Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 3 липня, 13:41:02

ВІЛ-інфекція у матері – не вирок для дитини

30.10.2013   07:42

Проблема ВІЛ-інфекції понад 30 років залишається актуальною для світової спільноти. Масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу. За даними UNAIDS (ООН СНІД) щоденно в світі інфікується ВІЛ більше 14 тисяч людей. Саме СНІД – головна причина смерті жінок репродуктивного віку. Про це на черговому засіданні прес-клубу “Ділове слово”, яке відбулося 29 жовтня, повідомив головний лікар обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Микола Дейкун.

Він зазначив, що станом на 1 жовтня 2013 року у Чернігівській області перебувала під наглядом 2871 ВІЛ-інфікована особа (поширеність інфекції –близько 266 осіб на 100 тис. населення). Найвищі рівні ВІЛ-інфекції (понад 400 осіб на 100 тис. населення) спостерігаються у містах Прилуки, Чернігів, Щорському й Талалаївському районах.

Що стосується України загалом, то найвищі рівні поширення ВІЛ-інфекції (понад 500 осіб на 100 тис. населення) були зареєстровані у Дніпропетровській, Одеській, Донецькій та Миколаївській областях.

Протягом 2013 року зареєстровано та взято під диспансерний нагляд в медичних закладах Чернігівщини 393 особи, рівень захворюваності зріс на 3%. Особливістю області є високий рівень передачі ВІЛ-інфекції статевим шляхом – 67%, тоді як у середньому по Україні цей шлях складає 53,7%.

У віковій структурі ВІЛ-інфікованих переважає вікова група 30–39 років (49%), особи вікової групи 20–29 років становлять 27%, а вікової групи 40–49 років – 15%.

У 2013 році зареєстровано 131 новий випадок СНІДу. Антиретровірусну терапію (АРТ) в області отримує 1021 особа. Протягом 9 місяців 2013 року на АРТ взято 207 осіб, ще 56 осіб готуються розпочати її. Забезпеченість АРТ-препаратами перебуває на достатньому рівні.

Микола Дейкун повідомив, що в області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Протягом 2013 року обстежено на ВІЛ понад 82 тис. осіб, що становить 7,6% від населення області (на рівні минулого року). Кількість обстежень за рахунок коштів місцевого бюджету складає 68%, або 5,6% від населення області. Протягом 2013 року з груп ризику обстежено понад 13,8 тис. осіб (у т. ч. і споживачів ін’єкційних наркотиків), що становить 17% від загальної кількості обстежень.

Дитячий лікар-інфекціоніст обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Оксана Козлова розповіла про способи, завдяки яким можна уникнути передачі ВІЛ від матері до дитини.

Загалом від ВІЛ-інфікованих матерів в Україні щороку народжується близько 4 тис. дітей, із них 96% – неінфіковані. Всього під наглядом в Україні перебуває 2,9 тис. дітей, яким підтверджено діагноз ВІЛ-інфекції, з них 900 дітей мають ІV клінічну стадію (СНІД).

У Чернігівській області серед вагітних протягом 2013 року виявлено 37 ВІЛ-позитивних осіб. На жаль, вперше за кілька років було виявлено випадок інфікування сімнадцятирічної дівчини (статевим шляхом).

Під медичним наглядом в області перебуває 150 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів (з них 87 народилось у 2013 році), та 82 дитини зі встановленим ВІЛ-статусом (з них 15 дітей з діагнозом СНІДу).

Кожна дитина, народжена від ВІЛ-інфікованої матері, перебуває під медичним наглядом, проходить кілька тестів на виявлення ВІЛ та отримує необхідне профілактичне лікування. Остаточно ж ВІЛ-статус – позитивний чи негативний – встановлюється після досягнення такою дитиною півторарічного віку.

З числа ВІЛ-інфікованих дітей Чернігівщини 77 мають інвалідність (у 3 дітей документи наразі перебувають в стадії оформлення). Антиретровірусну терапію отримують 74 дитини.

Оксана Козлова зазначила, що всі новонароджені отримали профілактику вертикальної трансмісії у повному обсязі. Також всі діти у віці до року отримують молочні суміші, забезпечення якими здійснюється за кошти обласного бюджету через обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом.

ВІЛ-інфіковані діти та діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, пербувають під подвійним медичним спостереженням: в ОЦПБ зі СНІДом та у медичних закладах за місцем проживання.

В результаті ефективно діючої з 2005 року програми профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ, в області вдалося досягти суттєвого зниження показника частоти передачі ВІЛ від матері до дитини з 25% у 2005 до 3,5% (з когорти дітей, народжених у 2011 році).
 

Останні новини Чернігівщини

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:38

Протягом минулої доби зареєстровано 6 небезпечних подій, а саме: 6 пожеж.

Виплати, які з 1 липня 2025 року здійснюватиме Пенсійний фонд України 10:41

Із 1 липня 2025 року Пенсійний фонд України отримав повноваження щодо виплати 39 видів державних соціальних допомог, соціальних стипендій, які раніше призначалися та виплачувалися органами соціального захисту населення.

На Чернігівщині суд виніс вирок організатору злочинної групи крадіїв, яка викрала майна на 1,4 млн грн 10:10

Розглянувши матеріали кримінального провадження щодо організатора злочинної групи, яка спеціалізувалася на крадіжках у великих та особливо великих розмірах, Чернігівський районний суд призначив зловмиснику покарання у вигляді 7 років і 1 місяця позбавлення волі з конфіскацією майна.

Фахівці з психологічної допомоги опановують сучасні методики роботи з психотравмою в умовах війни 09:28

В обласному центрі стартував спеціалізований тренінг «Нейропсихологічна десенсибілізація у роботі з травмою війни» для фахівців з психологічної допомоги (психологів, психотерапевтів).