Чернігівські аптеки приховують кількість проданих нарковмісних препаратів
З кінця 2016 року Інститут аналітики та адвокації досліджує споживання опіоїдних анальгетиків в Україні. У рамках аналізу ІАА дізнавався кількість наркотичних засобів, реалізованих комунальними аптеками-лізензіатами. Втім, "доступність" Чернігова визначити так і не вдалося.

Нарковмісні препарати у області має право розповсюджувати лише 2 підприємства, одне з яких – КП «Ліки України» володіє мережею з 26 відділень. Комунальники проігнорували ЗУ «Про доступ до публічної інформації» танеобхідної статистики у відповідь на запит ІАА не надали.
Чому це важливо?
Паліативна допомога — це підхід, що дозволяє поліпшити якість життя пацієнтів, які мають смертельне захворювання (наприклад, онкологічне). Аби полегшити їхні страждання держава надає можливість «доступніше» отримувати знеболення. Щороку, за даними МОЗу, понад 600 000 людей в Україні потребують такої допомоги. З них 20 000 – діти.
У 2014 році у Чернігівській області майже 87 тисяч пацієнтів потребували знеболювальних.
Важливими нарковміснимипрепаратами є Кодеїн, Трамадол, Морфін, Фентаніл, Омнопон, Промедол (тримепередин). Їх ще називають опіоїдними анальгетиками. У 2013 році Кабінет Міністрів України затвердив новий порядок обігу таких препаратів (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/333-2013-%D0%BF).
Законодавство лібералізувалося. Втім, чи насправді знеболення стало доступнішим – відповісти сьогодні ніхто не може.
Якою інформацією володіють аналітики?
Із 2014 року статистику споживання опіоїдних анальгетиків збирає ДУ «Український моніторинговий та медичний центр з наркотиків та алкоголю МОЗ України». За узагальненою інформацією моніторингового центру, можна побачити, що кількість використаних окремих нарковмісних препаратів зростає.Особливо золотого еталону знеболення – морфіну.
- З одного боку така статистика може свідчити, що знеболюючі насправді стають доступнішими. – коментує аналітик ІАА Олександр Ткаченко. – Втім, збільшення кількості використаних препаратів не завжди означає, що вони дістаються смертельно хворим. Аби це перевірити нам потрібна інформація з кожної аптеки-ліцензіата. І не просто загальні числа, а конкретику: скільки спожито лікарнями, а скільки хворі напряму отримали за рецептами.
Жити без болю – це право кожної людини. В Інституті аналітики та адвокації говорять, що поки в Україні цим правом скористатися не завжди вдається. До того ж зауважують: якими б хорошими не були закони, їх виконання необхідно перевіряти. У Чернігівській області поки зробити цього не вдалося.
Дослідження здійснене за підтримки МФ «Відродження».
Прес-служба ГО «Інститут аналітики та адвокації»
Останні новини Чернігівщини
Інформація щодо обстрілів окупаційними військами зс рф за період з 23 по 29 січня 2023 року 13:10
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ РАЙОН
Чернігівські журналісти дізналися лайфхаки мобільної зйомки 13:04
Секрети та лайфхаки фото- і відео зйомки на мобільний телефон розказала чернігівським журналістами відома фотографиня Iren Brynza.

На Чернігівщині існує ризик зриву опалювального сезону, - АМУ 12:59
Держава не виконує зобов'язання щодо компенсації різниці в тарифах, заявили в Асоціації міст України.

Надзвичайні події в Чернігівській області за минулу добу 12:56
Інформація про надзвичайні ситуації та основні небезпечні події, які зареєстровані на території області за період з 8:00 29 січня по 8:00 30 січня 2023 року

Вшанування пам’яті Героїв Крут на місці легендарного бою на 340-й день війни 09:31
«Бій під Крутами – бій за майбутнє України! Щодня і щогодини сили оборони України наслідують подвиг Захисників Крут, захищаючи нашу державу, та виганяючи клятого ворога з нашої рідної землі», — з такими думками та прагненнями 29 січня, на 340-й день повномасштабного відкритого вторгнення російського агресора на територію нашої країни, на території Меморіального комплексу «Пам’яті Героїв Крут» на Чернігівщині відбулося вшанування Захисників України.