Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 19 липня, 04:29:41

Відбулась лекція-візуалізація “Чернігівщина у творчості Тетяни Яблонської”

27.02.2012   08:12Агенцiя

24 лютого у Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана вихованці АРТ-студії “Колібрі” взяли участь у заході “Чернігівщина у творчості Тетяни Яблонської” з нагоди 95-річчя від дня народження художниці.

Постать народної художниці України Тетяни Нилівни Яблонської (1917-2005) є монументальною за своїм значенням в українському образотворчому мистецтві.

Заявивши себе високопрофесійним художником, вона, спираючись на вітчизняний і світовий досвід, віднайшла власну творчу манеру.
Народилась майбутня художниця у Смоленську (24 лютого 1917 р.), однак майже все життя прожила в Україні, сприйнявши її як свою духовну Батьківщину.

Одне з перших визнань успіхів художниці відбулося ще у студенські роки. Восени 1940 р. у Київському художньому інституті, де Тетяна Яблонська навчалась у майстерні Федора Кричевського, відкрилася виставка її робіт – перша в історії інституту персональна студентська виставка. В експозиції були розміщені академічні постановки та етюди, виконані Т.Яблонською під час літньої практики. Серед них тоді експонувались і етюди до дипломної картини “Повернення з сінокосу”, поштовхом до написання якої стали враження від перебування у колгоспі на Чернігівщині.

Офіційне визнання до художниці прийшло у 1949 р.: її картина “Хліб” була удостоєна Державної (Сталінської) премії. Твір Яблонської, написаний “з цілковитою віддачею, із серцем повним любові до цих жінок, до зерна, до сонця” став не лише символом часу, але і одним з кращих зразків вітчизняної образотворчої класики.

Другу Державну премію художниця отримала за картину “Весна” (1951), третю – за картину “Льон” (1979). Останній передувало чимало етюдів, які були написані художницею на Чернігівщині, і залишили нам її бачення цього прадавнього поліського краю. Одиним з них є етюд, який зберігається у фондах Чернігівського обласного художнього музею імені Григорія Галагана, бувп написаний у Седневі, куди до Будинку творчості часто приїздила художниця. За спогадами народного художника Анатолія Шкурка, Тетяна Нилівна вважала Седнів своїм домом, цілковито присвячувала себе роботі на пленері, неодноразово відмовляючись від громадських навантажень (бути очільницею художників, які збирались у Седневі).

Чудовий парк, кам’яниця Лизогубів, альтанка Глібова, річка Снов – у цих місцях художниця виконала десятки етюдів і пейзажів. Таким є “Річка Снов” (1975), переданий в дар у грудні 1983 року на той час новоствореному Чернігівському художньому музею. Домінантною у просторі полотна є річка в обрамленні зелених берегів, яка веде погляд глядача від першого плану аж до темного лісового масиву, що окреслює лінію горизонту.

Серед робіт мисткині, які зберігаються у ЧОХМ імені Галагана, в естетично привабливому ракурсі розкривається натюрморт “Польові квіти” (1983).

Тетяні Яблонській як талановитому рисувальнику, був притаманний широкий технічний діапазон – олівець, акварель, фломастер, монопипія, пастель. Здебільшого лаконічні, графічні ескізи художниці, відзначаються високою професійною культурою.

Лірично і зворушливо звучить улюблена тема художниці – материнство, про яку мисткиня потужно заявила картинами “У парку” (1949), “Весна” (1950) і до якої вона поверталась повсякчас (“Молода мати”, 1982). Неодноразово Т. Яблонська відворювала у своїх картинах образи трьох доньок. Наймолодша з них – Гаяне Атаян, яка як і мати стала самодостатньою художницею, зображена у графічному етюді “Гаяне спить” (1981).

Народний художник України, академік Академії мистецтв, професор, тричі лауреат Державної премії СРСР, лауреат Державної премії імені Т.Г. Шевченка, Герой України, Тетяна Яблонська прижиттєво визнана класиком і увійшла в історію світового образотворчого мистецтва.


Світлана Демченко, молодший науковий співробітник ЧОХМ імені Г.П.Галагана

http://www.halahan-art.com/news/vidbulas_lekcija_vizualizacija_chernigivshhina_u_tvorchosti_tetjani_jablonskoji_do_95_richchja_vid_dnja_narodzhennja/2012-02-25-11

Останні новини Чернігівщини

На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17

Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.

У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37

Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.

«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16

Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.

Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42

Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.

«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11

Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини