Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 25 липня, 15:26:38

Через обізнаність населення до подолання епідемії ВІЛ/СНІДу

30.11.2011   12:54

29 листопада з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом в обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом під гаслом “Через обізнаність населення до подолання епідемії” відбулася прес-конференція головного лікаря центру Миколи Дейкуна та навчання для представників ЗМІ з питань профілактики ВІЛ-інфекції та СНІДу, ознайомлення з матеріально-технічною базою та організацією роботи центру.

Однією з визначальних характеристик ВІЛ-інфекції, як підкреслив Микола Дейкун, є те, що ця хвороба коригується поведінкою. Змінюючи власну поведінку, можна уникнути зараження. Відповідно, представники авторитетних у суспільстві, зокрема, серед молоді, груп – педагоги, журналісти тощо – мають бути ознайомлені зі шляхами передачі ВІЛ-інфекції та володіти основними відомостями про неї.

ВІЛ-інфекція – це невиліковна інфекційна хвороба, яка розвивається в результаті багаторічного знаходження в клітинах людини вірусу імунодефіциту і характеризується повільним пошкодженням імунної системи.

ВІЛ-інфіковані люди можуть жити без будь-яких ознак хвороби і виглядати та почуватися здоровими, але при цьому передавати вірус іншим. СНІД – це заключна стадія ВІЛ-інфекції, коли імунна система вже не може протистояти інфекційним та іншим захворюванням.

Разом з тим, існує лише три шляхи передачі інфекції: статевий – при незахищеному статевому контакті; парентеральний – через кров при користуванні одним інструментарієм серед споживачів ін’єкційних наркотиків; від ВІЛ-інфікованої матери до дитини – під час вагітності, пологів або грудного вигодовування.

Як повідомила Ніна Товчига, заступник головного лікаря обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, у 2010 році в Україні під диспансерним наглядом перебувало 110 тис. ВІЛ-інфікованих осіб, з них понад 14 тис. з діагнозом СНІД.

Чернігівська область не є виключенням в епідемічному середовищі України. Станом на 1 листопада 2011 року в області під медичним наглядом перебувало 2301 ВІЛ-інфікованих, з них 283 хворих на СНІД. Протягом 10 місяців 2011 року взято під медичний нагляд 343 ВІЛ-інфікованих.

Серед цих осіб статевий шлях інфікування ВІЛ становить 57%, парентеральний шлях введення наркотичних речовин – 41%, діти, народжені від ВІЛ-позитивних матерів, становлять 1,3%, шлях інфікування не уточнений у 0,7%.

Небезпека домінування статевого шляху серед усіх випадків зараження полягає в тому, що він може сприяти поширенню захворювання серед усіх верств населення, а не тільки серед груп ризику.

За віковою структурою найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції зареєстрована у віці 30–39 років (47%) та 25–29 років (20%), сумарно вікова група 20–39 років складає 67%.

Протягом 10 місяців 2011 року зареєстровано 94 випадки смерті ВІЛ-інфікованих, з них 50 випадків смерті від СНІДу, 44 – смерті від іншого захворювання.

Робота з профілактики ВІЛ-інфекції/СНІДу у Чернігівській області проводиться на виконання обласної Програми забезпечення профілактики ВІЛ-інфекції, лікування, догляду та підтримки ВІЛ-інфікованих і хворих на СНІД на 2009–2013 роки. У всіх районах та містах області прийняті місцеві програми.

Координуючим органом щодо протидії ВІЛ – інфекції та туберкульозу на регіональному рівні є обласна рада з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу при облдержадміністрації.

В області забезпечений широкий доступ населення до безоплатного тестування на ВІЛ-інфекцію. Чернігівська область протягом чотирьох останніх років займає 1 місце серед областей України за кількістю обстежень на ВІЛ. Здати кров для обстеження можна у будь-якому медичному закладі області. У всіх районних та міських лікарнях створені і функціонують кабінети довіри. Дослідження здійснюються у лабораторії обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом, яка оснащена сучасною апаратурою та обладнанням.

