Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 26 квітня, 21:44:37

Громадськість Чернігова вшанувала борця за волю України Миколу Міхновського

02.04.2016   11:52Агенцiя

31 березня у Чернігові біля пам’ятного знаку «Борцям за волю та незалежність України» (біля Катерининської церкви) відбулася акція вшанування Миколи Міхновського з нагоди 143-ї річниці від дня народження визначного громадсько-політичного діяча.

Захід розпочався богослужінням, заупокійну літію за великим українським патріотом Миколою Міхновським відслужив настоятель кафедрального собору Святої великомучениці Катерини Української православної церкви Київського Патріархату, отець Євген Орда.

Представник Українського інституту національної пам’яті у Чернігівській області Сергій Бутко відзначив: «Микола Міхновський — знакова постать в українському національно-визвольному русі кінця ХІХ — початку ХХ століть, ідеолог українського націоналізму».

Історик підкреслив, що Міхновський завжди йшов на кілька кроків попереду тодішньої української духовної і політичної еліти, зрусифікованої та отруєної соціалістичними ідеями й ілюзіями.

І сьогодні гостро актуальним є його вимоги до українських провідників, сформульованих у 1903 році у творі «Десять заповідей УНП». Микола Міхновський пророче закликав: «…вигонь звідусіль з України чужинців-гнобителів… Усюди й завсігди уживай української мови… Шануй діячів рідного краю, ненавидь ворогів його, зневажай перевертнів-відступників — і добре буде цілому твоєму народові й тобі… Не вбивай України своєю байдужістю до всенародних інтересів… Не зробися ренегатом-відступником… Не обкрадай власного народу, працюючи на ворогів України… Допомагай своєму землякові поперед усіх, держись купи…»

На початку Української революції, навесні 1917 року, Міхновський визначив українську мету: створення самостійної держави. Він був ініціатором і організатором українізації російських військ, створення власної армії. Виступав за примирення та об’єднання державотворчих зусиль гетьманців на чолі з Павлом Скоропадським і Директорією УНР.

Вже у 1917-1921 роках життя доводило правоту Миколи Міхновського. Проте, тодішні українські вожді і політики не зізнавалися у цьому, зневажали та ізолювали його від влади. Це гіркий та актуальний урок для сучасного покоління українців.

Сергій Бутко зауважив, що всі основні положення ідеології українського націоналізму, державотворення Міхновського увійшли в програмні документи та плани дій наступних поколінь українських патріотів. Його визначення російського імперіалізму і шовінізму сьогодні підтверджується щодня. Навіть вбивство видатного українського патріота комуністичною охоронкою у 1924 році, замасковане під самогубство з метою його дискредитації, є застереженням і уроком для сучасної України, яка відбиває гібридну російську агресію.

Голова Чернігівської обласної організації Народного Руху України Сергій Черняков відзначив, що майже все своє життя Микола Міхновський провів у боротьбі, протистоянні, намаганні довести всім, що Україна повинна бути самостійною. Йому доводилося відстоювати ідеї, які більшість не сприймала. Він був приречений весь час іти «проти течії».

Найближчий друг Міхновського, український громадський та політичний діяч Сергій Шемет, пізніше згадував: «Це було велике серце. В ньому палав такий вогонь любові до України, що в іншій країні він запалив би мільйони сердець бажанням патріотичного подвигу, а серед нашої інтелігенції запалилися цим вогнем лише одиниці. Найбільшою його заслугою було надання великого творчого розмаху українським національним почуттям. Малесеньку любов до пісень і вишиванок він розпалив у полум’я великої любові до України».

Нині ім’я Миколи Міхновського не забуте. На честь нашого земляка відкриті меморіальні дошки та названі вулиці, зокрема в Чернігові та Прилуках, де він навчався в гімназії.

Про життєвий шлях Міхновського, його внесок у державотворчу діяльність України розповіли також заступник голови Чернігівської міської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода» Маргарита Омельяненко, поет Станіслав Журавель, представник Всеукраїнської громадської організації «Сокіл» Андрій Слобожанюк, заступник голови Чернігівської обласної організації НРУ Сергій Соломаха.

Захід відбувся за ініціативи обласної організації Народного Руху України і міської організації Всеукраїнського об’єднання «Свобода», за сприяння Чернігівської обласної державної адміністрації.

Останні новини Чернігівщини

Що роблять громади області з тисячами тонн відходів від руйнувань через війну 15:41

На сьогодні у Чернігівській області обліковується 16,7 тисячі тонн відходів від руйнувань, що утворилися внаслідок пошкодження будівель та споруд під час бойових дій, терористичних актів, диверсій, а також під час робіт з ліквідації їх наслідків.

Для рятувальників з Чернігова запустили безкоштовний онлайн-курс англійської мови 15:29

Мережа освітньо-культурних просторів Гончаренко центр запускає безкоштовні онлайн-курси англійської мови для працівників ДСНС Чернігівщини.

Допомагаємо переселенцям та ветеранам війни знайти роботу 15:25

Соціальні мережі та медіа, дистанційне навчання, онлайн-зустрічі, електронний документообіг – цифровізація сьогодні має вплив на кожну сферу нашого життя, але і живе спілкування та очний обмін думками, ідеями, інформацією теж не втрачає своєї актуальності.

Напад на журналістів телеканалу “Дитинець”: рік марного розслідування 09:56

Минуло більше року від резонансного для Чернігова порушення прав журналістів на професійну діяльність.

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею

Новий тролейбусний маршрут, який з'єднає Шерстянку і Подусівку з центром та Бобровицею 09:43

У Чернігові розширюють тролейбусну мережу. Додається новий маршрут, який з'єднає мікрорайон Шерстянка, де до цього ніколи не курсував електричний громадський транспорт, через Подусівку та центр міста, з Бобровицею.