Митці та жителі Чернігова створили колекцію про війну, емоції та тварин
28 жовтня у приміщенні Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана відбулася презентація мистецького проєкту «Український левик кобри не боїться» за підтримки Українського культурного фонду.
За невеликий проміжок часу, поки тривав проєкт, а це з серпня до жовтня цього року, відбулося двадцять майстер-класів з українських декоративних розписів та відкриті 4 виставки творів: у Чернігові, Дніпрі, Миколаєві та Вінниці, на яких представлені десять різновидів українських декоративних розписів та розписної кераміки, створених майстрами та учасниками майстер-класів.
Протягом місяця на початку проєкту 9 майстрів провели майстер-класи: Маріанна Ваценко та Тетяна Стадниченко з петриківського розпису, Ангеліна Пан та Яна Власенко-Бернацька з самчиківського та подільського розписів, Наталія Бойко – з київського, Світлана Філаткіна – з слобожанського, Світлана Махонько – з кримськотатарського, Тетяна Добровольська – з косівського, Світлана Бойкова-Калюжна – з таврійського.
Місцем їх проведення став ART Media Hub музею, зручний простір, обладнаний усім необхідним, який функціонує як частина укриття. То ж творчий процес не переривався на сигнали повітряних тривог. Таким чином це сприяло створенню позитивної атмосфери для спілкування, взаємодії і набуття практичного досвіду, пов’язаного з культурною спадщиною. Крім того, ініціатива сприяла об’єднанню територіальної громади довкола спільної культурної ідентичності з можливістю полегшення інтеграції до неї внутрішньо переміщених осіб.
Найкращі роботи, створені під час майстер-класів, були відібрані і долучені до тимчасового експонування у музеях Чернігова, Дніпра, Миколаєва, Вінниці. Їх можна побачити поряд з роботами 26 майстрів розпису з 10 областей України.
Ідеєю проєкту стала візуалізація історій про тварин у контексті війни з публічного простору. Оскільки саме образи тварин стали невід’ємною частиною публічних комунікацій, здатних формувати колективну свідомість, підтримувати моральний дух і сприяти мобілізації суспільства.
Образи, створені майстрами долученими до мистецького проєкту, акумулюють ідеї проєкту: опір окупанту, захист держави в умовах збройної агресії росії проти України, взаємодопомога і емпатія, військові злочини окупантів, пов’язані з тваринами та екоцид.
Цінним надбанням проєкту стали історії авторів, майстрів українських декоративних розписів, відображені у коментарях до творів. Ними доповнена як експозиція, так і каталог мистецького проєкту. Це оповіді у тому числі і про власний досвід війни. Тому вони є свідченням живої пам’яті, що зберігає індивідуальний і колективний досвід. Через ці розповіді глядачі отримують можливість зрозуміти не лише естетичну цінність творів, а й глибину емоцій, які їх супроводжують.
Результати проєкту, представлені у каталозі робіт, до якого увійшло понад 70 творів, створених майстрами та учасниками майстер-класів, будуть поширені у друкованому вигляді, а також каталог буде доступним онлайн для широкого загалу.
Останні новини Чернігівщини
Завдяки допомозі Латвії родини, що втратили житло, отримали ключі від модульних будинків у Чернігові 14:00
12 червня 2025 року на території модульного містечка у Чернігові відбулося урочисте вручення ключів від житлових будинків. Нові помешкання стали результатом міжнародної співпраці в межах Угоди між Міністерством економіки Латвійської Республіки та Чернігівською міською радою.
Перевірка використання коштів Ukraine Facility – пріоритет для держаудиторів Чернігівщини 12:38
11 червня 2025 року в Управлінні Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області відбулось обговорення результатів проведеної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Тупичівської сільської ради за період з 01.01.2021 по 31.03.2025 за участю начальника Управління Олександра Кондрашова та сільської голови Тупичіва Лариси Шовкової.
Чернігівські легкоатлети — серед призерів чемпіонату України 11:34
З 9 до 11 червня в Івано-Франківську відбувся чемпіонат України з легкої атлетики серед юнаків та дівчат 2010–2011 рр.н.

Жінки за сприяння служби зайнятості опановують «чоловічі» професії 11:32
Чернігівка Інна Ольховик вчиться на електрогазозварницю. Це одна із низки професій (а їх у переліку – 31), які можна обрати у межах експериментального проєкту, який віднедавна реалізує служба зайнятості з метою навчання жінок для працевлаштування у сферах, де вони були недостатньо представлені.
Незаконно «утилізували» небезпечні відходи, забруднюючи землю – викрито працівників місцевого підприємства 11:29
За процесуального керівництва прокурорів Чернігівської окружної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактами забруднення земель відходами та зловживання повноваженнями службовою особою юридичної особи приватного права, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 239, ч. 2 ст. 364-1 КК України).