20 років тому вперше сформовано демократичну владу на Чернігівщині
23 березня 1992 року з призначення Валентина Мельничука представником Президента в Чернігівській області – головою обласної адміністрації розпочалося після здобуття незалежності Україною формування нової демократичної влади на Чернігівщини.

Варто відзначити, що призначення на цю посаду голови Чернігівської міської ради і виконкому В. Мельничука було невипадковим. Це – закономірний наслідок дворічного протистояння демократичної депутатської групи «Чернігів» в міській раді, яка складала біля 50 депутатів з 150, і компартійної влади як на міському, так і обласному рівні.
Не дивно, що представники демократичної депутатської групи «Чернігів» взяли участь у формуванні першої некомуністичної облдержадміністрації на чолі з В. Мельничуком (1992 – 1994 рр.), а саме: В. Бабич – голова регіонального відділення Фонду державного майна України, К. Титаренко – заступник голови регіонального відділення Фонду державного майна України, С. Касперович – представник комітету захисту прав військовослужбовців, С. Соломаха – начальник облуправління у справах сім’ї та молоді, І. Чех – начальник облуправління у справах захисту прав споживачів, М. Зінченко – начальник відділу облуправління у справах захисту прав споживачів, Ю. Філіппов – начальник регіонального відділення інноваційного фонду України.
Після здобуття Україною незалежності та визнання РУХу її головною рушійною силою деякі представники національно-визвольного руху української інтелігенції на Чернігівщині також були запрошені на керівні посади до облдержадміністрації В. Мельничука. Серед них Валерій Сарана – заступник голови облдержадміністрації з гуманітарних питань, Василь Чепурний – керівник прес-служби, Лариса Куровська – заступник начальника облуправління культури, Володимир Єрмак – заступник начальника в справах молоді та спорту облуправління, Юрій Соболь – начальник відділу по зв’язках з громадськістю, політичними організаціями та рухами облдержадміністрації.
І якщо «Націоналізм – це фашизм» і «Рухівці рвуться до влади» – були головними звинуваченнями рухівців з боку опонентів до здобуття Україною незалежності, то пізніше у 1993-1994 рр. ці гасла були замінені на: «Спасибо руху – за разруху!», «Рухівці та демократи при владі».
Як у будь-якій справжній революції, перший етап української національно-демократичної революції на Чернігівщині завершився реставрацією, тобто поверненням до влади компартійної номенклатури на чолі з останнім 1-м секретарем обкому КПУ Петром Шаповалом – головою обласної ради і облвиконкому.
Відбулося це, звісно, демократичним шляхом завдяки його перемозі над В. Мельничуком на дочасних виборах у липні 1994 року. Внаслідок цього вже у липні – вересні 1994 року практично усі рухівці і переважна більшість членів демократичної групи «Чернігів» були звільнені зі своїх посад в органах державної влади.
Зауважу, що влада не тільки «забула» відзначити підчас святкування 20-ї річниці незалежності України, але навіть не згадала про тих хто розпочинав в умовах важкої економічної кризи і розвалу СРСР, розбудову української державності на теренах Чернігівщини.
Сергій Соломаха
P.S. Більше про ці події у збірнику документів і матеріалів «БОРОТЬБА ЗА НЕЗАЛЕЖНІСТЬ УКРАЇНИ у 1989–1992 рр.: Чернігівська крайова організація Народного руху України за перебудову» ДО 20-РІЧЧЯ СТВОРЕННЯ НАРОДНОГО РУХУ УКРАЇНИ ЗА ПЕРЕБУДОВУ (стр. 357-372).
ДОВІДКОВА ІНФОРМАЦІЯ.
Керівництво Чернігівської обласної державної адміністрації станом на 1992 рік:
Мельничук Валентин Васильович – представник Президента України у Чернігівській області –глава обласної державної адміністрації, голова міської ради.
Суховірський Борис Іванович – перший заступник глави обласної адміністрації, депутат міської ради.
Авраменко Геннадій Миколайович – заступник глави адміністрації - голова комітету комунального майна, роздержавлення і приватизації (працював до 1993 року).
Донець Микола Петрович – заступник глави адміністрації з питань захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС, охорони здоров’я, навколишнього природного середовища.
Рибальченко Віктор Іванович – заступник глави адміністрації з питань будівництва і житлово-комунального господарства.
Савченко Володимир Федорович – заступник глави адміністрації - голова комітету економіку та ринку, депутат міської ради.
Сарана Валерій Юрійович – заступник глави адміністрації з питань соціально-культурної сфери.
Чайка Анатолій Кирилович – заступник глави адміністрації - начальник управління сільського господарства та продовольства.
Кухар Валерій Федорович – секретар державної адміністрації.
ДОКУМЕНТИ:
— Звернення депутатів Чернігівської міської ради про недовіру до обласної ради і вимогою проведення позачергових виборів (вереснь 1991 року)
— Телеграма до Президента України Л.Кравчука про рішення Чернігівської міської ради щодо підтримки В.Мельничука на посаду Представника Президента України у Чернігівській області від 12 березня 1992 року
Останні новини Чернігівщини
У Прилуках поліцейські затримали причетного до збуту наркотиків 17:36
Співробітники відділу кримінальної поліції Прилуцького райвідділу задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених мешканцем Прилук. Торгівця наркотиками затримано.
Суб’єкти господарювання, які розмістили ВПО, можуть звертатись до сервісних центрів ПФУ для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги 17:13
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 року № 616 “Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб” передбачено можливість компенсації витрат за спожиті комунальні послуги, у тому числі суб’єктам господарювання, якщо житлові приміщення надаються ними безоплатно для проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
За матеріалами СБУ заочний вирок отримав рашист, який під час окупації Чернігівщини тримав у заручниках 369 цивільних людей 16:42
Завдяки доказовій базі Служби безпеки 12 років тюремного ув’язнення заочно отримав ще один рашист, який вчиняв воєнні злочини під час окупації частини Чернігівської області.
ГУ ДПС у Чернігівській області: Про результати контрольно - перевірочної роботи податкового аудиту за I півріччя 2025 року 16:01
Протягом січня-червня поточного року підрозділами управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено 857 перевірок, результати яких узгоджені, в тому числі: 19 документальних планових перевірок, 110 документальні позапланові перевірки, 728 фактичних перевірок.
Освіта без бар’єрів: у Тупичівській громаді створюють безпечний, комфортний і доступний простір для школярів 15:40
Роботи з реконструкції харчоблоку Тупичівського ліцею вже на завершальній стадії – до першого вересня планується відкриття.