ВІЛ-інфекція у матері – не вирок для дитини
Проблема ВІЛ-інфекції понад 30 років залишається актуальною для світової спільноти. Масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу. За даними UNAIDS (ООН СНІД) щоденно в світі інфікується ВІЛ більше 14 тисяч людей. Саме СНІД – головна причина смерті жінок репродуктивного віку. Про це на черговому засіданні прес-клубу “Ділове слово”, яке відбулося 29 жовтня, повідомив головний лікар обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Микола Дейкун.

Він зазначив, що станом на 1 жовтня 2013 року у Чернігівській області перебувала під наглядом 2871 ВІЛ-інфікована особа (поширеність інфекції –близько 266 осіб на 100 тис. населення). Найвищі рівні ВІЛ-інфекції (понад 400 осіб на 100 тис. населення) спостерігаються у містах Прилуки, Чернігів, Щорському й Талалаївському районах.
Що стосується України загалом, то найвищі рівні поширення ВІЛ-інфекції (понад 500 осіб на 100 тис. населення) були зареєстровані у Дніпропетровській, Одеській, Донецькій та Миколаївській областях.
Протягом 2013 року зареєстровано та взято під диспансерний нагляд в медичних закладах Чернігівщини 393 особи, рівень захворюваності зріс на 3%. Особливістю області є високий рівень передачі ВІЛ-інфекції статевим шляхом – 67%, тоді як у середньому по Україні цей шлях складає 53,7%.
У віковій структурі ВІЛ-інфікованих переважає вікова група 30–39 років (49%), особи вікової групи 20–29 років становлять 27%, а вікової групи 40–49 років – 15%.
У 2013 році зареєстровано 131 новий випадок СНІДу. Антиретровірусну терапію (АРТ) в області отримує 1021 особа. Протягом 9 місяців 2013 року на АРТ взято 207 осіб, ще 56 осіб готуються розпочати її. Забезпеченість АРТ-препаратами перебуває на достатньому рівні.
Микола Дейкун повідомив, що в області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Протягом 2013 року обстежено на ВІЛ понад 82 тис. осіб, що становить 7,6% від населення області (на рівні минулого року). Кількість обстежень за рахунок коштів місцевого бюджету складає 68%, або 5,6% від населення області. Протягом 2013 року з груп ризику обстежено понад 13,8 тис. осіб (у т. ч. і споживачів ін’єкційних наркотиків), що становить 17% від загальної кількості обстежень.
Дитячий лікар-інфекціоніст обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом Оксана Козлова розповіла про способи, завдяки яким можна уникнути передачі ВІЛ від матері до дитини.
Загалом від ВІЛ-інфікованих матерів в Україні щороку народжується близько 4 тис. дітей, із них 96% – неінфіковані. Всього під наглядом в Україні перебуває 2,9 тис. дітей, яким підтверджено діагноз ВІЛ-інфекції, з них 900 дітей мають ІV клінічну стадію (СНІД).
У Чернігівській області серед вагітних протягом 2013 року виявлено 37 ВІЛ-позитивних осіб. На жаль, вперше за кілька років було виявлено випадок інфікування сімнадцятирічної дівчини (статевим шляхом).
Під медичним наглядом в області перебуває 150 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів (з них 87 народилось у 2013 році), та 82 дитини зі встановленим ВІЛ-статусом (з них 15 дітей з діагнозом СНІДу).
Кожна дитина, народжена від ВІЛ-інфікованої матері, перебуває під медичним наглядом, проходить кілька тестів на виявлення ВІЛ та отримує необхідне профілактичне лікування. Остаточно ж ВІЛ-статус – позитивний чи негативний – встановлюється після досягнення такою дитиною півторарічного віку.
З числа ВІЛ-інфікованих дітей Чернігівщини 77 мають інвалідність (у 3 дітей документи наразі перебувають в стадії оформлення). Антиретровірусну терапію отримують 74 дитини.
Оксана Козлова зазначила, що всі новонароджені отримали профілактику вертикальної трансмісії у повному обсязі. Також всі діти у віці до року отримують молочні суміші, забезпечення якими здійснюється за кошти обласного бюджету через обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом.
ВІЛ-інфіковані діти та діти, народжені ВІЛ-інфікованими матерями, пербувають під подвійним медичним спостереженням: в ОЦПБ зі СНІДом та у медичних закладах за місцем проживання.
В результаті ефективно діючої з 2005 року програми профілактики вертикальної трансмісії ВІЛ, в області вдалося досягти суттєвого зниження показника частоти передачі ВІЛ від матері до дитини з 25% у 2005 до 3,5% (з когорти дітей, народжених у 2011 році).
Останні новини Чернігівщини
Вогнепальна зброя, гранати, набої та вибухівка: поліція Чернігівщини провела масштабне відпрацювання з протидії незаконному обігу зброї 08:00
Слідчі слідчого управління спільно з оперативниками карного розшуку поліції Чернігівщини та кримінальної поліції районних відділів та управлінь провели комплексні заходи з метою протидії незаконному обігу та зберіганню зброї, боєприпасів, а також унеможливлення їх потрапляння до рук криміналітету
Більше кишкових інфекцій, менше – ГРВІ: чим хворіють жителі області 07:58
Про санітарно-епідеміологічну ситуацію, яка склалася на Чернігівщині за перші п’ять місяців поточного року, говорили сьогодні на брифінгу в медіацентрі ОВА.

17 червня: цей день в Україні і світі 07:56
ДЕНЬ 1210 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1210 RUSSIAN AGRESSION
“Русалонька”: чаруюча прем’єра! 10:14
Чиста і прекрасна історія кохання! 14 червня 2025 року чернігівські глядачі мали змогу вперше зануритися у магію підводного світу, де чарівна Аріель бореться за свою любов.

Понад половина ветеранів стикається з перешкодами при працевлаштуванні, — дослідження Українського ветеранського фонду 10:10
Більш як половина опитаних захисників і захисниць зазначають, що стикалися з перешкодами під час пошуку роботи після звільнення зі служби.