На Чернігівщині також забезпечено доступ ВІЛ-інфікованих дорослих та дітей до проведення антиретровірусної терапії. В обласному центрі з профілактики та боротьби зі СНІДом підготовлені та працюють 4 команди, які забезпечують медико-соціальний супровід хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. Ліки у таблетованій формі пожиттєво надаються хворим за рахунок обласного бюджету. Завдяки застосуванню високоактивних ретровірусних препаратів та попередження більшості поширених опортуністичних інфекцій вдається продовжити тривалість життя ВІЛ-інфікованих та значно підвищити його якість. Планується, що до кінця 2012 року АРВ-терапію в області отримуватимуть 650 чоловік.

Завдяки вжитим заходам на Чернігівщині відбулося гальмування темпів приросту захворюваності до 5% на рік. Зокрема, відбулося зниження рівня передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини з 25% у 2004 році до 3% у 2011, вирішено питання 100% забезпечення дітей до року сухими молочними сумішами за рахунок коштів обласного бюджету. Спостерігається також зменшення рівня інфікованості серед кандидатів у донори, вагітних, осіб з хворобами, що передаються статевим шляхом; зменшення кількості ВІЛ-інфікованих у віковій групі 15–24 роки.

Після завершення прес-конференції представники ЗМІ області мали змогу оглянути сам обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом.

Центр забезпечений сучасним медичним обладнанням. У його складі функціонують амбулаторно-поліклінічне відділення, лабораторія діагностики ВІЛ-інфекції, кабінет “Довіра” та інші підрозділи. Прийом ведеться за 8 спеціальностями: терапія, фтизіатрія, наркологія, дерматовенерологія, педіатрія, інфекційні хвороби, дитячі інфекційні хвороби, акушерство та гінекологія.

Чимало журналістів скористалися нагодою пройти швидке і безболісне тестування на ВІЛ-інфекцію, і вже через 15 хвилин після забору крові отримали результати обстеження. Такий самий тест безкоштовно можуть пройти всі охочі громадяни.

Детальну інформацію про епідситуацію з ВІЛ інфекції в області та роботу обласного центру з профілактики та боротьби зі СНІДом можна отримати на сайті закладу: http://spidcentr.com.ua

Центр знаходиться за адресою: 14005, Чернігів, вул. Щорса, 3, тел./факс (04622) 4-40-56, електронна пошта: spidcentr@mail.ru

Телефон кабінету “Довіра” – (0462) 660-926, (04622) 4-04-71.

Останні новини Чернігівщини

25 липня: цей день в Україні і світі 08:16

ДЕНЬ 883 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 883 RUSSIAN AGRESSION

У Бахмацькому ліцеї збудують укриття та реконструюють харчоблок 16:44

Бахмацький ліцей № 1 є провідним та найбільшим закладом освіти територіальної громади. У 2023-2024 навчальному році тут здобували освіту 875 учнів.

єРобота на Чернігівщині: грантові програми для бізнесу від служби зайнятості 16:39

Вже 349 мешканців області для започаткування або розвитку бізнесу скористалися програмою «Власна справа» та 11 - програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей», які реалізуються в межах урядового проєкту єРобота.

У січні-червні 2024 року на Чернігівщині сплачено 16,2 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску 16:36

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до бюджетів усіх рівнів Чернігівської області платниками податків у січні-червні 2024 року сплачено 10 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 9,8 відс. (на 893 млн грн) перевищує факт надходжень відповідного періоду 2023 року.

 «Легкий заробіток в Інтернеті»: поліція Чернігівщини застерігає громадян від шахрайських схем

«Легкий заробіток в Інтернеті»: поліція Чернігівщини застерігає громадян від шахрайських схем 12:21

Поліція закликає громадян не довіряти заманливим оголошенням в інтернеті про «легкий заробіток». Ставтесь уважно та критично до будь-яких подібних пропозицій миттєвого отримання прибутку.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини