Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 11 грудня, 17:22:15

Про відзначення Днів пам’яті та примирення у Чернігові. ВІДЕО

04.05.2016   17:32

4 травня у Чернігівській міській раді відбулася прес-конференція "Дні пам’яті та примирення".

У ній взяли участь Станіслав Тавлуй – заступник голови правління ГО «Апельсин», Сергій Бутко – представник Українського інституту національної пам’яті в Чернігівській області, Сергій Леп’явко – доктор історичних наук, професор та Юрій Ткач – начальник Управління культури та туризму Чернігівської міської ради.

Станіслав Тавлуй розповів, що Дні пам’яті та примирення країни-учасниці ІІ світової почали відзначати у листопаді 2004 року. «У нас відзначали Дні Побєди, а світ відзначав Дні пам’яті та примирення. Тож ми відстаємо всього на 12 років. Сьогодні в ці дні ми готуємося до відзначення Днів пам’яті та примирення 8 та 9 травня», - пояснив він.
За словами  Станіслава Тавлуя заходи будуть проводитися на колишній Алеї Героїв. Початок о 18 годині. У програмі виступи творчих колективів – струнний квартет «Домінанта» та вокальний гурт «VITAMINE», інтерактивні бесіди за участі представників історичного музею імені В.В.Тарновського та Українського інституту національної пам’яті, проповідь та молебень, фотовиставка на тему «Чернігів у другій світовій війні», а також перегляд документальної стрічки «Чернігівський рубіж». Також під час заходів за благодійні внески будуть поширювати символ Днів пам’яті та примирення – червону квітку маку. Зібрані кошти будуть спрямовані на підтримку та допомогу воїнам АТО.

Про втрати українців у ІІ світовій війні розповів Сергій Бутко, представник Українського інституту національної пам’яті. За його словами у боях загинуло від 8 до 10 мільйонів українців, а демографічні втрати сягають майже 13 мільйонів чоловік. Українці брали участь у війні в лавах різних армій. На його думку Дні пам’яті і примирення в Україні раніше не відзначалися, бо Україна була бездержавною державою. Сьогодні, відбиваючи російську агресію, українці захищають і вибудовують власну державу, переконаний експерт.
Сергій Бутко вважає, що військові історики звикли замовчувати роль Чернігівщини у другій Світовій. В основному говорять про Курськ, Київ, Брест. «Говорячи про Чернігівщину в роки світової війни, слід відмітити, що «ворота на Москву, Київ та Берлін» проходили саме через Чернігів. І події 1941 року, коли німці не могли пробити  оборону два тижні, відбувалися саме тут. Тому ми маємо пишатися чернігівцями, які воювали проти нацизму у всіх арміях, військах та рухах», - зазначив представник Українського інституту національної пам’яті.

Доктор історичних наук Сергій Леп’явко зазначив: «Ідея примирення, не зважаючи на те, що дуже важко переступити через пролиту недавно кров, все-таки має перспективи. Адже війни довші чи коротші все одно закінчуються, і треба жити мирно». На його думку, примирення – це встановлення нових зв’язків, щоб протилежні сили бачили одна одну не через приціл кулемета, а дивилися один на одного як на живих людей із спільними інтересами. Також історик наголосив на тому, що «у світі перемога у Другій світовій завжди святкувалася як перемога над нацизмом, а не німцями».
За словами доктора історичних наук Сергія Леп’явко для України ці війни – величезна трагедія. Так само як і для нашого міста. Роль Чернігова у подіях 1941 року недооцінена. «У той рік коли німці просувалися із швидкістю 100 км на день і вперше застрягли під Смоленськом, а потім Чернігів тримав оборону більше двох тижнів. Це свідчить про те, що Чернігів був не другорядним містом в цих всіх глобальних подій. Битва за Чернігів – це фактично битва за Київ», - розповів Сергій Анатолійович.
Він акцентував увагу на тому, що на сьогоднішній день у Чернігові немає жодного історика, який займається професійно тільки війною. Проте за останні кілька років сформувалася команда, яка займається пошуком фотографій Чернігова у роки війни. «Прорив у знаннях про Чернігів на початку війни зробив один із чернігівських колекціонерів – Дмитро Силич. Учасником цього прориву є ще один колекціонер Костянтин Яготовський, а я складаю їм групу наукової підтримки. Завдяки Дмитру Силичу, який знайшов більше 300 німецьких фотографій про події та бої у Чернігові, можна встановити у візуальному відношенні картину і боїв за Чернігів, і окупації міста, щоправда з одного боку – з німецького. П’ять років тому не було жодної фотографії про Чернігів», - зазначив Сергій Леп’явко. Відео-презентація на основі фотографій, які знайдено колекціонерами за п’ять років, буде транслюватися 8 травня за участі всієї групи дослідників.

Начальник Управління культури і туризму Чернігівської міської ради Юрій Ткач підкреслив: «Відзначення Днів пам’яті та примирення у Чернігові стало можливим завдяки співпраці наполегливих громадських активістів, науковців-істориків та органів місцевого самоврядування». На його думку такий новий формат святкування Дня Перемоги сприятиме формуванню нового світогляду громадян, особливо молоді, та зміні стереотипів щодо відзначення календарних дат.


 

Останні новини Чернігівщини

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни та члени їхніх сімей мають унікальну можливість реалізуватися в бізнесі 16:28

Кошти на його створення або розвиток можна отримати за програмою «Грант для ветеранів та членів їхніх сімей» урядовогопроєктуєРобота.

Чернігівські лікарні потребують донорської крові 3 та 4 груп з позитивним резус-фактором

Чернігівські лікарні потребують донорської крові 3 та 4 груп з позитивним резус-фактором 13:52

Станом на 11 грудня по всій Україні стабільною лишається потреба у донорах усіх груп крові. Про це повідомляє платформа ДонорUA у своєму дописі на Facebook.

Колишню керівницю "Чернігівгазу" Аллу Ярову взяли під варту із заставою у 110 мільйонів гривень 13:48

Колишній керівниці "Чернігівгазу" Аллі Яровій обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із заставою у 110 мільйонів гривень за підозрою у привласненні, розтраті та відмиванні майна.

Подвійний ювілей Миколи Борща 13:46

75-річний ювілей і 60-річчя творчої діяльності заслужений працівник культури України, головний хормейстер Капели бандуристів ім. О.Вересая Микола Борщ відзначив великою концертною програмою “Зорепадом летять роки”.

Допомогу при народженні дитини отримають ще 88 сімей

Допомогу при народженні дитини отримають ще 88 сімей 12:16

Одноразову матеріальну допомогу при народженні дитини отримають ще 88 мешканок, які зареєстровані і наразі перебувають у Чернігові. Загальна сума виплат — 715 тисяч гривень.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини