Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 19 березня, 09:30:29

Акції протесту: хто стоїть і кому вигідні тарифні мітинги в областях

23.01.2021   10:11Агенцiя

Початок нового року не став сезоном політичного затишшя – в кількох населених пунктах пройшли акції проти здорожчання тарифів на газ, електроенергію та тепло.

В окремих містах на акції зібрались по кількадесят людей. У населених пунктах, де людей мобілізовували через соціальні мережі, були і багаточисельніші акції. Хто стоїть за організацією тарифних мітингів і чи переростуть вони у «тарифний майдан»?

Збільшення тарифів

Кабінет міністрів на засіданні 28 грудня 2020 року підвищив тариф на е/е і зокрема скасував пільгову ціну в 90 копійок за КВт/год за перші 100 кВт/год. Новий тариф на електроенергію для споживачів складе 1,68 грн за кВт /год для всіх.

Здорожчав і газ, по причині того що з 2020 року Україна живе в умовах газового ринку, тобто ціна газу залежить від світових чинників та, звичайно, попиту та пропозиції.

Зріс тариф на транспортування газу – таким було рішенням Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Розмір цього тарифу залежить від зарплат працівників облгазів, витрат на утримання та ремонт газових мереж.

Тарифи на тепло зросли від 5,5% до майже 50%, ціна залежить від регіону України. Найменше підвищили тариф для Дніпровської ТЕЦ (5,5%), найбільше для «Євро-реконструкції» (49,7%).

Як результат, витрати родини за комунальні послуги збільшились за січень цього року могли збільшитись на у середньому на 20-30%.

Реакція суспільства

Перша критика тарифів почала звучати ще до нового року, відразу після оприлюднення рішення Кабміну про здорожчання електроенергії. Хоча в.о. міністра енергетики Юрія Вітренко і запевняв, що підвищення тарифу на електроенергію є першим за три роки і все одно тариф для населення залишається значно нижче ринкових цін.

У грудні компанії з продажу газу оприлюднили свої тарифи на січень. Фактично мова не про тарифи на газ, пояснюють експерти, а про підвищення ціни на газ як товар. Він продається та купується громадянами. А значить є різні ціни та пропозиції від компаній. Тож аргументи експертів, що газ здорожчав, бо в Україні запрацював ринок газу (такий, який працює у Європі), більшістю населення не сприймаються.

Перші протести

Відразу після свят, одразу в кількох областях України відбулися мітинги проти підвищення комунальних тарифів. На акції протесту вийшли в Харкові, Миколаєві, Полтаві та Кривому Розі. Найбільш резонансні зібрання із перекриттям автошляхів пройшли у Лубнах Полтавської області, а також у Житомирі, де люди зайшли до приміщення місцевої обладміністрації.

10 січня відбулась перша з двох акцій у Чернігові. Людей на акцію запрошували через Фейсбук, закликали виходити під мерію. Тоді зібрались кількадесят людей, майже всі пенсійного віку, які якийсь час простояли під зачиненою (оскільки 10 січня вихідний день).

На наступний мітинг чернігівців збирали 12 січня. Люди казали, що зорганізувалися стихійно. Одна жінка зазначила, що особисто роздрукувала 300 оголошень про зібрання у сквері та розклеїла їх на під’їздах житлових будинків.

Протести та політика

За словами голови Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимира Фесенка, протести можна вважати штучною політичною акцією, пише видання The Page

«Проблема дійсно є. Але питання: а чи надійшли платіжки? Ні. А чи бачимо ми протести по всій країні? Теж ні. Ми бачимо протести в окремих регіонах, і дивним чином, це схід і трошки південь. Вони якось виглядають схожими за стилістикою та зовнішніми ознаками. Це дає підстави вважати, що ці протести – це певною мірою штучна політична акція. Я б сказав, це репетиція перед тим, що політтехнологи називають "тарифним Майданом», – повідомив він.

Він додає, що тарифна проблема дійсно є і вона серйозна. І ще вона впливає на політичні рейтинги.

«Протести організовуються цілеспрямовано і, як правило, певними політичними організаціями. Нині це, безумовно, роблять опозиційні сили. У російськомовних регіонах, думаю, що причетні ОПЗЖ, ще по тарифній проблемі раніше активно працювала «Батьківщина», партія Олега Ляшка. Можливо і зараз вони теж є організаторами таких актів. Поки що це прелюдія, але проблема дійсно існує і вона може мати негативні наслідки…», – додав він.

Так, у Чернігові на мітингу головували представники партії "Опозиційна платформа - За життя", повідомляє Укрінформ. А вже за декілька днів прес-конференцію з тарифного питання провели у міському осередку ВО «Батьківщини». 

У соціальних мережах лунають припущення, що до тарифних протестів долучаються представники партії ОПЗЖ, на яку має вплив Дмитро Фірташ. Саме йому через мережу офшорів приписують контроль над тотальною більшістю обленерго в Україні.

Реакція влади

Практично всі акції не були багатолюдними, однак на цей «тривожний дзвіночок» органи влади змушені були реагувати.

На виконання доручення президента України Зеленського Уряд обмежив збільшення газових цін для населення і зафіксував граничну вартість газу на рівні 6,99 гривні за кубічний метр.

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що це обмеження діятиме на період корнавірусного карантину або до кінця опалювального сезону у квітні. Шмигаль також пообіцяв українцям зафіксувати газову ціну на цілий рік.

"На ринку є зловживання, у зв'язку з чим уряд обмежить граничну ціну на газ, щоб окремі компанії, які мають монопольне становище в областях, не завищували ціну та не здійснювали маніпуляцій із цінами в платіжках", - сказано в повідомленні урядової пресслужби.

джерело

Останні новини Чернігівщини

Рятувальники 179 разів залучались до ліквідації пожеж та надзвичайних подій

Рятувальники 179 разів залучались до ліквідації пожеж та надзвичайних подій 12:34

Упродовж минулого тижня (з 11 по 18.03.2024) щоденно в підрозділах Головного управління ДСНС України у Чернігівській області перебувало на цілодобовому чергуванні 201 чоловік особового складу та 72 одиниці спеціальної техніки

Книжкові подарунки від Українського ПЕН!

Книжкові подарунки від Українського ПЕН! 12:28

15 березня до Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових завітали представники Українського ПЕН з чудовими книжковими подарунками!

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 12:24

Протягом минулої доби зареєстровано 28 небезпечних подій, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди та 26 пожеж. Внаслідок цих подій загинули 2 особи та 2 особи постраждали.

 Поліція Чернігівщини розслідує обставини смертельних ДТП за участю мототранспорту

Поліція Чернігівщини розслідує обставини смертельних ДТП за участю мототранспорту 10:22

Впродовж минулої доби у Чернігівській області сталися дві дорожньо-транспортні пригоди за участю водіїв мототранспорту, в результаті яких двоє людей загинуло та двоє зазнали травм.

Топ-10 вакансій з найвищою заробітною платою

Топ-10 вакансій з найвищою заробітною платою 10:13

Навіть у період воєнного стану на Чернігівщині є роботодавці, які пропонують роботу з гідною зарплатою. Кому і скільки готові платити?

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини