Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 03:19:30

Роздержавлення ЗМІ: вимога часу, але не сьогодення

01.04.2013   10:06Агенцiя

Дещо про роздержавлення державних і комунальних друкованих органів та не тільки

Доручення глави держави Кабміну підготувати законопроект про роздержавлення друкованих засобів масової інформації, безперечно, є кроком на шляху до їх незалежності та самостійності. Та чи готове насамперед саме суспільство до таких реформ?

Давайте думати. Позитивних моментів у проведенні даної процедури дуже багато, проте і негативу чимало.

Серед зрушень найголовнішим буде зняття напруги з бюджетів різних рівнів, а ЗМІ за бюджеті кошти перестануть служити одній людині. Дійсно, сьогодні існує негативна практика, коли за кошти платників податків здебільшого комунальні ЗМІ перетворюються на ідеологічні машини з насадження пропаганди щодо діяльності обласних чи місцевих високопосадовців.

Також позитивним у роздержавленні є цілком передбачене посилення конкуренції серед колишній комунальних ЗМІ, суть якого буде полягати в принципі “переможе найсильніший”. Звісно, у разі виникнення гострої конкуренції виживатиме той друкований орган, що буде більш адаптований до умов праці. Тому при роздержавленні газет передусім слід очікувати скорочення працівників і перехід на роботу з фрілансерами. Не можна не залишити поза увагою і пільгові умови передачі трудовим колективам майна редакцій.

Як зазначено, головною ідеєю роздержавлення є зменшення впливу на ЗМІ органів влади різного рівня. Відтепер органи державної влади та органи місцевого самоврядування на договірних основах замовлятимуть послуги для висвітлення своєї діяльності. Це є передовою практикою, але не в нашій країні.

Кошти, передбачені на висвітлення діяльності, – це перш за все бюджетні кошти. Власники газет, наближені до органів місцевого самоврядування, легко пристосуються до такої практики заробляння грошей з бюджету. Зараз існує велика кількість негативних прикладів, коли хазяїни редакцій приватних газет, маючи по півтора оформлених працівників, відмивають бюджетні кошти завдяки “висвітленню діяльності”.

У таких доволі сумнівних діях за бажання можна віднайти і корупційну складову. Свого роду лобісти можуть легко збільшувати суми бюджету, передбачені на висвітлення. Наприклад, усім відомо, що мінімальна сума тендеру для товарів і послуг становить 100 тисяч гривень. Рішенням будь-якої ради на висвітлення закладають 99 тисяч – і підписують відповідну угоду. Гроші якнайшвидше освоюються, висвітлення виконуються. А потім знову рішенням сесії сума коштів збільшується десь на 60 тисяч, укладається додаткова угода, а потім ще на 40 тис. – і так до безконечності. Цікаво, чи є це правопорушенням, пов’язаним із обходом тендерної процедури?

Серед вагомих мінусів є те, що більшість дрібних районних і міських газет просто не витягнуть умовах роздержавлення, адже не зможуть самостійно забезпечувати власне фінансування. А отже, будуть вимушені звертатися за допомогою до сторонніх інвесторів, які в нашій країні є представниками великого бізнесу.

Аналогічна ситуація складається й із обласними та комунальними телерадіокомпаніями. У зв’язку з переходом на цифрове мовлення не кожен бюджет потягне оплатити кошти за оренду передавача та великий штат працівників, який для забезпечення цілодобового мовлення продуктами власного виробництва, за різними мірками, має становити не менше 18 осіб. Тож такі комунальні телекомпанії будуть вимушені або закриватися, або також продавати себе.

З цього приводу комунальні газети та телекомпанії будуть працювати за принципом “хто платить – той і замовляє музику”. А платитимуть здебільшого бізнесмени, наближені до тих чи інших органів влади.

Тож формально влада буде дистанційована від колишніх комунальних ЗМІ, але фактично продовжуватиме керувати ними.


Максим Білоусенко, головний редактор ніжинської міської газети “Вісті”


http://tvi.ua/blog/2013/03/30/rozderzhavlennya_zmi_vymoha_chasu_ale_ne_sohodennya

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини