Професійна освіта в аграрному секторі України: сучасні парадокси та перспективи
Якими є реалії профтехосвіти в аграрному секторіУкраїни? Які проблеми турбують учнів та роботодавців? Що очікує на дану сферу у найближчому майбутньому?

Ці та інші питання були предметом дискусії під час засідання круглого столу, що пройшло 24 жовтня у м.Чернігові на базі Навчально-методичного центрупрофесійно-технічної освіти у Чернігівській області.
Під час заходу експерти Центру транскордонного співробітництва представили результати дослідження в рамках проекту «Сприяння регіональній професійній освіті у сфері сільського господарства та розвитку сільських територій в країнах Східного партнерства».
В економіці України попит на робітничі професії аграрного спрямування не задовольняється за рахунок пропозиції робочої сили, котра готується вітчизняними закладами профтехосвіти. Сучасна системи підготовки робітників аграрної галузі – неактуальна та неспроможна забезпечити підготовку кваліфікованих робітників відповідно до соціально-економічних потреб суспільства.
Причинами непопулярності професійно-технічної освіти є:
- кон’юнктура ринку праці (кількість вакансій кваліфікованих робітників сільського господарства є найменшою серед усіх професійних груп (1% від усіх вакансій у 2017 р.), а навантаження на одне вільне робоче місце – найвищим (44 особи на одну вакансію у 2017 р.);
- недосконалість механізму формування державного замовлення на підготовку кваліфікованих робітників;
- неефективний моніторинг ринку праці.
«Недофінансування та відсутність продуктивного і взаємовигідного партнерства із бізнесом – бар’єри на шляху подолання хронічних проблем аграрної профтехосвіти. Потрібне перезавантаження системи з боку держави, інакше на аграрний сектор очікує “кадровий голод”», – зауважила Тетяна Зосименко, експерт проекту, к.е.н., доцент Чернігівського національного технологічного університету.
Директор Навчально-методичного центру професійно-технічної освіти у Чернігівській області Віктор Гріненко зазначив: «Немає в Україні моделі, яка б дозволяла нам ефективно відстежувати і прогнозувати ситуацію на ринку праці. Використовуючи міжнародний досвід, донорські програми ми намагаємося сформувати уяву про те, як обраховувати, як досліджувати і якими параметрами користуватись для того, щоб найефективніше і максимально чітко уявити кого, на коли і з яким рівнем кваліфікації ми маємо підготувати».
Результати дослідження та підсумки обговорення будуть враховані при підготовці рекомендацій щодо реформування вітчизняної професійної сільськогосподарської освіти.
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.