Ніжинська «Народна криниця» відмовилася виступати у Російському культурному центрі у Празі
Ансамбль «Народна криниця» Ніжинського коледжу культури та мистецтв імені М.Заньковецької потрапив у таку халепу вперше: відгукнувшись на запрошення виступити в університеті міста Прага, колектив неочікувано опинився біля Російського культурного центру, де, як виявилося, і мав відбутися їхній концерт.

Побачивши вивіску установи під російським прапором, ніжинці розвернулися і поїхали додому. Як могла статися така підміна? Кому потрібен такий обман? І чому в інформаційному просторі гуляє дезінформація, що ніжинський колектив погодився виступати в Російському культурному центрі? Про це йшлося на прес-конференції у прес-центрі «Чиста політика», куди 6 листопада 2017 року завітали герої подій – керівник ансамблю «Народна криниця» Ольга Синиця, її помічники Руслан Синиця та Максим Остапко, а також директор Ніжинського коледжу культури та мистецтв імені М. Заньковецької Володимир Дорохін. Офіційну позицію влади представляв директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації Олександр Левочко.
Як пояснили журналістам учасники поїздки Ольга Синиця, Руслан Синиця та Максим Остапко, колектив був запрошений до участі у фестивальних заходах у місті Прага творчим об’єднанням «Галицька муза», місто Львів, керівник Микола Шевчук. Колектив зацікавився запрошенням, оскільки ціна за поїздку була дещо нижчою ніж зазвичай, було цікаво взяти участь у святкових заходах і продемонструвати українське мистецтво чеським глядачам.
Колективу було повідомлено, що основний виступ відбудеться в університеті міста Прага, проживання передбачалося у тризірковому готелі міста. Однак цей план так і не був реалізований. 29 жовтня, напередодні виступу ніби-то в університеті, колектив був завезений за 50 кілометрів від Праги і поселений у неналежних умовах з неналежним харчуванням, що не відповідало договору про тризірковий готель у Празі. До того ж там не було Інтернету, і колектив не міг дізнатися про рекламу і оголошення щодо їхнього виступу саме у Російському науково-культурному центрі. При цьому водіям автобусів, що обслуговували колектив, просто надійшли смс-ки з адресою, на яку вони мали привезти артистів наступного дня, ввівши цю адресу в навігатор. Час концерту також був змінений з 14-ї години на 18-ту. Дізнатися про підставу артисти змогли вже під стінами Російського культурного центру. Побачивши російський прапор над будівлею, Ольга Синиця вийшла з автобуса і прочитала вивіску на приміщенні. Переконавшись, що це Російський культурний центр, колектив прийняв рішення одразу – не виступати. Позиція керівників ансамблю і артистів принципова: у ситуації війни з РФ ніяких концертів для агресора бути не може.
Директор коледжу Володимир Дорохін також повідомив, що запрошення від «Галицької музи» було ретельно вивчене, чітко спланована програма виступу. Адже у запрошенні зазначалося, що 30 жовтня 2017 року о 14 годині відбудеться концертний виступ фольклорного гурту перед чеськими глядачами. Організатори запевнили, що основний виступ буде саме в університеті. З огляду на це, як зауважив Володимир Дорохін, підбиралася молодіжна програма, і було цікаво виступити в освітянському закладі. І ситуація, яка сталася потім, була спланована, вважає директор коледжу. Він висловив вдячність керівникам і колективу «Народної криниці» за патріотичну позицію і принципове рішення, яке вони прийняли у таких надзвичайних умовах.
Подякував колективу за позицію і адекватні дії у непередбачуваній ситуації і директор Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської облдержадміністрації Олександр Левочко. Він високо оцінив професіоналізм колективу та його патріотичну позицію. І зазначив, що близько 40 колективів щороку гастролюють у 15-17 країнах світу від Чернігівщини. І подібна ситуація сталася вперше. Аби убезпечитися від подібного у майбутнього, департамент реагуватиме відповідно. Будуть направлені звернення з вимогою пояснень до творчого об’єднання «Галицька муза» на чолі з Миколою Шевчуком, можливі звернення до правоохоронних органів. Оскільки порушені умови угоди, у тому числі і в частині нанесення моральної шкоди.
Віра Лобановська
Довідково:
Молодіжний фольклорний ансамбль «Народна криниця» Ніжинського коледжу культури та мистецтв імені М. Заньковецької – лауреат міжнародних та всеукраїнських конкурсів, неодноразовий призер різноманітних фестивалів і творчих конкурсів. Створений у 1981 році подружжям Івана та Ольги Синиць, які є його незмінними керівниками. Творчу пісенну школу цього колективу пройшло безліч талановитих молодих співаків, які зараз працюють у відомих хорах Чернігівщини та України. Колектив багато гастролює, побував у Німеччині, Болгарії, Польщі, Білорусії, країнах Прибалтики, до війни з Росією побував у Петербурзі, на Кубані, пропагуючи українську культуру та унікальні українські пісні. Хор спеціалізується на автентичному співі, українському фольклорі, який збирає по Чернігівщині та інших областях України, здійснюючи творчий пошук. Ансамбль «Народна криниця» неодноразово виступав перед воїнами АТО на Сході України та мешканцями Донецької та Луганської областей.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.