Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 23 вересня, 20:33:21

Під Черніговом слов’яни билися з вікінгами. Переміг “Коровель”!

24.07.2012   15:32Агенцiя

У п’ятницю, 20 липня під Черніговом поблизу села Шестовиця відбулася церемонія відкриття традиційного ХІІ Міжнародного фестивалю слов’яно-варязької культури та історичного фехтування.

Цей фестиваль став не просто тусовкою в історичних костюмах. З цього року у історичного свята з’явилася спортивна складова: це бої в номінаціях “щит-меч”, “одноручними мечами”, “5 на 5” та бугурти*. Звичайно, що у економічно складний час такі масштабні заходи, як “Коровель” потребують серйозної підтримки. І така підтримка була надана Чернігівською обласною державною адміністрацією. Особливу увагу фестивалю приділив Станіслав Прокопенко, перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації та депутат обласної ради

Історія “Коровелю” йде з сивої давнини

В урочищі Коровель, біля села Шестовиця, неподалік від річки Десна, 12 км на північний захід від Чернігова розташований “Шестовицькій археологічний комплекс”, який складається з Городища, Подолу та курганного могильника. У сиву давнину саме у цьому місці була найбільша в Європі стоянка-городище вікінгів IX-XII століть за межами Скандинавії. Що саме сприяло появі тут стоянки вікінгів, достеменно не відомо. Але вчені припускають, що коли в кінці IX століття в східнослов’янському середовищі відбувалися інтеграційні процеси, войовничі дружини вікінгів зазіхали і на Південний Схід, де на неосяжних просторах слов’янські й інші племена вели жваву торгівлю з країнами арабського Сходу та Візантією. Вікінги-варяги, включившись в цю торгівлю, незабаром намірилися взяти її під свій контроль. Мабуть так на березі Десни наприкінці ІХ сторіччя і з’явилася стоянка вікінгів…

Перші розкопки в урочищі Коровель зробив у 1925-27 роках співробітник Чернігівського історичного музею Петро Смолічев. У 1998 році, силами українських, російських та норвезьких археологів, Інститутом археології Національної Академії наук України та експедицією Чернігівського педагогічного університету на чолі з Володимиром Коваленком було створено “Шестовицьку міжнародну археологічну експедицією”. А з 2001 року на базі експедиції щорічно проводиться фестиваль історичного фехтування “Коровель”. Також кожного літа проводиться “літня польова міжнародна археологічна школа” – в якій щорічно проходять практику до 500 студентів та аспірантів з Центральної та Східної Європи.

“Коровель” потребує допомоги

Історична реконструкція – річ не із дешевих! Участь у “Коровелі” можуть приймати лише команди, одяг яких відповідає історичному періоду ІХ – ХІІІ століть. Відповідно до умов фестивалю, кожен його учасник зобов’язаний мати комплект одягу, характерний для обраного ним періоду, регіону і соціального статусу. Рівень виконання – стилізація і вище. Відсутність мінімального костюма переводить учасника в категорію гостя. Окрім цього дуже високі вимоги приділяються і до зброї та обладунків учасників. Захисні властивості обладунків оцінює технічна комісія, яка, і тільки яка дає допуск на бої.

Враховуючи те, що участь у фестивалі “Коровель” вирішили прийняти близько 40 команд з України, Росії та Білорусі, в учасників були певні проблеми щодо того, як дістатися до місця проведення фестивалю, бо спорядження було важким, а до місця проведення фестивалю рейсові автобуси не ходять.

Нелегко оргкомітету фестивалю було налагодити і побут учасників – “Коровель” відбувається далеченько від села Шестовиця. А для наметового містечка потрібні і дрова, і вода. Та й медичне забезпечення і пожежна охорона не будуть зайвими.

Саме тому оргкомітет фестивалю і звернувся за підтримкою до Станіслава Прокопенка, як заступника голови Чернігівської облдержадміністрації…

Фестиваль відкрито!

У п’ятницю, 20 липня відбулася церемонія відкриття традиційного ХІІ Міжнародного фестивалю слов’яно-варязької культури та історичного фехтування. Для участі у турнірах з’їхалися команди не тільки зі всієї України, але і з Росії та Білорусі. З імпровізованої сцени фестивалю перший заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Станіслав Прокопенко об’явив про відкриття дванадцятої сторінки в історії “Коровеля”. Після цього команди-учасники протягом двох днів змогли продемонстрували суддям і глядачам навички володіння старовинними видами зброї, зразки одягу древніх слов’ян, кочових народів Північного Причорномор’я та скандинавських вікінгів. “Коровель–2012” подарував учасникам та гостям не просто хвилини незвичайного дозвілля, але й став уроком історії, надав можливість більше дізнатися про те, що відбувалося у нашому краї тисячу років тому.

Обов’язково треба додати, що Міжнародний фестиваль слов’яно-варязької культури та історичного фехтування “Коровель” збігається за часом з проведенням щорічних розкопок, що ведуться “Шестовицькою міжнародною археологічною експедицією”. І ті, кого цікавить історія, в рамках проведення фестивалю змогли відвідати місце проведення розкопок і ознайомитися з експозицією виставки, організованою Чернігівським історичним музеєм ім. В. В. Тарновського, в основі якої – предмети, знайдені археологами саме в урочищі Коровель.

* Бугурт – історичний термін, що позначає масову битву під час турніру, бій загін на загін. Саме бугурти, а не одиночні поєдинки були найважливішою подією турнірів, особливо ранніх.

Юрій Сидоренко

PR 

Останні новини Чернігівщини

Виявлено 115 нових випадків COVID-19

Виявлено 115 нових випадків COVID-19 16:41

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 23 вересня в області зафіксовано 115 нових випадків COVID-19.

Перші випадки вандалізму з’явились на Чернігівщині

Перші випадки вандалізму з’явились на Чернігівщині 12:32

З моменту офіційного старту виборчої кампанії 5 вересня спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки пошкодження політичної реклами на Чернігівщині, а саме 3 білборди заляпані фарбою та розмальований сітілайт виявили представники ОПОРИ в місті Чернігові.

Патрульні допомогли чоловікові, який перебував у безпорадному стані

Патрульні допомогли чоловікові, який перебував у безпорадному стані 12:24

Близько 23-ї години, на лінію 102 надійшло повідомлення, що людина потребує допомоги.

Упродовж минулої доби рятувальниками ліквідовано 5 пожеж, одну людину травмовано

Упродовж минулої доби рятувальниками ліквідовано 5 пожеж, одну людину травмовано 12:16

Минулої доби підрозділи обласного Управління ДСНС 5 разів залучались до ліквідації пожеж, 2 з яких виникли у житловому секторі громадян, 2 в природних екологічних системах та 1 на об'єкті.