Інформаційна війна на півночі країни: ворог хоче заглушити голос ЗМІ криком соцмереж
Березень для більшості чернігівських та сумських ЗМІ був тихим у питанні унікального контенту. Що і не дивно, адже значна частина журналістів виїхала з обласного центру.
Онлайн-видання зазнавали DоS-атак, а згодом не мали не те, щоб Інтернету, а й електроенергії. Перерву на кілька місяців взяли найбільші друковані видання прикордонних областей.
Та вже після звільнення Чернігівщини та Сумщини усі види засобів масової інформації почали приходити до тями. Утім час без активних ЗМІ таки дався в знаки: соціальні мережі закріпили свої позиції в інформуванні. До того ж, можливість коментувати дописи підігріває інтерес до такого способу комунікації як в наляканих мешканців прикордонних регіонів, так і в ботів, що працюють на рф.
Як тільки почалося вторгнення, були створені Телеграм-канали як-от «Путивльсская Народная Республика», «Черниговская Народная Республика». З назви відразу зрозуміло, про що у них йшлося. Місцеві ЗМІ не послуговувалися інформацією з тих каналів, згодом їх заблокували. Однак, підписників там було кілька десятків тисяч.
«Після звільнення області проросійські наративи все ж простежуться в дописах та коментарях у соціальних мережах. Їх можна розподілити за темами: перейменування вулиць — не на часі; культура — а що поганого зробив Пушкін; мовне питання — багато патріотів України говорять російською, не треба акцентувати на переході на українську. Навіть після того, що пережила Сумщина, є дописи з розряду «не все так однозначно і не треба нагнітати»; а на новини про пожежі на військових складах рф — коментарі типу «там теж люди»; активізувалася тема конфесійного підпорядкування церков. Звісно, частина цих дописів — з акаунтів ботів. Але ж ще частина…», — зауважує голова громадської організації «Асоціація регіональних ЗМІ Сумщини» Наталія Калініченко.
«Після надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС, деякі місцеві активісти почали активно просувати тему мало значущості цього об’єднання; нівелювати все, що за час війни зробили країни ЄС. На щастя, такі активісти не мають значної аудиторії, але створюють інформаційний шум», — каже Наталія Калініченко.
На Чернігівщині активна коментаторка вийшла за рамки груп і почала створювати свій контент з яскравим прикладом глорифікації дій рф в Україні. Звісно, це не могло не привернути уваги правоохоронців: 18 травня жінці було повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 436-2 КК України; її 5 днів протримали в СІЗо до обрання запобіжного заходу.
Однак, повернувшись додому своєї затії вона не полишила.
Якщо все ж повернутися до класичних ЗМІ, то, як зазначає представник ІМІ в Чернігівській області Павло Пущенко, інформаційна гігієна є.
«Найпопулярніші ЗМІ використовують перевірені та офіційні джерела інформації. І це не може не тішити», — акцентує медіа-експерт.
Втім, не без промахів. Свідомих чи несвідомих розбиратиметься служба безпеки.
«Одна з обласних газет в іміджевому матеріалі, на нашу думку, маніпулювала питанням мобілізації. Мова йшла про те, наче б то через повістку людина скоїла самогубство. Звісно, було звернення до СБУ. Після перевірки фактів, стало зрозуміло, що інформація в газеті подана некоректно. Однак, цей матеріал підхопили вже онлай-видання. Після роз’яснень, сайти прибрали ту статтю», — пояснює радник начальника Чернігівської ОВА із питань медіа Андрій Подорван.
***
Маніпуляції та фейки — це прихована зброя в інформаційно-психологічній операції ворога. У відкриту російські пропагандисти працюють на своїх телеканалах, які, на жаль, досі в хорошій якості транслюються в прикордонних населених пунктах Сумщини та Чернігівщини.
Як зауважує представниця Нацради в області Ірина Сенченко сигнали семи потужних російських передавачів сягають територій на півночі Чернігівщини. А от український телерадіоконтент на цьому просторі розповсюджують лише з двох точок. Відтак понад дві сотні населених пунктів області досі дивляться російські новини.
Ситуація на Сумщині не краща.
Звісно, під час активних бойових дій в країні, навряд чи хтось займатиметься встановленням передавачів та ретрансляторів.
Утім, є рішення, які наближають нас до правильного розуміння ведення інформаційної політики в час відкритої агресії: згідно з рішенням РНБО від 18 березня встановлено, що «в умовах воєнного стану реалізація єдиної інформаційної політики є пріоритетним питанням національної безпеки, забезпечення якої реалізується шляхом об’єднання усіх загальнонаціональних телеканалів, програмне наповнення яких складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач на єдиній інформаційній платформі стратегічної комунікації – цілодобовому інформаційному марафоні "Єдині новини #UАразом"».
Також вже рік активно працює Центр протидії дезінформації при РНБО. Його створення підтримали європейські партнери.
Однак, за рік складно вичистити те, що росія кидала в наш бік десятиліттями.
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).