Технології зриву виборів, гра на пониження явки виборців та відсутність адмінресурсу – результати круглого столу. ВІДЕО
У вівторок, 7 липня, в дискусійному клубі «Експертна думка» відбувся круглий стіл за участі представників Комітету виборців України Олексія Кошеля, Володимира Цибулько та Олексія Голобуцького. Учасники обговорили ризики проведення виборів, а також технології впливу і способи маніпуляцій під час виборчої кампанії по 205 округу.

Основним ризиком виборів по 205 округу голова КВУ Олексій Кошель назвав використання технологій зриву чи спроби зриву виборів. Він зазначив, що з 1 січня 2015 року вступив у дію закон «Про здійснення державних закупівель», що не дозволяє швидко проводити низку державних закупівель і, відповідно, ускладнює ситуацію з державним фінансування виборів. «У зв’язку з цим виникає проблема з друком виборчих бюлетенів, оплатою теле- та радіо-ефіру для здійснення агітації кандидатами в народні депутати і, що є надзвичайно важливим, неможливо здійснювати фінансування інформаційно-аналітичної системи виборів», - наголосив голова КВУ.
На думку Кошеля, затягування з прийняттям закону, що міг б нівелювати технічні проблеми, може бути використане для подальшого оскарження результатів виборів у судовому порядку, хоча теоретично чинне законодавство не дає таких можливостей.
Надзвичайно велика кількість кандидатів є роботою на пониження явки виборців та масового їх підкупу, адже саме таким чином легше всього «довести» виборця до дільниці, вважають представники КВУ. На жаль, моральних авторитетів, що могли б взяти на себе цю роль, серед кандидатів немає.
127 кандидатів в нардепи – прецедент унікальний, погоджується Володимир Цибулько, але, окрім, гри в лотерею та спойлерської роботи на користь лідерів гонки, користі від такої їх кількості представник КВУ не бачить.
«Битва за 205 округ – останній цвях в домовину мажоритарки та гарантований набір аргументів на користь пропорційної системи», - підкреслив Цибулько.
Сумнівається щодо в справедливості цього твердження Олексій Голобуцький, на думку котрого прийдешні місцеві вибори, навіть за нового виборчого закону, нагадуватимуть приховану мажоритарну систему через недосконалість самого законодавства.
Засилля політичної реклами – джинси спостерігається чернігівському медіа полі, а в серед українських ЗМІ спостерігається спроба «демонізації» виборів по 205 округу, хоча підстав для цього немає.
Експерти також відзначають відсутність системного застосування адмінресурсу, але вбачають спекуляції деяких кандидатів на цій темі. Також вони не прогнозують масштабного застосування чорного піару та брудних технологій. Цьому, їх на думку, заважає обмеженість виборів одним округом та те, що сама кампанія знаходиться під пильним спостереженням всієї української та міжнародної спільноти. До того ж такі технології, як тролінг, добре працюють в мирний час, але в ситуації помітного напруження в суспільстві, під час проведення АТО, вони виглядають грубими, недопрацьованими та викликають спротив у громадськості, підкреслили учасники круглого столу.
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.