Наука – для держави. А коли вже держава для науки?
На цьому питанні ще раз наголосити напередодні Дня науки, який відзначається у третю суботу травня. Адже з розвитком саме науки нерозривно пов’язана розбудова України. Та не зважаючи на усі труднощі, вітчизняні науково-дослідні установи успішно працюють, і навіть інколи самі заробляють на власну діяльність.

Одна з них – Інститут сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва. До речі, дві розробки його фахівців цього року представлено на здобуття державної премії в галузі науки і техніки.
«Виживаємо і навіть трохи розвиваємось», — так скромно каже про роботу Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва його директор Віталій Волкогон. А цій потужній науковій установі є чим пишатися. Наприклад, за останні п’ять років лише мікробних препаратів рослинницького спрямування впроваджено у виробництво на площі близько 500 тисяч гектарів. А це означає, що для держави зекономлено 50 тисяч тонн аміачної селітри і стільки ж фосфорних добрив. Крім цього у інституту є ряд інших унікальних і не менш важливих розробок. Дві з них цього року претендують на здобуття державної премії. А деякі з результатів досліджень досить важко оцінити з фінансової точки зору. Віталій Волкогон, директор Інституту сільськогосподарської мікробіології та агропромислового виробництва НААН: «Дослідження в напрямку збереження біосферного благополуччя – як його оцінити фінансово? Дослідження, орієнтовані на відтворення і збереження родючості ґрунтів, шляхи зменшення емісії парникових газів, інші розробки – їх досить багато».
Здійснює інститут і консультаційну діяльність аграріїв, він входить до центру наукового забезпечення АПК області. І сам заробляє на власний розвиток, впроваджуючи наукові розробки у виробництво, адже фінансування від держави недостатньо. До речі, у такий складний для держави час установі вдалося уникнути скорочень працівників. Тож труднощі чернігівських науковців не лякають. Запевнила нас у цьому і завідувач лабораторії екології ґрунтових мікроорганізмів Любов Токмакова. «Є мета і завдання і ми їх виконуємо», — каже про роботу своїх співробітників. Розробок багато, та найбільше пишаються тут двома унікальними препаратами — «Альбобактерин» і «Поліміксобактерин». До речі, саме вони наближають інститут до здобуття державної премії, адже питання фосфорного живлення рослин зараз як ніколи актуальне – в Україні його природних джерел фосфору фактично немає.
Мікробні препарати широко використовуються в органічному землеробстві, тому що не тільки ефективні, а й безпечні. Для удосконалення технології вирощування овочів в лабораторії ґрунтової мікробіології розробили препарат «Біогран».
Розробка новітніх методів оздоровлення сільськогосподарських рослин, мікробілогічних препаратів для їх захисту, систем діагностики вірусів, добрив – це робота фахівців інституту.
Останні новини Чернігівщини
Три школи Чернігівщини отримають майже 60 мільйонів гривень держсубвенції на модернізацію харчоблоків 11:38
У трьох закладах загальної середньої освіти області модернізують кухні за кошти держсубвенції. Відповідно до рішення Кабінету Міністрів від 25 червня 2025 року № 602-р на ці потреби спрямують близько 60 мільйонів гривень.
На Чернігівщині поліцейські оголосили підозри членам організованої злочинної групи, які організували роботу нарколабораторії промислових масштабів 11:16
Слідчі поліції Чернігівщини встановили факти злагодженої протиправної діяльності зловмисників у складі організованої злочинної групи.
Виконання бюджету у 2025 році: звіт за підсумками І кварталу 09:55
26 червня 2025 року на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради начальниця фінансового управління Олена Лисенко представила звіт про виконання бюджету Чернігівської міської територіальної громади за І квартал поточного року.
«Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги»: Чернігівщина з 2 медалями 09:32
Минулого тижня завершилися спортивні змагання «Пліч-о-пліч всеукраїнські шкільні ліги» сезону 2024/2025 років.
У Чернігові поліцейські оперативно затримали грабіжника 08:49
Співробітники кримінальної поліції Чернігівського райуправління поліції «за гарячим слідом» встановили 24-річного чоловіка, причетного до відкритого заволодіння мобільним телефоном з ломбарду в Чернігові.