Перший велосипед побачили на Чернігівщині … 120 років тому
Тобто, на 5 років раніше, ніж написав Чернігівський монітор, що «велосипед з’явився в 1900 році».
Перший велосипед був сконструйований у Чернігівській губернії в 1895 році конструктором-самородком Яковом Рощепієм з села Осовець нині Бобровицького району. Як писав кореспондент колись центральної газети УРСР «Радянська Україна» Іван Волошин (11 травня 1950 року) у статті «Винахідник Яков Рощепій» , «Винахід зацікавив старшину, поміщиків і попів. Його відправили на земську сільськогосподарську виставку. Конструктора винагородили десяткою».
До теми: Цікаві факти про велосипед
Для односельців (з переказів очевидців на вшануванні 110-річчя з дня народження Рощепія) найбільшим дивом було, як Яків їхав на двоколісному своєму винаходу і не падав. До речі, виготовлений був велосипед з дерев’яних конструкцій, крім ланцюгового приводу.
В 1898 році селянина Рощепія призвали в царську армію, службу проходив у фортеці Загреж під Варшавою, де й сконструював першу в світі автоматичну гвинтівку, що й досі зберігається в «столиці» зброярів, російському місті Тула. Фото її є в Бобровицькому краєзнавчому музеї.
24 травня в Чернігові пройде сьомий Велодень. Напевно, його учасникам варто б знати і гордитись, що велосипед побачили наші пращури раніше, ніж свідчать офіційні історики. І конструктор його наш земляк, відомий у всьому світі конструктор-самородок Яків Рощепій.
На жаль, краще пошанований у Росії (Тульський і Санкт-Петербурзький музеї), ніж в Україні, зокрема і в Чернігові. До речі, в 1951 році, після ряду публікацій про самородка в українських і еСеРеСеРів виданнях і клопотання відомого зброяра Токарєва, Якову Рощепію була призначена в 1951 році персональна пенсія республіканського значення. Помер винахідник в 1958 році, похований на кладовищі в Осовці.
Григорій Андрійович
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські вилучили у місцевого мешканця вибухівку та наркотики 16:18
Співробітники сектору кримінальної поліції відділення поліції № 1 (м. Бахмач) Ніжинського районного управління поліції під час санкціонованого обшуку у 35-річного мешканця Бахмацької громади виявили й вилучили дві тротилові шашки вагою 200 г кожна та пакет з подрібненою та висушеною речовиною, що схожа на канабіс.
Увага пасажирам: відновлює роботу маршрут №4, змінюється маршрут №11 16:16
До уваги пасажирів електротранспорту Чернігова. Повідомляємо, що з 23 лютого 2026 року змінюється робота деяких маршрутів міського електротранспорту.
«Ідентичність, що звучить українською»: у Чернігові відбувся круглий стіл з нагоди Міжнародного дня рідної мови 12:13
З нагоди Міжнародного дня рідної мови, який щорічно відзначають 21 лютого, напередодні в Чернігові відбувся круглий стіл «Ідентичність, що звучить українською».
Надзвичайні події в області за останню добу 10:09
Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 5 пожеж.
Цифрова безбар'єрність у дії: архівні ресурси Чернігівщини – у відкритому доступі 10:06
Торік оцифровано понад півтори тисячі архівних справ, які стосуються історичного минулого нашого регіону. А це 78 тисяч цифрових копій документів.