Брати кредити місту варто тоді, коли є тренд зростання, - чернігівський міський голова
Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко на щотижневій нараді в Чернігівській міській раді 21 липня висловив свою позицію в питанні взяття містом кредитів для вирішення тих чи інших нагальних проблем.

Питання виникло у зв’язку з тим, що нещодавно рейтингове агентство «Credit Rating» за результатами проведеного аналізу підвищило довгостроковий кредитний рейтинг міста Чернігова на 1 рівень (у них є 5 шкал і Чернігів тепер - у другій) та підтвердило його високий рейтинг інвестиційної привабливості. В інвестиційному рейтингу випереджають наше місто вже тільки Львів, Одеса, Київ і Вінниця. Про це на нараді доповів заступник міського голови Олександр Ломако.
- Висновки агентство робило на основі відкритих даних – як ми працюємо з міським бюджетом, як ми розпоряджаємося комунальною власністю і чи є в наших комунальних підприємств і в міста довгострокові плани розвитку у вигляді стратегії, - проінформував він.
Погоджуючись із позитивністю високого кредитного рейтингу, міський голова наголосив на тому, що на практиці залучення кредитних коштів при сучасній економічній ситуації в Україні – шлях дуже ризикований. Прикладом цьому може служити валютний кредит, залучений у 2008-2012 роках КП «Чернігівводоканал». Віддавати його треба в доларах, а курс з тих років зріс у 5 разів. Окрім того, через систематичне запізнення рішень НКРЄКП після урядових рішень про збільшення складових тарифу (мінімальної зарплатні, ціни електроенергії) підприємство періодично надовго втрачало можливість накопичувати кошти для сплати кредиту з оплати своїх послуг споживачами.
- Кредити солодко брати і дуже важко віддавати, - наголосив Владислав Атрошенко. - Особливо коли тарифи є надзвичайно вразливим питанням, коли роками не розвивається Україна, не зростає її економічний потенціал, не зростає платоспроможність населення (а ще періодами вона й валиться в рази). Відповідно, виникають ризики щодо погашення будь-яких кредитів, взятих підприємствами, якщо їх погашення залежить від тарифної складової. Є надзвичайно високою спокуса за один раз повирішувати в місті питання і з електротранспортом, і з очисними спорудами, і з мережами, і на безлічі напрямків, які зараз ми розглядаємо. Але для цього потрібно, щоби сталий фаховий уряд займався своїми питаннями, була стабільність, був тренд зростання. Тоді залучати кредити – реально і правильно. В інакшому випадку, який ми, на жаль, переживаємо досить тривалий час – є надзвичайно високі ризики і серйозна незбалансованість, - підкреслив він.
Тим не менше, міський голова назвав ті напрямки, де все-таки розглядає варіант залучення кредитних або інших сторонніх коштів.
- Я думаю, що нам варто буде в 2021 році все-таки повернутися до питання залучення кредитних коштів на будівництво парку культури і відпочинку. Також є питання життєзабезпечення міста, вирішення яких не можна розтягувати на десятки років. Ми можемо за свої купляти по 5-6 тролейбусів на рік - з логікою того, що тоді приблизно за 12 років відбудеться оновлення тролейбусного парку. 12-14 років – це є нормальний термін роботи тролейбусів. І це певну логіку має. А робити очисні споруди 10 років, або якусь серйозну реконструкцію, яка буде певним «якорним» об’єктом у місті – тут точно логіки нема. На жаль, без залучених коштів це зробити важко, - зазначив він.
При цьому все-таки бажано залучати кошти у гривні. 4-5% річних – це той реальний відсоток, який комунальні підприємства могли би погасити. Тим більше, якщо йдеться про збиткові напрямки. На жаль, сьогодні ціна кредитних ресурсів для підприємств промисловості чи для міст в Україні у багато разів вища. Допомогти тут могла б (і повинна) держава: сьогодні в Україні для розвитку комунальної інфраструктури необхідні державні програми, які би компенсували відсотки за кредитами, вважає чернігівський міський голова.
Прес-служба Чернігівської міської ради
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).