Творець «Беларуского Гаюна» Антон Мотолько: «Якщо до білорусі прилітає чимало вантажної авіації - це може означати запуски ракет»
Засновник опозиційних моніторингових проєктів «Беларускі Гаюн» та «Мотолько Помоги» білоруський активіст та публіцист Антон Мотолько розповів про своє бачення щодо ситуації з загрозою можливого вторгнення з півночі та потенційних запусків по Україні з території його країни.

Він говорить, що коли до білорусі повернувся командний центр А-50 - вони «не зраділи».
- Ми розуміємо, коли такий літак у небі - по Україні з повітряного простору білорусі цілком можливо, що почнуться ракетні удари. Я не хочу бути алармістом, але й при цьому не хочу бути людиною, яка говоритиме: «все добре, не хвилюйтеся», але ми бачимо, що до білорусі останніми днями активно прилітають російські вантажні літаки. До квітня-травня 2022 року це означало, що вони привозять нові ракети для запусків. Наразі ми бачимо прильоти російської вантажної авіації. На жаль, я боюся, що найближчими днями можуть бути запуски ракет, - сказав в ефірі телеканалу 24 Антон Мотолько.
Також Гаюн фіксує прильоти АН-124, який може перевозити і Точку-У. Білоруський активіст вважає, що загрози для України з боку диктаторського режиму Лукашенка - несуть таку ж саму небезпеку і для білорусів. Бо рано чи пізно звідки стріляють - почне прилітати у відповідь.
Також у білорусі з‘явилися додаткові зони, закриті для польотів, в тому числі й над Мінськом і тією ділянкою, де нещодавно літав А-50. Тож, прогноз Мотолька - найближчі кілька днів буде гаряче. Можливі нові запуски ракет. Чи будуть вони націлені на нову техніку, яку отримує Україна чи інші локації - експерт сказати не може.
- Надто вони активно перемовлялися про нові цілі в Україні, тож, боюся, що хороших новин у мене не буде.
Що саме перевозиться цими вантажними літаками? Мотолько думає - там ракети, а не люди.
В ефірі телеканалу 24
Щодо участі саме білоруської армії у повномасштабному вторгненні - креатори Гаюна, на відміну від українських фахівців, вважають, що вірогідність цього надзвичайно мала.
- По-перше, якщо білоруська армія перетне кордон, то частина білорусів буде вбита. Я вірю у силу та підготовку ЗСУ, вірю в українців, які будуть захищати свою землю. Чому я кажу, що частина білоруської армії буде вбита? Тому що рівень підготовки білоруської армії, він, м‘яко кажучи, сильно відрізняється від того рівня, який був в української армії і 8 років тому. І звісно, він відрізняється від рівня підготовки російської армії, яка всі ці 8 років воювала на території інших країн, - каже Мотолько.
Остання війна, де білоруси брали участь в якості агресора - це Афганістан. У білоруських кадрових офіцерів панує невойовничий настрій, говорить Мотолько. Для них війна путіна - чужа. Тож, якщо доведеться йти на Україну - вони будуть масово здаватися у полон. Він розповідає - ставлення білоруської нації до теми війни приблизно таке ж, як і в українців - ніколи знову. Девіз «Можемо повторити» - виключно російський наратив.
Також, на думку активіста, не варто думати, що білоруська армія сліпо і у всьому підтримує Лукашенка.
- Частина солдатів може розвернути зброю на власних же офіцерів. І це теж треба брати до уваги.
У кого є зброя, підготовка - це сили спеціальних операцій. Це Мар’їна Гірка, це Вітебська та Брестська бригади. Але - це близько 2 тисяч людей. Активіст тут розглядає два варіанти сценарію - або безпосередня участь ось таких сил ССО у війні, але більше як у складі ДРГ, або російських військових можуть перевдягти у білоруську форму і вже на кордоні з Польщею та Литвою у так званому Сувалкському коридорі чинити провокацію.
На його думку, війна та масова загибель білорусів - може викликати нестабільність та вуличні протести у країні, а це набагато шкідливіше з точки зору путіна, аніж неучасть білоруської армії. Окрім того, формально навіть не зовсім поступливого Лукашенка у білорусі немає ким замінити - запит на проросійських політиків у цій країні відсутній. Куди простіше завести в країну російських солдат і зброю і знову спробувати чинити провокації.
То чому ж білоруси риють фортифікаційні споруди на кордоні і вимагають від росіян ракетну зброю? Антон Мотолько вважає: диктатор дійсно боїться контрнаступу з боку України.
- Мало хто з білорусів розуміє, що обстріли міст, чи того ж Мозирського нафтопереробного заводу - це абсолютна реальність. Лукашенко так чи інакше втягнув нас у війну і загрожує ось такою відповіддю з боку України. І я дуже вдячний Україні за те, що поки що таке рішення не ухвалювали.
У Лукашенка була істерика після того, як білоруські добровольці оголосили, що після України вони підуть відвойовувати білорусь, резюмує Антон Мотолько.
Останні новини Чернігівщини
Фундація Олени Зеленської разом із KSE Foundation розпочали облаштовувати укриття в школах та дитсадках 00:00
П’ять тисяч школярів та вихованців дитячих садків із Чернігівської, Полтавської, Кіровоградської та Дніпропетровської областей незабаром матимуть комфортні укриття на випадок повітряної тривоги. Перші укриття в навчальних закладах Фундація Олени Зеленської облаштовує спільно з благодійним фондом Київської школи економіки – KSE Foundation. Ключове завдання проєкту – повернути якомога більше дітей до офлайн-навчання і виховання.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:30
Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 3 пожежі.

21 вересня: цей день в Україні і світі 09:26
ДЕНЬ 576 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 576 RUSSIAN AGRESSION

На Чернігівщині викрито схему підробки документів для виїзду військовозобов’язаних за кордон - підозрюють двох осіб 12:51
За процесуального керівництва Чернігівської обласної прокуратури заочно повідомлено про підозру двом мешканцям Прилуцького району за фактом організації, керівництва незаконним переправленням осіб через державний кордон України, вчиненому щодо кількох осіб, за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 332 КК України).

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 12:22
Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій, а саме: 3 дорожньо-транспортні пригоди та 2 пожежі. Внаслідок цих подій 3 особи постраждали.