Геноцид українського народу 1932—1933 років, голодомори 1921—1922, 1946—1947 рр в Україні: історія і сучасність
Ліквідувати основу української нації і національного відродження, унеможливити спротив владі, а для цього – зруйнувати незалежні селянські господарства, встановити повний контроль над селянством. До таких заходів вдавався комуністичний режим, аби запанувати в Україні. Ціною цього панування стали мільйони українських життів.
Саме тому статтею 1 Закону України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні» від 28 листопада 2006 р № 376-V чітко визначено: «Голодомор 1932–1933 років в Україні є геноцидом українського народу».
Про катастрофічні події тих часів, обставини та загибель значної частини населення України в цілому й Чернігівщини зокрема, про спротив українців нищівній більшовицькій політиці, наслідки та сучасні аспекти вивчення й аналізу цієї проблематики на черговому засіданні прес-клубу «Ділове слово» говорили представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко, кандидат історичних наук, член Асоціації дослідників голодоморів в Україні Тамара Демченко, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, кандидат історичних наук Сергій Горобець, старший науковий співробітник Чернігівського обласного історичного музею імені В. В. Тарновського, кандидат історичних наук Микола Горох.
У виступах науковці акцентували на тому, що наслідки винищення українського за суттю й духом селянства на сході й півдні країни даються взнаки й сьогодні, коли ідеї розколу України активно підживлюються суміжною державою.
Тому особливо важливо зараз пам’ятати уроки історії, не забувати, що навіть у жахливих умовах голодомору українці знаходили сили й снагу на спротив тоталітарному режиму. Як розповів Сергій Горобець, у доповідній записці ДПУ УСРР від 1 лютого 1932 р. вказано про виявлення і ліквідацію в Чернігівській області 34 повстанських груп, 19 «бандгруп», арешт 224 «терористів». Усього ж по області було заарештовано 7861 людину. Крім того, за офіційними даними, в Україні 1933 р. було заарештовано більше людей, ніж у 1938 р.
Інший історичний аспект, якому було приділено увагу під час засідання, — це те, що свідоме, патріотично налаштоване українське селянство, знищувалося шляхом голодомору не лише у 1932-1933 роках, а й у 1921-1923 та 1946-1947 роках. Попри свою специфічність, ці періоди об’єднані одним, вирішальним фактором — до масової загибелі людей від голоду призвели перш за все примусові державні заготівлі, обсяги яких були свідомо завищені до нереальних у тих умовах цифр.
Історики дійшли висновку, що встановити загальну кількість жертв цих голодоморів неможливо — заважає низка об’єктивних і суб’єктивних причин. Та хоча б один той жахливий факт, що 1922 року в Україні померло 70% немовлят, дає уявлення про масштаби трагедії, яку український народ переживав тричі протягом трьох десятиріч поспіль.
Тому відповідно до Указу Президента Петра Порошенка цьогоріч у День пам’яті жертв голодоморів (22 листопада) вшановуватимуть пам’ять загиблих під час всіх трьох голодоморів ХХ сторіччя, що випали на долю України.
Телеканал Дитинець
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.