Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 18 травня, 13:55:06

Про ефективне використання земель сільськогосподарського призначення

02.06.2014   18:33

Про ефективне використання земель сільськогосподарського призначення йшлося 2 червня на брифінгу в обласній державній адміністрації.

На запитання журналістів відповідали директор Департаменту агропромислового розвитку обласної державної адміністрації Олександр Савченко; начальник управління контролю за використанням та охороною земель Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області В’ячеслав Смаль та в. о. директора Чернігівської філії Державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Микола Мукосій.

Як зазначив Олександр Савченко, на Чернігівщині працює досить багато агрохолдингів, які використовують землі для вирощування різного роду сільгоспкультур. За його словами, щороку агропромисловий сектор демонструє позитивні тенденції у виробництві валової продукції. З одного боку, успішна робота аграріїв наповнює казну та підвищує зайнятість населення. Але, як зазначив Олександр Савченко, останнім часом Департамент турбує саме стан земель сільськогосподарського призначення.

За його словами, існує закріплений Постановою КМУ порядок сівозміни культур, якого мають дотримуватися аграрії. Так, для прикладу, згідно з цією постановою, така культура як соняшник на території поліських областей має займати не більше піввідсотка площ та повертатися на ті ж самі землі не раніше ніж через сім років. Що ж стосується нашої області, то ця культура займає 10% посівних площ. Сонях, як і кукурудза та рапс, відносяться до тих культур, які дуже сильно виснажують землю.

Як стверджує Олександр Савченко, держава слідкує за дотриманням сільгоспвиробниками цих правил. Але, на його думку, в законодавстві досі існують прогалини та розбіжності в частині контролю та накладення санкцій на недобросовісних виробників. Департамент агропромислового розвитку розробляє та доводить до відома рекомендації та інші документи по використанню сільгоспземель, але в той же час не наділений інспекційними функціями, що не дозволяє слідкувати за їх дотриманням.

За словами Олександра Савченка, на превеликий жаль статистичні дані говорять про те, що 79% прибутків аграріїв отримані за рахунок природної родючості земель, і тільки 21 % - результат використання сільгосптехнологій. Це, в свою чергу, призводить до виснаження земель та втрати їх родючості.

Такої ж думки дотримується В’ячеслав Смаль. Очолюване ним управління має наглядові функції за дотриманням законодавства, рекомендацій та правил у цій сфері. За його словами, у минулому році в результаті перевірок було виявлено 133 порушення та притягнуто до відповідальності 67 керівників сільгосппідприємств. Але, на думку учасників брифінгу, штрафні санкції у розмірі 5-8 тисяч гривень для недобросовісних аграріїв, дії яких призводять до спустошення земель, занадто малі, щоб унеможливити подальші порушення.

Як висловився Микола Мукосій, наше головне багатство – ґрунтовий покрив, звідси й наше головне завдання – збереження його родючості шляхом раціонального та правильного користування, адже жодна європейська країна не дозволяє собі недбалого ставлення до землі.

Микола Мукосій розповів, що кожні п’ять років очолюваний ним Інститут проводить обстеження ґрунтів на предмет їхньої родючості, токсичності та радіаційного забруднення, за результатами чого потім складаються картограми, які й доводяться до сільгоспвиробників. Але, за його інформацією, не всі сільгоспвиробники дотримуються розроблених рекомендацій, не вносячи необхідної кількості мінеральних добрив, що в свою чергу призводить до окислення ґрунтів та, як наслідок, до зниження їхньої родючості.

Як слушно зазначив Олександр Савченко, усі суб’єкти сільськогосподарської діяльності мають працювати згуртовано, використовуючи найкращі світові практики та європейські стандарти. „Ми не маємо права забувати, що сьогодні користуємося ресурсом наших майбутніх поколінь, тому й не маємо права залишити по собі спустошену землю”, - сказав він.
 

Останні новини Чернігівщини

Меморіальний захід

Меморіальний захід "Пам’ятаємо! Боремося! Крим — це Україна!" 13:46

Меморіальний захід з нагоди Дня боротьби за права кримськотатарського народу та Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу відбувся в обласному центрі за участю голови облдержадміністрації Анни Коваленко, керівництва обласної та міської рад, представників духовенства, ГО «Кримська громада», інших громадських об’єднань, військовослужбовців Державного науково-дослідного інституту випробувань і сертифікації озброєння та військової техніки, вихідців з Криму, учасників антитерористичної операції та операції об’єднаних сил.

Правоохоронці викрили групу зловмисників, які утримували в неволі два десятки людей

Правоохоронці викрили групу зловмисників, які утримували в неволі два десятки людей 13:35

В спальному районі Чернігова у приватному будинку із заґратованими вікнами правоохоронці припинили діяльність так званого «реабілітаційного центру з ідеологічним одужанням», де проти волі утримувалися два десятки людей віком від 18 до 50-ти років.

За минулу добу рятувальники 7 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій

За минулу добу рятувальники 7 разів залучались до ліквідації пожеж, надзвичайних подій 13:20

Упродовж минулої доби підрозділами Головного управління ДСНС України у Чернігівській області ліквідовано 2 пожежі в житловому секторі громадян.

За 4 місяці рахунок держави поповнився на майже 24 мільйони гривень

За 4 місяці рахунок держави поповнився на майже 24 мільйони гривень 13:13

«Гаманець» держави поповнюється з різних джерел, зокрема рахунком оплати відповідних послуг, обов’язкових щомісячних платежів, а також через накладені за вчинення адміністративних правопорушень штрафи.

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 415 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 415 осіб 09:47

За даними Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, cтаном на 18 травня в області щеплено першою та другою дозою 22639 людей.