Професійна освіта в аграрному секторі України: сучасні парадокси та перспективи
Якими є реалії профтехосвіти в аграрному секторіУкраїни? Які проблеми турбують учнів та роботодавців? Що очікує на дану сферу у найближчому майбутньому?

Ці та інші питання були предметом дискусії під час засідання круглого столу, що пройшло 24 жовтня у м.Чернігові на базі Навчально-методичного центрупрофесійно-технічної освіти у Чернігівській області.
Під час заходу експерти Центру транскордонного співробітництва представили результати дослідження в рамках проекту «Сприяння регіональній професійній освіті у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій в країнах Східного партнерства».
В економіці України попит на робітничі професії аграрного спрямування не задовольняється за рахунок пропозиції робочої сили, котра готується вітчизняними закладами профтехосвіти. Сучасна системи підготовки робітників аграрної галузі – неактуальна та неспроможна забезпечити підготовку кваліфікованих робітників відповідно до соціально-економічних потреб суспільства.
Причинами непопулярності професійно-технічної освіти є:
- кон’юнктура ринку праці (кількість вакансій кваліфікованих робітників сільського господарства є найменшою серед усіх професійних груп (1% від усіх вакансій у 2017 р.), а навантаження на одне вільне робоче місце – найвищим (44 особи на одну вакансію у 2017 р.);
- недосконалість механізму формування державного замовлення на підготовку кваліфікованих робітників;
- неефективний моніторинг ринку праці.
«Недофінансування та відсутність продуктивного і взаємовигідного партнерства із бізнесом – бар’єри на шляху подолання хронічних проблем аграрної профтехосвіти. Потрібне перезавантаження системи з боку держави, інакше на аграрний сектор очікує “кадровий голод”», – зауважила Тетяна Зосименко, експерт проекту, к.е.н., доцент Чернігівського національного технологічного університету.
Директор Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Чернігівській області Віктор Гріненко зазначив: «Немає в Україні моделі, яка б дозволяла нам ефективно відстежувати і прогнозувати ситуацію на ринку праці. Використовуючи міжнародний досвід, донорські програми ми намагаємося сформувати уяву про те, як обраховувати, як досліджувати і якими параметрами користуватись для того, щоб найефективніше і максимально чітко уявити кого, на коли і з яким рівнем кваліфікації ми маємо підготувати».
Результати дослідження та підсумки обговорення будуть враховані при підготовці рекомендацій щодо реформування вітчизняної професійної сільськогосподарської освіти.
Останні новини Чернігівщини
Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23
14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.
У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41
Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.
За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07
Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.
Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35
13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".
Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11
Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.