Печемо паску: секрети, звичаї та традиції
Паска - це ритуальний пасхальний хліб, який випікають напередодні Великодня, зазвичай у Чистий четвер.

Для приготування цієї страви використовують найкраще борошно, домашнє масло та свіжі яйця. Проте, аби спекти справді смачну паску, замало користуватися рецептами, треба ще й дотримуватися традиції випікання цього особливого хліба.
Стаючи до випікання найважливішої великодньої страви, господиня мала одягнути чистий одяг та перед запаленою свічкою попросити у Бога допомоги у цій відповідальній справі.
Протягом усього часу приготування паски (від підготовки опари й до вже готового хліба) господиня мусила бути у доброму гуморі. Тому домашні намагалися її не займати, а подекуди з нею цілий день навіть не розмовляли.
Процес готування паски займав колись цілу добу. Розпочинався він підготовкою опари у середу ввечері.
Аби паска була жовтішою, жовтки, що використовуються для її приготування, залишали постояти на деякий час.
У Чистий четвер вранці до опари додавали найкраще борошно й замішували тісто, яке згодом лишали підрости протягом кількох годин.
Вже сформовані вироби мусили підійти ще й у формах. Цей процес займав, як правило, 2-3 години.
Пекти паску можна було лише у ідеально чистій кухні. Напередодні газдиня мусила перемити увесь посуд та вичистити піч.
Поганим знаком вважалося, якщо до хати зайде хтось чужий у той час коли господиня виймає з печі паску.
За звичаєм, господині не дозволялося сідати й відпочивати, поки печеться паска. Вважалося, що у такому випадку, тісто обов’язково «впаде» й паска не вдасться.
Нині ж кожна газдиня має власний перевірений рецепт великодньої паски. Хтось же просто йде до магазину й купує вже готову великодню здобу. Як би там не було, варто хоча б раз у житті спробувати спекти паску за давніми звичаями. Вона у вас обов’язково вдасться!
Останні новини Чернігівщини
У Чернігові поліцейські затримали торговця наркотиками 12:49
Оперативники Чернігівського районного управління поліції викрили 33-річного місцевого мешканця, який торгував наркотиками рослинного походження за схемою «з рук в руки». Зловмисника поміщено до ізолятора тимчасового тримання, йому загрожує до 10 років позбавлення волі.
У Чернігові вшанували пам’ять ліквідаторів Чорнобильської аварії 12:36
Представники органів влади, ліквідатори та громадськість зібрались сьогодні біля пам’ятного знаку «Героям Чорнобиля» в обласному центрі, аби вшанувати пам’ять жертв наймасштабнішої в історії людства техногенної катастрофи – Чорнобильської трагедії.
Капела бандуристів: “Від опери до романсу — для душевного балансу” 12:33
24 квітня 2025 року Капела бандуристів ім. О. Вересая продовжила концертний цикл у рамках відзначення 15-річчя створення колективу. На сцені Чернігівського обласного філармонійного центру капела представила програму “Від опери до романсу — для душевного балансу”.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:16
Протягом минулої доби зареєстровано 22 небезпечні події, а саме: 21 пожежу та 1 випадок загибелі на водних об’єктах. Внаслідок цих подій загинула 1 особа.
ПРООН та ЄС передали чотири спецавтівки для громад Чернігівської області 09:13
Центри соціальних послуг у Прилуцькій і Корюківській громадах, Простір соціальної адаптації у Менській ТГ, а також Новгород-Сіверська центральна міська лікарня імені І.В. Буяльського поповнилися спецтранспортом.