Виплата заробітної плати та боротьба з тіньовою зайнятістю: підсумки за 8 місяців цього року
Додержання законодавства про працю — питання, що з часом не втрачає своєї актуальності. Особливо це стосується легального працевлаштування та своєчасної виплати заробітної плати.

Як подолати негативні тенденції у цих напрямах, говорили учасники спільного засідання тимчасової комісії з питань погашення заборгованості із заробітної плати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат та обласної робочої групи з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення. До роботи долучилися заступник голови ОДА Наталія Романова, керівники профільних управлінь, представники райдержадміністрацій, ОТГ, міст обласного значення.
Варто зазначити, що у вересні цього року Кабмін відповідним розпорядженням посилив координацію органів державної влади щодо проведення роз’яснювальної роботи та здійснення заходів по виявленню фактів незадекларованої праці.
Так, у 2018 році представники Управління Держпраці в області здійснили більше двохсот таких контрольних заходів (з них 162 – за зверненнями громадян), провели 338 відвідувань роботодавців з інформаційно-роз’яснювальною метою.
Основний акцент, як наголошує начальник управління Держпраці в області Сергій Дорошенко, на превентивній роботі спільно з усіма дотичними структурами. До речі, цьогоріч підписано Меморандум про співпрацю та взаємодію між головним управлінням Державної фіскальної служби в області, Управлінням Держпраці та Управлінням Державної міграційної служби. Головна мета — надання взаємодопомоги зацікавленим установам у виявленні та профілактиці правопорушень, що стосуються сфери трудових, податкових та міграційних відносин.
— Органам виконавчої влади та місцевого самоврядування слід будувати роботу так, аби залучати неоформлених працівників до офіційних трудових відносин. Це в інтересах кожної із сторін, — наголосила Наталія Романова. — Легально зайнятий – означає захищений у правовому полі. Це мають зрозуміти і роботодавці, для яких за порушення відповідних норм передбачені значні санкції, і працівники, які таким заробітком прирікають себе на отримання низьких соціальних виплат.
Як же дотримується законодавство про працю в частині своєчасної виплати заробітної плати на підприємствах Чернігівщини?
За словами директора Департаменту соціального захисту населення ОДА Олега Русіна, на 1 вересня 25 суб’єктів господарювання області мали 16,5 мільйона гривень боргу із заробітної плати. В тому числі, на 16 економічно активних підприємств припадало більше 11 мільйонів гривень боргу.
Заборгованість із виплати заробітної плати у серпні скоротилася на 800 тисяч гривень. Із кола боржників вибули комунальні підприємства «Прилукижитлобуд» та «Ріпкинська житлово-експлуатаційна дільниця», дочірнє підприємство «Соціально-побутове управління» ПАТ «Чернігівоблбуд», ТОВ «Чернігівський завод будівельних матеріалів», ПАТ «Будівельна компанія „Домобудівник“», ПП «Новгород-Сіверська Бавовняно-ткацька фабрика» та ТОВ «Ватес».
На початок вересня була відсутня заборгованість у сільськогосподарських підприємств.
У територіальному розрізі заборгованість із зарплати відсутня у 15 районах області (Бахмацького, Бобровицького, Варвинського, Городнянського, Ічнянського, Коропського, Куликівського, Ніжинського, Н.-Сіверського, Носівського, Прилуцького, Семенівського, Сновського, Срібнянського, Талалаївського), містах Новгород-Сіверський та Прилуки.
Найбільше заборгували у Чернігові та Ніжині (відповідно 10,2 мільйона гривень та 4,3 мільйона). По одному підприємству-боржнику мають Чернігівський, Козелецький та Менський райони.
Значна сума боргу — 5,3 мільйона гривень — припадає на підприємства-банкрути та ті, що не здійснюють діяльність.
Незначні борги наявні в закладах бюджетної сфери у Борзнянському та Корюківському районах (понад 54 тисячі гривень). Варто зазначити, що впродовж серпня повністю виплачено заборговану зарплату працівникам дошкільних навчальних закладів Борзнянського району (394,4 тисячі гривень).
— Наявність заборгованості у бюджетній сфері, як правило, є обґрунтованою. Адже тут потрібен виважений підхід, щоб збалансувати бюджети та врахувати реальну потребу в необхідних коштах, — зазначила заступник голови ОДА. — Втім, маємо утримати позитивну динаміку, що склалася, аби до кінця року прогнозні графіки погашення заборгованості стали реальними.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).