Через обізнаність населення до подолання епідемії ВІЛ/СНІДу
29 листопада з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом в обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом під гаслом “Через обізнаність населення до подолання епідемії” відбулася прес-конференція головного лікаря центру Миколи Дейкуна та навчання для представників ЗМІ з питань профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу, ознайомлення з матеріально-технічною базою та організацією роботи центру.

Однією з визначальних характеристик ВІЛ-інфекції, як підкреслив Микола Дейкун, є те, що ця хвороба коригується поведінкою. Змінюючи власну поведінку, можна уникнути зараження. Відповідно, представники авторитетних у суспільстві, зокрема, серед молоді, груп – педагоги, журналісти тощо – мають бути ознайомлені зі шляхами передачі ВІЛ-інфекції та володіти основними відомостями про неї.
ВІЛ-інфекція – це невиліковна інфекційна хвороба, яка розвивається в результаті багаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту і характеризується повільним пошкодженням імунної системи.
ВІЛ-інфіковані люди можуть жити без будь-яких ознак хвороби і виглядати та почуватися здоровими, але при цьому передавати вірус іншим. СНІД – це заключна стадія ВІЛ-інфекції, коли імунна система вже не може протистояти інфекційним та іншим захворюванням.
Разом з тим, існує лише три шляхи передачі інфекції: статевий – при незахищеному статевому контакті; парентеральний – через кров при користуванні одним інструментарієм серед споживачів ін’єкційних наркотиків; від ВІЛ-інфікованої матери до дитини – під час вагітності, пологів або грудного вигодовування.
Як повідомила Ніна Товчига, заступник головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, у 2010 році в Україні під диспансерним наглядом перебувало 110 тис. ВІЛ-інфікованих осіб, з них понад 14 тис. з діагнозом СНІД.
Чернігівська область не є виключенням в епідемічному середовищі України. Станом на 1 листопада 2011 року в області під медичним наглядом перебувало 2301 ВІЛ-інфікованих, з них 283 хворих на СНІД. Протягом 10 місяців 2011 року взято під медичний нагляд 343 ВІЛ-інфікованих.
Серед цих осіб статевий шлях інфікування ВІЛ становить 57%, парентеральний шлях введення наркотичних речовин – 41%, діти, народжені від ВІЛ-позитивних матерів, становлять 1,3%, шлях інфікування не уточнений у 0,7%.
Небезпека домінування статевого шляху серед усіх випадків зараження полягає в тому, що він може сприяти поширенню захворювання серед усіх верств населення, а не тільки серед груп ризику.
За віковою структурою найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції зареєстрована у віці 30–39 років (47%) та 25–29 років (20%), сумарно вікова група 20–39 років складає 67%.
Протягом 10 місяців 2011 року зареєстровано 94 випадки смерті ВІЛ-інфікованих, з них 50 випадків смерті від СНІДу, 44 – смерті від іншого захворювання.
Робота з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу у Чернігівській області проводиться на виконання обласної Програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки. У всіх районах та містах області прийняті місцеві програми.
Координуючим органом щодо протидії ВІЛ – інфекції та туберкульозу на регіональному рівні є обласна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при облдержадміністрації.
В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Чернігівська область протягом чотирьох останніх років займає 1 місце серед областей України за кількістю обстежень на ВІЛ. Здати кров для обстеження можна у будь-якому медичному закладі області. У всіх районних та міських лікарнях створені і функціонують кабінети довіри. Дослідження здійснюються у лабораторії обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, яка оснащена сучасною апаратурою та обладнанням.
На Чернігівщині також забезпечено доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до проведення антиретровірусної терапії. В обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом підготовлені та працюють 4 команди, які забезпечують медико-соціальний супровід хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Ліки у таблетованій формі пожиттєво надаються хворим за рахунок обласного бюджету. Завдяки застосуванню високоактивних ретровірусних препаратів та попередження більшості поширених опортуністичних інфекцій вдається продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих та значно підвищити його якість. Планується, що до кінця 2012 року АРВ-терапію в області отримуватимуть 650 чоловік.
Завдяки вжитим заходам на Чернігівщині відбулося гальмування темпів приросту захворюваності до 5% на рік. Зокрема, відбулося зниження рівня передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини з 25% у 2004 році до 3% у 2011, вирішено питання 100% забезпечення дітей до року сухими молочними сумішами за рахунок коштів обласного бюджету. Спостерігається також зменшення рівня інфікованості серед кандидатів у донори, вагітних, осіб з хворобами, що передаються статевим шляхом; зменшення кількості ВІЛ-інфікованих у віковій групі 15–24 роки.
Після завершення прес-конференції представники ЗМІ області мали змогу оглянути сам обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом.
Центр забезпечений сучасним медичним обладнанням. У його складі функціонують амбулаторно-поліклінічне відділення, лабораторія діагностики ВІЛ-інфекції, кабінет “Довіра” та інші підрозділи. Прийом ведеться за 8 спеціальностями: терапія, фтизіатрія, наркологія, дерматовенерологія, педіатрія, інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби, акушерство та гінекологія.
Чимало журналістів скористалися нагодою пройти швидке і безболісне тестування на ВІЛ-інфекцію, і вже через 15 хвилин після забору крові отримали результати обстеження. Такий самий тест безкоштовно можуть пройти всі охочі громадяни.
Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу: http://spidcentr.com.ua
Центр знаходиться за адресою: 14005, Чернігів, вул. Щорса, 3, тел./факс (04622) 4-40-56, електронна пошта: spidcentr@mail.ru
Телефон кабінету “Довіра” – (0462) 660-926, (04622) 4-04-71.
Останні новини Чернігівщини
За півроку в пологовому будинку Чернігова народилося 954 дитини 17:39
Упродовж червня 2025 року в комунальному некомерційному підприємстві «Пологовий будинок» Чернігівської міської ради з’явилося на світ 140 немовлят: 64 дівчинки та 76 хлопчиків.
Топ-5 порад, як вижити і вціліти під час обстрілів 16:48
Це не той «топ-5», який ми би хотіли написати, але він вартий вашої уваги більше, ніж будь-що інше.
Прилуцькі поліцейські нагадують дітям про безпеку в Інтернеті під час літніх канікул 16:17
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції провели профілактичний захід на вулицях міста. Під час спілкування з дітьми вони роздали інформаційні листівки з порадами щодо безпечної поведінки в Інтернеті.
У Чернігівській ОВА родинам полеглих захисників передали 67 посмертних нагород 15:36
Державні нагороди і відзнаки від військової частини отримали сім’ї полеглих оборонців.
На Чернігівщині передали військовим 10 генераторів від німецьких благодійників 14:52
У межах тристороннього меморандуму – між Чернігівською ОВА, Благодійним фондом «Help-Ua» та німецькою доброчинною організацією «Україна. Допомога. Брайтшайд імені Святого Лаврентія» – передали одній із військових частин 10 генераторів.