Проект держбюджету-2020: ТОП-3 проблем для громад Чернігівщини
Асоціація міст України направила в парламент пропозиції до Держбюджету на 2020 рік та зауваження до законопроєкту про внесення змін у Бюджетний кодекс.

АМУ як представник органів місцевого самоврядування наполягає на врахуванні пропозицій до проєктів законів України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» №2000 та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України» №2144 під час їх розгляду у парламенті. Проаналізувавши їх, аналітичний центр Асоціації дійшов висновку, що наступного року громади матимуть втрати та скорочення джерел доходів в обсязі 13,1 млн грн. Окрім того, не будуть забезпечені делеговані повноваження - видатки на освіту та охорону здоров'я (71, 5 млрд грн). Також місцеві бюджети втратять 55,6 млрд грн внаслідок рішень органів державної влади.
Аналізуючи проект держбюджету-2020 на прикладі громад Чернігівщини, маємо наступні ТОП-3 проблеми.
1. Освітня субвенція.
Для місцевих бюджетів Чернігівської області обсяг освітньої субвенції передбачений законопроєктом «Про Державний бюджет України на 2020 рік» (№ 2000 від 15.09.2019) (далі Законопроєкт) становить 1932,2 млн грн (2019 рік – 1745,6 млн грн). Тобто зростання обсягу субвенції планується лише на рівні 10,7 %, що не покриває навіть збільшення мінімальної заробітної плати на 13,2 %. Враховуючи підвищення заробітної плати педагогічним працівникам (постанова КМУ від 10 липня 2019 року № 822 «Про оплату праці педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників закладів і установ освіти і науки» (зростання в середньому на 35%)), обсяг освітньої субвенції на 2020 рік для повного забезпечення повноважень, делегованих державою у галузі освіти, повинен складати не менше 2356,6 млн грн.
2. Додаткова дотація на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я
Така дотація передбачена для Чернігівської області у розмірі 253,8 млн грн, у той же час у 2019 році він становить 532,8 млн грн. У 2020 році розмір цієї дотації з метою належного забезпечення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я має складати не менше 640 млн грн.
Тим більше, й досі не запроваджено запропонований Асоціацією міст України прозорий формульний розподіл такої дотації між бюджетами місцевого самоврядування. Адже діючий механізм розподілу є необ’єктивний та корупційновразливий. На сьогодні левова частка цієї дотації перерозподіляється на користь обласного бюджету - 64,8 % (або 345,25 млн грн по Чернігівській області). І це в той час як питома вага видатків на освіту і охорону здоров’я загального фонду обласних бюджетів в структурі загального обсягу асигнувань всіх місцевих бюджетів України за відповідними галузями складає лише 11%.
3. Субвенція з державного бюджету місцевим бюджетам на формування інфраструктури об'єднаних територіальних громад
У законопроекті передбачено обсяг субвенції на формування інфраструктури всіх ОТГ України у розмірі 2,1 млрд грн (2019 рік – 2,1 млрд грн). Загалом за рік по країні зросла кількість створених ОТГ. Якщо в 2019 році на прямих міжбюджетних відносинах перебуває 806 ОТГ, то законопроект передбачає, що з 1 січня 2020 року їх буде 859. Отже в 2020 році ОТГ можуть отримати менше коштів на розвиток інфраструктури. Крім того, обсяг у 2,1 млрд грн, що пропонується для ОТГ у 2020 році, не враховує інфляційні процеси. Це означає, що громади України (і Чернігівщини в тому числі) у наступному році імовірно матимуть нижчі фінансові можливості для придбання спецтехніки чи проведення робіт з будівництва і реконструкції об’єктів комунальної власності.
Відсутність у місцевих бюджетів реальних фінансових ресурсів на виконання власних та делегованих повноважень призведе до зменшення обсягу та зниження якості соціальних та комунальних послуг населенню, скорочення видатків на оновлення інфраструктури та розвиткові проєкти.
Тому в законопроєкті «Про Державний бюджет України на 2020 рік» Асоціація міст України пропонує:
Збільшити фінансування Програми державних гарантій медичного обслуговування населення на 31,9 млрд грн.
Збільшити розмір додаткової дотації на здійснення переданих з державного бюджету видатків на утримання закладів освіти та охорони здоров’я на 12,1 млрд грн.
Передбачити додаткову субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі 14,6 млрд грн на підвищення заробітної плати педагогічним працівникам дошкільної, позашкільної, професійно-технічної освіти.
Визначити обсяг субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на фінансування заходів соціально-економічної компенсації ризику населення, яке проживає на території зони спостереження у сумі 0,4 млрд грн.
Списати заборгованість за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку у 2009-2014 роках.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.