Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 5 липня, 19:49:00

18 лютого - який день, свято та прикмети

18.02.2022   07:42Агенцiя

18 лютого у світі відзначають День батарейки і День Плутона, а також День пельменів і День, коли все зрозуміло без слів.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Феодосія Чернігівського та день пам'яті святої мучениці Агафії.

Мюнхенська конференція з безпеки

18 лютого у Мюнхені розпочне свою роботу конференція з безпеки (MSC). Цього року вона відзначає ювілей – їй виповнюється 60 років. До1993 року вона називалася Конференцією з військових питань і проводилася під егідою Християнсько-соціального союзу, з 1998 року фінансується урядом Німеччини.

Засновник і керівник MSC (до 1998 року) – німецький видавець Евальд-Генріх фон Клейст-Шменцін. З 1999 року цю роль виконував колишній радник канцлера Німеччини Гельмута Коля із зовнішніх та оборонних питань Хорст Тельчик. З 2009 року - Вольфганг Ішингер. До речі, для Ішингера, це буде останній форум, який він модеруватиме. Потім він передасть керівництво колишньому раднику Ангели Меркель Крістофу Хойсгену.

Учасниками форуму у перші 30 років були військові та політичні лідери держав НАТО, політологи і представники ЗМІ. З 1990-х років у конференції беруть участь представники Росії та інших країн Східної Європи (з 1995), Китаю, Індії, Японії.

У MSC, яка пройде у форматі реального спілкування, візьмуть участь федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц та віце-президент США Камала Харріс, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг та голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, президент України Володимир Зеленський, а також ще приблизно 35 глав держав та урядів. Президент РФ Володимир Путін від приїзду до Мюнхена відмовився.

День батарейки

18 лютого 1745 року народився італійський вчений-фізик, один із засновників вчення про електрику, хімік та фізіолог Алессандро Вольта. Ім'я його міцно увійшло світ науки і дало назву одиниці виміру електричної напруги – вольт. Частиною його експериментів та відкриттів стала робота над першим у світі гальванічним елементом, названим Вольтовим стовпом. По суті, це відкриття та винахід стали прототипом сучасних батарей.

Винахід, заснований на перетворенні хімічної енергії на електричну через розміщення двох різнорідних металів (пластини міді та цинку) в кислоті, було здійснено Вольта в 1800 році.

Згодом винахід італійського фізика набув розповсюдження. Сьогодні батареї та акумулятори відіграють помітну роль у житті людини. Це й стало приводом до заснування свята, яке називається днем батареї і відзначається щорічно 18 лютого в день народження вченого.

День Плутона

Планету відкрив астроном Клайд Томбо 18 лютого 1930 року. Плутон - король потойбіччя у давньоримській міфології. Ім'я планеті дала 11-річна дівчинка Венеція Берні. Усім воно сподобалося, тим більше що перші дві літери співпали з ініціалами одного з ентузіастів пошуків Плутона - Персіваля Ловелла.

Маса Плутона менша за масу Місяця в шість разів і становить лише 0,0021 маси Землі. Його поверхня складається з каменю та льоду. На планеті є власна розряджена атмосфера. Вона складається здебільшого з метану і замерзає, коли Плутон відходить від Сонця. Планета здійснює повне коло навколо світила за 248 земних років.

Плутон далі від Сонця, ніж решта планет, але він не один у космічній глушині. У нього п'ять супутників, найбільший із них - Харон, названий на честь персонажа грецької міфології, який переправляв душі у потойбічний світ. За розміром Харон лише вдвічі менше за Плутон. Плутон довгі роки вважали дев'ятою планетою, найвіддаленішою від Сонця, але в 2006 році його перевели в планети-карлики.

Річ у тім, що згодом астрономи виявляли нові великі об'єкти в поясі Койпера, за межами орбіти Плутона. Не називати ж їх усіх планетами? Вчені вигадали чотири вимоги для тих зоряних тіл, які воліють називатися планетами. Одну з них Плутон порушує: його маса занадто мала, щоб розчистити простір від інших подібних об'єктів. Простіше кажучи, те, що Плутон не домінує на своїй орбіті, є головною причиною його виведення з вищої ліги планет.

День пельменів

Більшість дослідників вважають, що батьківщина пельменів – Китай, але доказів цього немає. Одне можна сказати достеменно: пройшовши довгий шлях, у 15 столітті пельмені опинилися на наших столах. Вони досить швидко прижилися і їх подають до святкового столу або як звичайну їжу. Оскільки заморожені напівфабрикати довго зберігалися, не містили логістичних проблем і швидко готувалися, вони стали складовою "польового" харчового раціону.

Церковне свято

18 лютого – День пам'яті преподобного Феодосія Чернігівського. Він народився в родині священика Микити Углицького, здобував освіту в Києво-Братській колегії. Вільний час присвячував молитвам і читанню Святого Письма. Прийняв постриг у Києво-Печерській Лаврі. Феодосій вів подвижницьке життя і слугував за приклад для багатьох християн. Він відродив розорений уніатами Києво-Видубицький монастир, відновив Єлецький Успенський монастир у Чернігові, заснував Печеницьку жіночу обитель, збудував храм Домницького монастиря. Уславлений православною церквою у лику святителя.

 

Іменини: Олександра, Антон, Василина, Макар, Михайло

Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі

4 липня цей день в Україні і світі 07:48

ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини