Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 22 березня, 08:33:58

Пам’ятаємо, перемагаємо!

30.04.2015   12:10Агенцiя

Таке гасло вибране у цьому році для відзначення 70-ї річниці Перемоги у Другій світовій війні та Дня пам’яті та примирення у нашій країні, встановленого 8 травня.

Актуальні аспекти боротьби жителів області з нацизмом і вшанування пам’яті полеглих воїнів та жертв війни обговорили 28 квітня за «круглим столом» під назвою «Регіональні аспекти участі України в Другій світовій війні: Чернігово-Сіверщина».

Участь у заході взяли заступник директора Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА Ігор Слєзко, директор Чернігівського центру підвищення кваліфікації кадрів Володимир Бойко, представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області Сергій Бутко, директор Чернігівського історичного музею ім В.В. Тарновськго Сергій Лаєвський, історики, краєзнавці і науковці, викладачі вищих навчальних закладів, представники органів влади та журналісти.

Новітні дослідження подій 1941-1945 років минулого століття дозволяють сформувати правдивий погляд на війну. Як повідомив Сергій Бутко, із Чернігівщини до Червоної армії було мобілізовано близько двохсот тисяч осіб, а це — 10% від усього населення. За сучасними підрахунками, під час німецької окупації загинуло майже 128 тисяч мирного люду, понад 41 тисячу — вивезено на примусові роботи до Німеччини, а більше 134 тисяч — загинуло у лавах Червоної армії. У той же час невідомі втрати Чернігівщини у військових діях проти Румунії, Японії та Фінляндії. Також невстановлено, яка частина жителів емігрувала до інших республік колишнього СРСР. Загалом, чисельність населення області станом на 1 січня 1941 року складала близько 2 мільйонів осіб. У роки війни зменшилась, за приблизними оцінками, на 506 тисяч.

За словами Сергія Лаєвського, наразі можна виділити три періоди переосмислення Другої світової війни. Перший з них припадає на другу половину 40-х років, другий — 50-80-ті роки, третій — з початку 90-х років. Зараз, на його думку, почався четвертий період переосмислення, що дозволяє дослідити правдиво всі сторінки війни. Велику допомогу у цій справі надають пошукові загони та громадські організації. Ними ведуться пошуки поховань 45 і 62 дивізій — в районі Чернігова, 195 дивізії — біля с. Козероги, 193-ї — в районі с. Олбино-Кіпті, 28 стрілецького корпусу біля Єліно.

Результатом тривалих пошуків загиблих стало видання у семи томах «Книга Пам’яті. Чернігівська область», в якій із 270 тисяч осіб, що загинули на фронтах Другої світової війни — 70% значаться як зниклі безвісті у грудні 1943 року. Також, 370 тисяч жителів області загинуло у нацистських в’язницях та концтаборах. Чернігівські газети, що виходили в 1945 році, друкували велику кількість інформації про смертні вироки зрадникам Батьківщини, встановити точну кількість яких не дозволяє обмежений доступ до архівів.

У роки війни Чернігів був зруйнований майже повністю. Ще декілька років тому місцеві дослідники мали у своєму розпорядженні лише вісім фотографій періоду окупації міста. Як зазначив краєзнавець Дмитро Силич, останнім часом до Чернігова вдалося повернути близько трьох сотень фотографій. Вони є цінним джерелом для вивчення історії міста, оцінки масштабів руйнувань, підтвердження та спростування тих чи іниших гіпотез.

Цьогоріч у рамках заходів з відзначення 70-ї річниці Перемоги у Чернігові пройде акція «Хвилина миру», та покладання квітів у сквері Попудренка і на Пагорбі Слави. Відбудеться перепоховання чотирьох бійців — у Ріпкинському, Менському, Чернігівському і Щорському районах. Також буде покладання квітів і біля меморіалу на Подусівці у Чернігові. До того ж, 8 травня виповнюється 40 років з дати його відкриття.

На завершення учасники зустрічі визначили основні напрямки подальшої роботи, головна мета якої — правдиво відображувати історію. Важливим у цій діяльності визнано запровадження нової термінології.

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації та основні небезпечні події в області за минулу добу 10:26

Протягом минулої доби зареєстровано 21 небезпечна подія, а саме: 2 дорожньо-транспортні пригоди та 19 пожеж. Внаслідок цих подій загинула 1 особа та 1 особа постраждала.

Командувач Об’єднаних Сил ЗСУ Сергій Наєв вивчав ситуацію з цивільним захистом у прикордонні Чернігівщини

Командувач Об’єднаних Сил ЗСУ Сергій Наєв вивчав ситуацію з цивільним захистом у прикордонні Чернігівщини 10:21

Прикордоння Чернігівщини постійно піддається обстрілам. Попри це, у населених пунктах, до яких долітає, продовжують жити люди.

Упродовж минулої доби рятувальники Чернігівщини ліквідували 15 пожеж у природних екосистемах

Упродовж минулої доби рятувальники Чернігівщини ліквідували 15 пожеж у природних екосистемах 10:10

Упродовж минулої доби підрозділами Головного управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 15 загоряння у природних екологічних системах. Їх причинами послужило необережне поводження громадян із вогнем.

384-й день народження Івана Мазепи відзначили у Чернігові

384-й день народження Івана Мазепи відзначили у Чернігові 10:06

20 березня у Чернігові в умовах воєнного стану відзначили 384-й день народження видатного державно-політичного, військового та культурного діяча, мецената, гетьмана (1687—1709 рр.) Івана Мазепи.

Від служби зайнятості за ваучерами навчаються кухарі

Від служби зайнятості за ваучерами навчаються кухарі 09:57

Вчитись не пізно і після 45 років, - стверджують у службі зайнятості і запевняють, що наразі для цього створені всі умови. Зокрема, громадянам цієї вікової категорії служба зайнятості пропонує отримати ваучер на навчання і здобути нову професію чи підвищити кваліфікацію за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини