Що приховують російські архіви?
Одним з головних напрямків діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” є науково-дослідницька робота. З метою вивчення історії архітектурних пам’яток нашого міста наукові співробітники заповідника здебільшого працюють в архівних установах Чернігова та Києва. Але було вирішено зламати цю традицію і розширити коло пошуків матеріалів у сусідній Росії.

Днями старший науковий співробітник відділу музейної та науково-фондової діяльності Олена Ванжула повернулася із Санкт-Петербурга, де вона досліджувала пам’ятки Чернігова в Російському державному історичному архіві. Один з найбільших та найсучасніших архівів Росії вразив її не лише монументальністю будівлі, сучасним технічним оснащенням та доброзичливістю своїх працівників. Тут були виявлені справжні документальні скарби, які можуть пролити світло на маловідомі сторінки з історії Чернігівщини. Це, зокрема, цікаві матеріали про Єлецький монастир кінця ХVIII ст. часів архієпископа В. Садковського, карта земельних володінь Єлецького монастиря 1837 року, документи про ремонтні роботи в Спасо-Преображенському соборі, Троїцькому та П’ятницькому монастирях.
Не менш цікавими виявилися фонди наукового архіву Інституту матеріальної культури Російської академії наук. Тут Олена Ванжула мала змогу досліджувати безцінні матеріали Імператорської археологічної комісії, яка була дуже авторитетною науковою установою у дореволюційній Росії. Реставрація жодної пам’ятки минулого, яка мала особливе культурне та історичне значення, не проходила без ретельного обстеження цією комісією. Тому виявлені матеріали є важливим джерелом вивчення архітектурних пам’яток Чернігова.
На початку червня у Москві, в Російському державному військово-історичному архіві, працював науковий співробітник науково-просвітницького відділу заповідника Сергій Сергєєв. Тут він виявив матеріали “План и профили черниговской крепости с показанием фортификационных работ. 1776 г.”, “План черниговской крепости. 1776 г.”, план міста Чернігова початку ХІХ ст. та інші цікаві документи.
Сергій Сергєєв досліджує цікаву тему: “Історія Чернігівської фортеці”, тож згадані матеріали допоможуть йому розкрити маловивчену сторінку історії нашого міста.
Робота в архівних установах Москви та Санкт-Петербурга яскраво продемонструвала, що в науковців Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній” відкриваються нові перспективи для вивчення історії визначних пам’яток Чернігівщини.
http://naiz1.pp.net.ua/news/shho_prikhovujut_rosijski_arkhivi/2012-06-28-1250
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.