Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 17 квітня, 00:34:36

Перший день весни Уповноважений Президента України з прав дитини провів на Чернігівщині

06.03.2012   11:15Агенцiя

В Чернігові Уповноважений вдруге. В перші дні роботи на посаді Уповноваженого відбувся його перший виїзд і реагування на порушення прав дитини саме в Чернігівській області. Це стосувалося ситуації між приватним дитячим центром, де виховуються діти-сироти і районною адміністрацією.

У Чернігові 1- го березня 2012 року був Уповноважений Президента України з прав дитини Юрій Павленко. Як повідомляє сайт Президента України, це робоча поїздка Уповноваженого, завданнями якої було і інспекційні відвідування дитячих закладів Чернігівської області, і робота в громадській гуманітарній раді при голові облдержадміністрації, і спілкування з прийомними батьками. Загалом це 14-й візит Юрія Павленка в регіони у період з 19 січня 2012 по 1 березня 2012. До цього він відвідав м. Луганськ, м. Житомир, м.Суми, м. Вінниця, м. Тернопіль, м. Херсон, м. Миколаїв, м. Львів, Закарпатську обл., Донецьку обл., Кіровоградську обл., Київську обл., Дніпропетровську обл. В планах до початку квітня здійснити робочі візити до м. Черкаси, м. Біла Церква Київської області, м.Харків, Запорізької області, м.Севастополь, Автономної Республіки Крим, Рівненської та Волинської області. За матеріалами  http://www.president.gov.ua.

 В Чернігові Уповноважений вдруге. В перші дні роботи на посаді Уповноваженого відбувся його перший виїзд і реагування на порушення прав дитини саме в Чернігівській області. Це стосувалося ситуації між приватним дитячим центром, де виховуються діти-сироти і районною адміністрацією.
Під час другого візиту Юрій Павленко краще за чернігівських чиновників проаналізував звітність, що стосується кількості дітей сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування у 2011 році. Уповноважений віднайшов різницю в цифрах звітів Обласного управління освіти і науки і Служби у справах дітей. Недорахувався 200 дітей. Вже на цьому етапі виникає багато питань щодо реалізації місцевої політики захисту прав дітей, не вдаючись до питань впливу на долі дітей такої політики.
Звернув увагу Уповноважений і на той факт, що в Чернігівській області до інтернатів за заявою батьків потрапляють в два з половиною рази більше дітей, ніж дітей, які стають вихованцями інтернатів внаслідок осиротіння. Тривожний факт, що з 1681 дитини 1039 потрапили в дитячі будинки-інтернати за рекомендаціями ПМПК(психолого-медико-педагогічної комісії). За словами Людмили Волинець- керівника Управління забезпечення діяльності Уповноваженого Президента України з прав дитини, яка разом з Юрієм Павленко перебувала в Чернігові, - «ПМПК не може визначати форму облаштування дитини. Інтернат- це і є форма облаштування дитини, а не форма освіти».
Складним бачиться в Чернігівській області і питання роботи та кадрового забезпечення Служб у справах дітей. Адже, в Семенівському та Срібнянському районах працює тільки по 1 працівнику при потребі та нормі 4-х працівниківв кожному районі. Фактична чисельність працівників служб у справах дітей райдержадміністрацій, міських рад міст Ніжина, Прилуки, Деснянської та Новозаводської районних у м. Чернігові рад не укомплектовані на третину.
Особливо гострі питання в Уповноваженого були до Кримінальної міліції в справах дітей(КМСД) в Чернігівській області. Згідно з статистикою за 2011 рік, кількість злочинів скоєних дітьми в Чернігівській області зросла на 46%, коли в Україні таке зростання було на 2.9%, кількість дітей, що скоїли злочини відповідно становить 43%, а по Україні цей показник значно нижчий. Але найсумнішим є факт, що кількість дітей, які повторно скоїли злочин в Чернігівській області виросла на 270%. Дійсно виникають питання про ефективність профілактичної роботи з дітьми, сімями, яку проводить КМСД. Відомо, що 2011 рік був складний для цього відділу. Існують і кадрові проблеми, і проблеми співпраці з навчальними закладами в питаннях профілактики правопорушень, і в питаннях розуміння прав дитини співробітниками КМСД, коли замість підходу, що базується на принципах поваги до прав дитини використовується каральний підхід. Можливо, змінить ситуацію затверджена 15 лютого 2012 року Концепція створення ювенальної міліції. Відповідно до концепції, така міліція створюватиме систему захисту прав дітей шляхом профілактики правопорушень серед них, організації їхнього розшуку, розкриття злочинів, вчинених дітьми і щодо них. Сподіватимемося, що це не буде формальний орган, а дійсно працюватиме в найкращих інтересах дитини, співпрацюватиме з державними та недержаними організаціями на реалізацію прав дитини в Україні, що закріплені в національному законодавстві та міжнародних угодах.
У відвіданих Уповноваженим областях в колі його уваги опинилися Луганський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти на базі якого діє, на жаль, не поширений в Україні, курс підвищення кваліфікації за напрямком «захист прав дітей»,спеціалізована школа-гімназія м. Луганськ, дитячий будинок сімейного типу Росохи, що на Донеччині(Уповноважений відзначив позитивний факт, що в Донецькій області відсутня практика влаштування дітей в інтернатні заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування за заявами батьків), Донецьке СІЗО, Сумський обласний центр соціальної реабілітації дітей-інвалідів, Сумський обласний центр позашкільної освіти та роботи з талановитою молоддю(«Кількість дітей, охоплених позашкільною освітою на Сумщині, удвічі більша, ніж в інших областях України», - зазначив Ю.Павленко), Вінницьке міжрегіональне вище професійне училище з інклюзивним навчанням для дітей з обмеженими можливостями, дитячі омбудсмени, які активно працюють у місті Вінниці, уповноважені служб у справах дітей, які діють у всіх районах Тернопільської області («Такий досвід не є поширеним в Україні, тому заслуговує на особливу увагу»), пункт тимчасового перебування біженців «Латориця» в м. Мукачевому, Закарпатська установа виконання покарань №9 в місті Ужгороді. У м. Миколаєві в школі №53 з уповноваженим зустрілися батьки дітей з інвалідністю та учні під час індивідуального корекційного заняття з дітьми з інвалідністю. В м. Херсоні Уповноважений відзначив факт, що мережею дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей охоплено всі райони та міста Херсонської області, що є позитивним показником, а у Львівській області ще є 28 інтернатів із дискримінаційними назвами, що треба терміново виправляти.
І лише в Луганській області Уповноважений зустрівся з представницею правозахисної громадської організації, яка передала йому 106 звернень щодо порушення прав дітей в Луганській області. Детальніше про зустріч можна ознайомитися за посиланням http://www.edu.helsinki.org.ua/node/5521.
Довідка.
Інститут Уповноваженого з прав дитини створено 11 серпня 2011 року. В Україні ця посада входить до структури Адміністрації Президента, і це величезна відмінність від практики Європейських країн, де відповідна посада відокремлена від апарату влади.
Втім, на державному рівні питаннями захисту прав дитини 20 років займалися і Міністерство України з прав сім’ї, молоді та спорту, і Міністерство внутрішніх справ, і Міністерство освітиі науки, і Міністерство охорони здоров’я, і Департамент виконання покарань. Працював державний департамент захисту прав дитини, діяла міжвідомча комісія захисту прав дитини і інші органи. Багато питань не вирішено, багато «вирішено» так, що сьогодні є що перероблювати. Тому й не дивно, що міжнародні організації і громадськість вітали створення інституції Уповноваженого з прав дитини, як такої, що має зміцнити механізм вирішення проблем в сфері захисту дітей в Україні та розширить можливості представництва і захисту прав дитини, як новоствореного інституту, так і інституту Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Бачиться, що наступним кроком у розвитку інститутів з захисту дітей буде створення незалежного інституту омбудсмена з прав дітей в Україні.
Першу в історії України Посаду Уповноваженого Президента України з прав дитини обійняв Юрій Павленко. Він п’ять років з 2005 по 2010 роки працював міністром України у справах сім'ї, молоді та спорту і багато позитивних зрушень в політиці захисту прав дитини є і його заслугою.
Основними завданнями згідно з Положенням про Уповноваженого Президента України з прав дитиниє:
«1) постійний моніторинг додержання в Україні конституційних прав дитини, виконання Україною міжнародних зобов'язань у цій сфері та внесення в установленому порядку Президентові України пропозицій щодо  припинення і запобігання повторенню порушень прав і законних інтересів дитини;
2) внесення Президентові України пропозицій щодо підготовки проектів законів, актів Президента України з питань прав та законних інтересів дитини;
3) здійснення заходів, спрямованих на інформування населення про права та законні інтереси дитини.» 
З поміж дев’яти пунктів Положення, що стосуються прав Уповноваженого є пункт 9 «Взаємодіяти з організаціями, у тому числі міжнародними, з питань захисту прав та законних інтересів дитини».
 
