Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 24 червня, 23:14:37

3 липня — День пам'яті князя Святослава

03.07.2014   07:46Агенцiя

3 липня — день славлення князя Святослава Ігоревича (близько 942 -972). У слов'ян в цей день було прийнято проводити ритуальні поєдинки, військові посвяти і славити Перуна.

Російський історик Н. М. Карамзін назвав його «Олександром (Македонським) нашої давньої історії». За словами академіка Б. А. Рибакова: «Походи Святослава 965-968 років являють собою як би єдиний шабельний удар, прокреслити на мапі Європи широке півколо від Середнього Поволжя до Каспію і далі по Північному Кавказу і Причорномор'я до балканських земель Візантії».

Святослав, Великий князь Київський, — син Ігоря і Ольги, значною мірою що правила при сині державою (до своєї смерті в 969 році ), оскільки князь увесь час проводив у військових походах. У 964-66 роках Святослав здійснив перший самостійний великий похід: звільнення в'ятичів від влади хазар і підпорядкування їх Києву. Потім пішли походи на Волгу та Північний Кавказ, розгром Хозарського каганату.

У 967 або 968 роках, використовуючи пропозицію Візантії, яка прагнула послабити своїх сусідів Русь і Болгарію, зіштовхнувши їх один з одним, князь Святослав вторгся до Болгарії і влаштувався в гирлі Дунаю, в Переяславці. Візантійський уряд, щоб перешкодити затвердженню Святослава в Болгарії, послало до Києва печенігів. Він повернувся на захист столиці, але, відбивши печенігів, знову прийшов до Болгарії.

Близько 971 року Святослав в союзі з болгарами і угорцями почав воювати з Візантією. Після бою з переважаючим за чисельністю візантійським військом у Великого Преслава і Доростола, витримавши зі своїм військом тримісячну облогу, Святослав Ігорович уклав в 971 році світ з Візантією. На зворотному шляху до Києва князь Святослав у дніпровських порогів загинув у бою з печенігами, яких візантійський уряд попередило про його повернення.

Святослав увійшов в історію Стародавньої Русі, як яскравий приклад військової доблесті. Його промову перед останнім вирішальним боєм з візантійцями під Доростолом — свідчення високого розуміння значення військової честі в давньоруському суспільстві: «Не посоромимо Землі Руської, ляжемо тут кістьми. Мертві сорому не мають. Якщо побіжимо, осоромимо себе. Станом само міцно. Якщо моя голова ляже, промишляйте про себе». Дружинники йому відповідали: «Де твоя голова ляже, там і ми свої голови складемо».

На відміну від своїх попередників, зберігали скандинавські традиції, Святослав був першим слов'янським російським князем.

Останні новини Чернігівщини

Відбулася загальноміська нарада з актуальних питань життєдіяльності Чернігова 17:13

24 червня 2025 року під головуванням заступника Чернігівського міського голови Віктора Геращенка відбулася загальноміська нарада за участю керівників структурних підрозділів та комунальних підприємств Чернігівської міської ради.

У Новгороді-Сіверському поліція задокументувала спробу нетверезого водія відкупитися від відповідальності 16:41

Співробітники Новгород-Сіверського райвідділу поліції виявили 23-річного водія легковика, який керував транспортом у нетверезому стані. За відмову від складання адміністративного протоколу правопорушник пропонував поліцейським неправомірну вигоду в сумі 400 доларів США.

Наші грантери: у Чернігові дружина ветерана війни відкрила реабілітаційний центр 16:10

У розпал війни тисячі жінок в Україні стали надійним тилом для своїх чоловіків-військових. Для декого з них цей досвід виявився поштовхом до власного бізнесу, що допомагає іншим.

Чернігівська 158 бригада: перший бій із ворогом, перший успіх. 15:37

Стрілець-санітар Сергій Цигульов росіянам: “Підходьте!” Результат бою: більше десяти ворогів знищено.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини