Чернігів похвалили і пожурили за мирні протести
На Чернігівщині - одна з кращих ситуацій з дотриманням права на мирний протест в порівнянні з іншими регіонами України. Проте існує небезпечна тенденція збільшення кількості неправосудних судових заборон. Про це сьогодні в Експертному клубі "Чиста політика" заявили правозахисники з Всеукраїнської ініціативи "За мирний протест!" під час круглого столу "Свобода мирних зібрань: Європейські принципи та українські реалії".

У круглому столі взяли участь експерти з питань свободи зібрань в Україні, представники Чернігівської облдержадміністрації, Чернігівської міської ради, судді адміністративного суду, представники місцевих ЗМІ, громадських організацій та рухів.
Правозахисник, голова правління ВГО "Інститут Республіка" Володимир Чемерис зазначив, що згідно з інформацією Єдиного державного реєстру судових рішень, в Чернігівській області в 2012 році було 3 судових заборони мирних протестів, в той час як в Харківській області їх було 103. Проте в 2011 році в Чернігівській області була лише одна заборона.
На думку Володимира Чемериса, такі рішення Чернігівського окружного адміністративного суду є неправосудними, оскільки вони ґрунтувались лише на припущеннях про небезпеку виникнення насилля під час мирних зібрань. "Реальність такої небезпеки мала би бути підтверджена фактами," - впевнений правозахисник.
Експерт ВМГО "Фундація Регіональних Ініціатив" Михайло Лебедь додав, що в Україні склалась сумна практика лише крайньої міри реакції суду на протести - 88,2% справ про мирні зібрання в 2012 році в судах першої інстанції завершилися заборонами. "Проте ст.39 Конституції України каже, що суд може не лише забороняти, а й обмежувати проблемний протест певним чином," - каже Михайло Лебедь. - "Наприклад обмежити лише місце або час проведення мітингу. Тобто не дозволити проводити протест лише в певному місці чи в певний час, а не забороняти взагалі."
Виконавчий директор Чернігівського громадського комітету захисту прав людини Віктор Тарасов зазначив, що Управління МВС в Чернігівській області проігнорувало даний круглий стіл на тему мирних зібрань, хоч представники Управління і були запрошені. Учасники круглого столу також зазначили, що під час політичних протестів в Чернігові іноді бувають бійки між представниками різних політичних сил, проте присутні на таких акціях працівники міліції ігнорують свої зобов'язання і не зупиняють хуліганські дії.
Учасники заходу також спілкувались на тему реалізації права на мирні зібрання в Чернігові. Експерти правозахисники поділилися успішним досвідом оскарження антиконституційних нормативно-правових актів місцевого рівня та неправосудних судових рішень про обмеження свободи мирних зібрань, а також досвідом спротиву репресіям з боку правоохоронних органів.
ДОВІДКОВО:
Всеукраїнська ініціатива "За мирний протест!" - неурядовий позапартійний громадський рух, що утворився в 2011 році і вже об'єднав навколо себе суспільних активістів та коаліцію з 96 організацій, котрі багато років поспіль займаються проблематикою мирних зібрань чи користуються правом на протест. Активісти ініціативи зібрали більше 18 тис. підписів на захист свободи мирних протестів в Україні, та вже провели десятки круглих столів у обласних центрах країни, розпочавши діалог з владою на щодо важливості фундаментального права людей на мирні зібрання.
Віктор Тарасов
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.