А сьогодні можу констатувати факт, що уваги, яку Уповноважений приділяє до неурядових(незалежних) правозахисних громадських організацій в регіонах України недостатньо. А, багато з них, ні для кого не секрет, є потужними професійними авторитетами в різнобічній практиці, що стосується реалізації і захисту прав дитини в Україні.
 
Альона Шешеня, ММГО «Маю право»

Останні новини Чернігівщини

Депутати готуються до 39-го засідання сесії: відбулася погоджувальна рада 17:54

Підтримка ЗСУ, відновлення інфраструктури, оренда земельних ділянок через аукціони. Ці та інші питання, які стосуються життєдіяльності та функціонування міста, розглянуть депутати та депутатки Чернігівської міської ради на найближчому засіданні сесії.

«Ялівщина» та проєкти звернень-рекомендацій Громадської ради – на черговому засіданні Президії 17:13

«Громадськість неодноразово ставала на захист РЛП «Ялівщина», щоб вберегти її від забудови. Ще минулого року на сесію облради винесли на затвердження Проєкт організації території регіонального ландшафтного парку «Ялівщина», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об’єктів.

На Прилуччині під час пожежі загинула літня жінка 16:39

Сьогодні близько 11 години до прилуцьких рятувальників надійшло повідомлення про пожежу житлового будинку у районному центрі.

Герої посмертно: ще 37 нагород передали рідним 16:08

Ордени Богдана Хмельницького та "За мужність" ІІІ ступеня, медалі «За військову службу Україні» сьогодні передали дружинам, дітям, батькам та іншим близьким Героїв.

За добу сапери виявили 20 вибухонебезпечних предметів 15:29

Впродовж доби саперами частини піротехнічних робіт, підводного та гуманітарного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини