Підтримка віддалених територій, перспективи наповнення місцевих бюджетів, вдосконалення законодавства щодо відкриття ринку землі стали темою конференції "Спільна справа"
27 грудня в конференц-залі будинку засідань обласної ради відбулася конференція «Спільна справа». Захід ініційований міжфракційною депутатською групою «Чернігівщина», за підтримки Чернігівської обласної ради, Місцевої Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об'єднаних територіальних громад Чернігівщини».

У засіданні взяли участь голова облдержадміністарції Андрій Прокопенко, перший заступник голови обласної ради Валентин Мельничук, народні депутати України Антон Поляков, Максим Зуєв, Валерій Зуб.
У своїх виступах керівники області акцентували увагу на позитивних зрушеннях на Чернігівщині.
Упродовж двох годин депутати обласної ради, представники органів місцевого самоврядування, очільники ОТГ та громадськість обговорювали законодавчу ініціативу стосовно державної підтримки малонаселених та віддалених територій України, перспективи та шляхи наповнення місцевих бюджетів, а також обмінювалися думками і висловлювали пропозиції по вдосконаленню проєктів законів про працю та щодо відкриття ринку землі.
У своїх виступах присутні порушили проблеми фінансування навчальних закладів у зв'язку із впровадженням освітньої реформи. Адже з нового року ОТГ змушені будуть самі забезпечувати діяльність малокомплектних шкіл, яких в області налічується значна кількість, або закривати такі навчальні заклади.
Дієвим механізмом вирішення актуальних проблем може стати надання на законодавчому рівні спеціального статусу поліським територіям, аналогічного до того, який було прийнято для регіону українських Карпат, де було б враховано особливості нашої місцевості і співвідношення території та щільності населення області. Запровадження «Закону України про внесення змін до деяких законодавчих актів стосовно припинення закриття закладів освіти та охорони здоров'я у сільській місцевості, у тому числі, малонаселених та віддалених один від одного населених пунктів», якій презентували народні депутати, сприятиме розв'язанню проблеми нестачі коштів на освіту, підвозу учнів до місць навчання і не призведе до прийняття непопулярних рішень та закриття навчальних закладів.
Під час дискусії зазначалося, що для збереження освіти для учнів сільської місцевості формулу розподілу освітньої субвенції між місцевими бюджетами доцільно доповнити коефіцієнтом приведення кількості учнів у закладах освіти, розташованих у населених пунктах, що віднесені до поліських територій, який дорівнює 1,3. Застосування додаткового коефіцієнту доречне і під час розподілу між областями субвенції з державного бюджету на здійснення підтримки закладів та заходів у системі охорони здоров'я.
Андрій Прокопенко зазначив, що нові принципи фінансування проєктів за рахунок коштів ДФРР забезпечують розвиток регіонів і громад та дають змогу громадам області втілити у життя низку проєктів, здійснювати будівництво, ремонти та реконструкцію об'єктів соціальної сфери, оновлення їх матеріально-технічної бази, закуповувати нову техніку, здійснювати заходи з розбудовувати інфраструктуру. Також дієвим кроком для розвитку віддалених територій є доступність Інтернету та мобільного зв'язку. За словами голови облдержадміністрації, з наступного року радіус покриття базових станцій мобільного зв'язку на Чернігівщині буде становити 15 км і значна кількість населених пунктів області матиме якісне покриття мобільним та інтернет зв'язком. Це забезпечить надійне функціонування системи оповіщення та безпеку у прикордонному регіоні.
У своїх виступах присутні порушували питання стосовно й інших актуальних проблем, які виникають у процесі децентралізації, та потребують спільних зусиль для пошуку шляхів їх вирішення і недопущення виникнення критичних ситуацій. Гостро постали проблеми наповнення місцевих бюджетів у 2020 році, зокрема за рахунок сплати ПДФО та податку до місцевих бюджетів нафтовими, аграрними та іншими компаніями, а також фінансування заходів із забезпечення навчальних закладів протипожежними засобами.
Під час обговорення відкриття ринку землі депутати обласної ради Іван Якуб та Сергій Чубовський наголошували, що у жителів громад ця тема викликає серйозне занепокоєння і може призвести до соціальної напруги. За словами виступаючих, позиція депутатського корпусу обласної ради з цього питання незмінна і озвучена в неодноразових зверненнях до керівництва держави, адже це питання життя громад, бо орендна плата є суттєвим джерелом наповнення місцевих бюджетів, і національної безпеки держави в цілому.
На думку виступаючих, законопроєкт потрібно зняти з розгляду Парламенту та продовжити мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення як мінімум на 3 чи 5 років, оскільки питання запровадження ринку землі потребує обговорення та доопрацювання і стане можливим вже після завершення процесу децентралізації, коли на першому етапі виключне право купувати землі сільськогосподарського призначення матимуть лише об'єднані територіальні громадами та держава в особі Земельного банку, який повинен під заставу землі забезпечити кредитування ОТГ за низькою відсотковою ставкою, конкурентною на світовому ринку.
Про важливість дотримання балансу між правами і обов'язками найманих працівників, роботодавців, державних органів та профспілкових організацій говорили під час обговорення змін до трудового законодавства. Виступаючі наголошували на необхідності системного підходу та недопущення нівелювання ролі профспілок. Зміни до законодавства про працю повинні забезпечити захист трудових прав, надати прозорі і зрозумілі умови трудових відносин ще на самому старті взаємодії працівника, наприклад зарахування до трудового стажу навчальних та виробничих практик у навчальних закладах.
Підсумком конференції стало напрацювання низки пропозицій та зауважень, які будуть враховані у законодавчій діяльності народних депутатів України.
Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі 07:48
ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.