Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 06:50:10

Щоб чути і бути почутими – і владі, і громадянам потрібна політична воля

13.05.2019   09:13Агенцiя

У квітні експерти Міжнародного Центру перспективних досліджень у прес-центрі «Чернігівський вибір» презентували результати дослідження «Інклюзивна та легітимна конституційна реформа: вибір процесу».

руки

руки

У зв’язку із політичними процесами в Україні тема конституційної реформи стає все більш популярною та актуальною. Про зміни до Конституції найчастіше згадують українські політики, коли треба змінити правила гри або зробити більш зручні умови для свого правління. Основний Закон за останні 20 років владці змінювали декілька разів, жодного разу не звернувшись до народу України з тим, щоб обговорити зміни та бачення ним (народом) цих змін. Не залучалися до обговорення та дискусій експерти, представники громадських організацій, аналітики. Фактично Президент та народні депутати монополізували установчу владу, позбавивши народ України права впливати на владу.

Але Основний Закон вищий за політичну доцільність певного моменту або бажання конкретного політика чи політичної сили. Конституція – це установчий акт народу, який визначає правила співіснування особи, суспільства і держави. Необхідно закрити можливості перекручування конституційних норм, їх довільного трактування, і створити умови неухильного дотримання Конституції всіма суб’єктами конституційного процесу.

Експерти Міжнародного Центру перспективних досліджень проаналізувавши процеси, що відбувалися в ході конституційної реформи, прийшли до такого висновку: «Конституція України з часу свого прийняття була неодноразово змінена, оскільки її текст містив багато положень, що потребували адаптації до тогочасних реалій українського суспільства. Наразі актуальними є питання перезавантаження політичної системи, дуалізму влади й проведення децентралізації, однак їх вирішення можливе лише після проведення конституційної реформи».

До речі, про децентралізацію та реформу адміністративно-територіального устрою також було корисним внести зміни до Конституції.

Але повертаючись до теми участі народу України у внесенні змін в чинну Конституції або роботи над новим документом. Важливо, щоб українці долучалися до цих процесів.  Якщо громадянин хоче бути членом громадянського суспільства, він повинен бути активним, усвідомлюючи, що Конституція – це головні правила для всіх, які будуть безпосередньо визначати його економічне, соціальне та політичне становище.

Експерти МЦПД у своєму дослідженні підкреслюють, що інклюзивність (залучення громадськості) конституційного процесу напряму впливає на її легітимність (обов’язкове визнання та підтримку). Легітимність є обов’язковою ознакою демократичної держави і є запорукою добровільного виконання приписів Основного закону держави її громадянами. Саме широке залучення громадськості до процесу розроблення проекту конституції гарантує якомога більшу концентрацію “низових” ініціатив. Ці пропозиції мають потенціал до відображення реального стану суспільства, демонстрації ставлення громадян до тих чи інших актуальних проблем, які має розв’язати конституційна реформа.

Для проведення ґрунтовної роботи із громадською думкою, її вивчення, систематизації, а також освіти громадян, необхідні значні часові та фінансові ресурси. Досвід різних країн показує, що якісна інформаційна компанія роботи із населенням може тривати роками. Але чим більш якісно була проведена дана робота, тим вищий ступінь залученості громадян до розробки конституційного проекту у кінцевому результаті.

На думку експертів, існує три варіанти участі громадян у реалізації конституційної реформи: безпосередній, представницький та погоджувальний.
Безпосередньою участю громадян у конституційному процесі можна вважати реальну можливість для населення пропонувати ті чи інші принципи, окремі статті або ж навіть проект конституції, які мають бути опрацьовані установчими зборами чи іншими компетентними органами державної влади.
Представницький рівень участі громадян у конституційному процесі передбачає можливість громадян обирати склад установчого органу, який має займатися розробкою проекту конституції.

Та найнижчий рівень – погоджувальний, передбачає можливість затвердження результатів розробки проекту конституції на всенародному референдумі.
Насправді, залучення громадян має відбуватися на усіх рівнях. При цьому важливою умовою є якість реалізації процесів. Наприклад, немає сенсу питатися думки та проводити консультації з громадськістю, якщо потім не враховувати напрацьоване у подальшій роботі.

А щоб чути і бути почутими – і владі, і громадянам потрібна політична воля. Одним, щоб ставити інтереси громадськості вище за свої власні, а другим – не чекати від політиків «дива» та «приходу месії». Також мають бути забезпечені законодавчі рамки для проведення конституційної реформи, а влада має подбати про дієвість цих механізмів. І найголовніше, влада має реалізовувати державну політику, виходячи з інтересів власних громадян.

Можна припустити, що із зміною влади в Україні відкривається вікно можливостей для проведення системної конституційної реформи, яка б відповідала принципам інклюзивності та легітимності. Тому громадянському суспільству необхідно не втратити шанс, бути активним та вимогливим до влади на шляху реалізації природного права установчої влади.

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини