Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування Чернігівщини напередодні підписання Угоди про Асоціацію
У Чернігові проходить обговорення очікувань регіону напередодні підписання Угоди про Асоціацію ЄС і України. Захід організований Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень.

Обговорення розпочалося із вступного слова керівника Фонду Геннадія Максака, який повідомив, що подібні круглі столи відбудуться у 14 областях України. Основна мета – визначити та обговорити ризики та можливості для кожного регіону, позитивні ефекти і можливі напрями інвестицій і співпраці. По результатам дискусій буде підготовлено звіт та рекомендації для України з врахуванням напрацьованого матеріалу.
Про економічні наслідки підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС поінформував присутніх представник Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Віктор Гречин. У своїй доповіді він зупинився на трьох вимірах. Перший – поглиблена та всеохоплююча зона вільної торгівлі, другий – співпраця і зближення України та ЄС у різних сферах життя (громадське здоров’я, підприємництво, співпраця в аграрному секторі, транспорт та інші сфери). Третій регіональний вимір Віктор Гречин присвятив Чернігівщини. Серед основних ризиків для нашої області експерт визначив низький рівень ділової та інвестиційної активності регіону, один з найнижчих рівнів заробітної плати в Україні та високий рівень безробіття.
З позитивних ефектів для Чернігівської області пан Гречин назвав покращення умов для підприємницької діяльності, збільшення прозорості влади, інвестиції, співпраця у розвитку сільськогосподарського господарства. Серед можливостей та потенціалу регіону він також назвав туристичний потенціал, родовища корисних копалин (особливо нафта і природний газ), співпраця може бути у деревообробній промисловості, розвитку сільськогосподарських територій та АПК.
Представниця Торгово-промислової палати у свою чергу додала, що вступ до ЄС призведе до збільшення проблем, але ці проблеми призведуть до збільшення роботи і це добре. За її словами є чернігівські підприємства, які працюють з країна ЄС і працюють успішно. Тобто якість продукції влаштовує європейців.
Думки підприємців щодо асоціації дещо розійшлися. Підприємець Олег Мороз вважає, що для наших виробників – це не дуже добре. «Нас завалят голландской морковкой и картошкой. Единственный плюс от подписания – это то, что будут трудности. А это всегда стимулирует к деятельности и повышает активность», - зазначив підприємець.
Олена Варнакова вважає, що асоціація з ЄС – це стимул для того, щоб працювати і розвиватися. Пані Олена згадала часи, коли польські цукерки вважалися кращими, а потім наші підприємства почали виготовляти цукерки набагато кращі. Так само було з соняшниковою олією та іншою продукцією. Українські підприємства мають потенціал, а коли є виклик – то ще і працюють. «Есть другая проблема, которая мешает развиваться малому бизнесу. Законодательство. Если приведем в соответствие и адаптируем законодательство к европейскому, то будет лучше работать малому и среднему бизнесу. На сегодня самым большим тормозом являются налоги на зарплату. Но малый бизнес заставляет власть шевелиться. Я не вижу проблем. Это работа. Хотим жить хорошо – надо работать», - сказала підприємиця.
За словами Олександра Савченка підприємствам буде важко, але ще важче буде селянам, та все одно потрібно працювати, бо іншого шляху немає. В Європі відсутній селянський сектор, а в Україні 95% картоплі вирощується селянами. Те ж стосується і молока та сільськогосподарської продукції. Він наголосив: «Виживе сильніший, а хотілось би щоб вижили всі».
В ході дискусії учасники заходу прийшли висновку, що прогнози економістів мають певні похибки, потрібно гармонізувати умови, вивчити всі загрози та можливості і працювати над якістю продукції, товарів і послуг.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині росіяни вдарили авіабомбами по Семенівській громаді: поліція документує наслідки атаки 17:08
Сьогодні вдень російська армія вчергове атакувала прикордонну Семенівську громаду Новгород-Сіверського району. Внаслідок удару КАБами пошкоджені житлові будинки та господарчі споруди мирних мешканців. Інформація про потерпілих не надходила.
Посилення ролі первинної ланки у виявленні та профілактиці захворювань 17:07
Як покращити якість надання первинної медичної допомоги – у конструктивному діалозі між представниками закладів охорони здоров’я Чернігівщини

З початку року вже 21 роботодавець області отримали компенсацію за працевлаштування внутрішньо переміщених українців 12:49
На сьогодні служба зайнятості пропонує 2 компенсаційні програми за працевлаштування ВПО. Одна з них за кожного такого співробітника (який отримав статус після 24 лютого 2022 року) гарантує щомісячну компенсацію у розмірі мінімальної заробітної плати, яка нині становить 8000 грн.
На Прилуччині внаслідок російської атаки пошкоджені житлові будинки: поліція задокументувала наслідки 11:59
Сьогодні росіяни атакували ударними безпілотниками одну з громад Прилуцького району. Внаслідок атаки було пошкоджено приватні будинки: вибиті вікна та пошкоджено дахи. Інформація про постраждалих не надходила.