру найбільше може сказати факт кількості внесення змін після проведення виборів. По закінченню місцевих виборів у 2010 році аналіз отриманої інформації показав, що списки виготовлені на голосування і потім повернуті містили 145 тисяч змін, що становить лише 0,4%. В Румунії під час виборів цей показник становив 10%.

– Чи користуються працівники новими медіа, адже це чи не найдешевший спосіб інформування населення щодо уточнення особистих даних у відділах Вашої структури?

– Справа у тому, що відділи мають певний захист бази даних. Вся комп‘ютерна техніка, на якій працюють наші спеціалісти, відповідним чином захищена. На комп’ютерах встановлена лише база даних Державного реєстру виборців та деякі ліцензовані допоміжні програми, доступу до мережі Інтернет наші працівники не мають. Кожна дія спеціалістів відділу введення контролюється: о котрій людина включила комп’ютер, скільки вона внесла змін, о котрій вимкнула, що людина протягом дня робила. Тобто наші працівники не можуть користуватися Інтернетом. Всі роз‘яснення та інформаційні матеріали публікуються в друкованих місцевих ЗМІ. Але у зв‘язку з мізерним фінансування органів виконавчої влади на ці цілі, звичайно, тих публікацій недостатньо.

– Наскільки доступні та зручні приміщення та графік роботи відділів, як на Вас?

– У декого складається враження, якщо на вікнах стоять грати, то відділи ведення реєстру для простих виборців недоступні. Я вже наголошував, так як це приміщення з обмеженим доступом, то звичайно до цих приміщень є певні вимоги, як то грати, якщо це приміщення знаходиться на 1 поверсі, або спеціальні бар‘єри та кодові замки. Щороку проводиться перевірка дотримання цих вимог, які до речі, прописані постановою Кабінету Міністрів України, і в принципі в усіх відділах всі вони дотримуються. Усі, крім однієї – наявність кондиціонеру. Але з нашим фінансуванням виконати цю вимогу доволі таки проблематично. А так всі відділи відповідають вимогам, які є в чинному законодавстві.

– Чи встигнуть відділи ведення реєстру виборців Чернігівської області передати попередній список виборців в ДВК до 7 жовтня?

– До 7 жовтня, як того потребує закон, все буде передано, я сподіваюся. Затримка може статися, якщо вийде з ладу техніка. У таких випадках на допомогу приходить ЦВК і компанія, з якою укладено угоду про обслуговування. А для налагодження потрібен час. У нас були випадки, коли техніка і тиждень, і 2 тижні не працювала. Сподіваюся, таких форс-мажорів не буде, і ми своєчасно встигнемо передати всі списки дільничним виборчим комісіям.

Ольга Різенко, прес-секретар чернігівського представництва ГМ ОПОРА

Останні новини Чернігівщини

365 пожеж в природній екосистемі Чернігівщини з початку року: чому виникають та як запобігти 18:11

«До речі, це майже в два рази більше, ніж за аналогічний період минулого року (186 надзвичайних ситуацій), – повідомив на брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА Олександр Бобро, заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України в області. – 356 із них – суха трава та сміття на відкритих територіях, а 9 пожеж – це лісові масиви та насадження».

Бізнес, який постраждав під час ракетних ударів 17 квітня, може отримати грант на відновлення від МОМ 18:08

Міжнародна організація з міграції (МОМ) в рамках проєкту «Життєздатність+ Економічна інтеграція внутрішньо переміщених осіб та постраждалих від війни», що фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) через Банк розвитку KfW, допоможе чернігівським підприємцям.

На Чернігівщині до 11 років позбавлення волі засуджено двох російських військових, які катували та жорстоко поводились з цивільним 18:03

Поліція завершила досудове розслідування та скерували до суду провадження, щодо двох російських військовослужбовців, які 6 березня 2022 року затримали цивільного місцевого мешканця у селі Слобода Чернігівського району. Чоловіка тяжко побили та погрожували спалити живцем.

Майстер–клас для спортивної спільноти Чернігівщини від володаря першої олімпійської медалі на Чернігівщині Олександра Батюка 18:01

Цьогоріч виповнюється сорок років з часу проведення XIV Зимових Олімпійських ігор у місті Сараєво (на той час Соціалістична Федеративна Республіка Югославія). Тоді у далекому 1984 році на цих престижних міжнародних змаганнях наш земляк, відомий український лижник Олександр Батюк виборов срібло у складі команди з лижної естафети 4х10 км.

На Чернігівщині запрацювали одразу дев’ять поліцейських станцій 11:39

Сьогодні в Остерській ТГ та ще у восьми громадах області розпочали роботу нові поліцейські станції. Допомагати, дбати про безпеку і захищати місцевих мешканців відтепер будуть дев’ять поліцейських офіцерів громад.