Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 8 грудня, 22:08:20

Симбіоз чернігівської влади і комунальної мафії

18.07.2014   07:59Агенцiя

В Україні вже третій місяць поспіль дорожчають комунальні послуги. У травні підвищилася ціна на газ, у червні — на електроенергію, в липні — на воду та централізоване опалення.

Власне кажучи, комунальні тарифи у нас економічно необґрунтовані й потребують збільшення вже багато років. Проте останніми роками політики не наважувалися це зробити, використовуючи тези про збереження тарифів у своїх передвиборчих програмах. Урешті-решт, це доводиться робити. На жаль, під час серйозної економічної кризи.

Вартує уваги те, що в кожній області (місті, селищі, селі) діятимуть свої тарифи. Там, де господарюють краще, — нижчі, а там, де «рулять», — вищі. Й перед владою Чернігівщини доволі серйозно стоїть питання: як нам усім вижити в цих важких економічних умовах? Як полегшити тягар доволі великих тарифів для населення?

У Чернігові всі комунальні послуги підскочили в ціні. З 1 липня залишилася незмінною тільки плата за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій. Та й та до кінця місяця збільшиться в середньому (за прогнозами комунальників) десь на 60%.

Але далеко не один десяток активних громадських організацій міста впевнений у тому, що тарифи можуть бути набагато меншими. Для цього потрібно лише навести певний лад у системі надання житлово-комунальних послуг мешканцям міста. Тому в суботу запросили чернігівців вийти на Красну площу, аби «благословити» розпочату акцію протесту проти засилля корупційних схем у системі ЖКГ Чернігова; ліквідації багатьох фірм-присосок, що відверто розбазарюють десятки мільйонів гривень із міського бюджету; повернення цих коштів до бюджету; притягнення до кримінальної відповідальності міського голови та його профільного заступника.

Чому ми повинні платити більше?

Як ви, певно, знаєте, згідно з чинним законодавством рішення щодо зміни тарифів на утримання будинків, споруд та прибудинкових територій (або, як ми кажемо, «за квартиру») приймають не в Уряді, а у виконкомі Чернігівської міської ради. Це всього лише десять осіб, але вони іноді таке можуть «вигадати», що ми потім про них лише матюками говоримо.

Кілька років тому ці знані дяді й тьоті примудрилися (для того, щоб не підвищувати плату за квартиру) встановити унікальні (нічого подібного в інших містах вигадати не змогли) тарифи для мешканців міста: вивели з них найдорожчі послуги. Такі, як поточні ремонти дахів, під’їздів та конструктивних елементів дворових майданчиків. І зробили так, що мешканці Чернігова вже кілька років поспіль платили комунальникам більше, ніж ті напрацювали. І це не казочки, а офіційна інформація із сайту Міністерства регіонального розвитку: в Чернігові (єдиному місті в Україні) навіть за станом на червень 2014 року рівень відшкодування затвердженими тарифами фактичної собівартості наданих послуг становив 100,6%. Цікаво, а куди ж ці кошти (десятки, а може, й сотні мільйонів гривень) поділися? Чому нічого не чути щодо якихось слідчих дій у цьому напрямку, судових вироків та не умовних термінів покарання? А також повернення цих грошей до міської скарбниці. При цьому якби наші «слуги» народу забажали, ці гроші можна було би спрямувати як компенсацію населенню хоча б частини тарифів на газ, воду, електрику та тепло.

Отже, як кажуть офіційні урядові джерела, всі чернігівці протягом кількох останніх років і так переплачували — з якого дива нам з вами плату за квартиру підвищать більш ніж наполовину? Можливо, за принципом «гуляти так гуляти». Як це? На все тарифи піднімають, а ми що — гірші? Крім того, у грудні минулого року міська рада придбала для ЖЕКів спеціальну програму для розрахунку тарифів, яка обійшлася міському бюджету в 400 тисяч гривень. Готувалися! Тим паче, що такі тарифи розраховуються і встановлюються по кожному будинку окремо — спробуй перевір. Введуть кілька нових послуг, установлять якісь надбавки за якість наданої послуги та ще проводитимуть розрахунок з урахуванням реальної площі прибудинкової території.

До речі, згідно із законодавством, площа прибудинкової території — важлива складова при розрахунку тарифів. До останнього часу цю площу вказували, як-то кажуть, «від ліхтаря». Тепер нібито ЖЕКи надали схеми закріплення прибудинкових територій. Хоча це ще «напівофіційний» документ, але він усе-таки дозволить нараховувати реальні тарифи й вирішувати спірні питання (наприклад, будівництво об’єктів на прибудинкових територіях). Як на мене, при бажанні деякі керівники ЖЕКів можуть на цьому непогано заробити, а от чи отримають від цього мешканці будинків хоча б якийсь позитив — побачимо.

Власне кажучи, у громадських активістів міста на руках є доволі багато різноманітних фактів та фактиків, які можуть зробити так, щоб усі (винятково) тарифи якщо й зросли, то — трошечки. Тільки для цього потрібно провести реальну експертизу всіх обґрунтувань, ліквідувати всі фірми-присоски, відмінити купу рішень міськради чи виконкому. Врешті-решт, відправити все-таки когось на лаву підсудних. Запитання одне: чи знайдуться такі сили в нашому славному Чернігові?

«Млявий» старт

У суботу на Красній площі відбулася акція протесту «Скасуємо корумповані тарифи», котру спільними зусиллями організували сім громадських організацій Чернігова. Власне кажучи, якоїсь потужної інформаційної кампанії щодо проведення цієї акції в місті не спостерігалося — поклалися на добру волю місцевого телебачення. Швидше за все, саме тому на захід зібралося лише близько сотні людей похилого віку. Майже всі — пенсіонери. Хоча, як на мене, нині й це гарний результат. Адже мешканці міста ще не отримали щомісячних платіжок з новими, значно підвищеними сумами. Але невдовзі це станеться. І тоді мешканці міста «прокинуться» й ця розпочата акція громадської непокори може стати дуже популярною серед населення.

За словами організаторів акції протесту (новоствореної неформальної Відкритої ради громадських організацій), для початку вони хотіли просто щиро поспілкуватись із найбільш активним протестним прошарком населення — пенсіонерами. Адже саме вони раніше за всіх «вникають» у будь-які підвищення й починають це активно обговорювати будь-де (в дачних автобусах, електричках, на зупинках громадського транспорту, на лавочках біля під’їздів тощо). Тим самим поступово інформуючи щодо майбутніх негативних змін мешканців міста. Тому підтримка пенсіонерами започаткованої тривалої протестної кампанії — дуже важлива.

За підсумками не дуже тривалої, але щирої розмови учасники акції протесту ухвалили Звернення до Президента України з вимогою покласти край корумпованій владі Чернігова та комунальній мафії. А також сформували ініціативну групу для організації та проведення відкритих громадських слухань, які запланували провести 27 липня на Красній площі.

Питання, що будуть винесені на слухання, наступні:

1. Зупинити підвищення тарифів до проведення громадської експертизи. Громада має знати, куди витрачаються гроші кожного мешканця. 2. Повернути Чернігівську ТЕЦ та всі котельні до комунальної власності. Слід поставити крапку у грабунку громади. 3. Чернігівенерго має бути повернуто у власність громади. 3. Прибрати від комунальних підприємств усі фірми-прокладки. 4. Після публічного обговорення прийняти програму реформування і розвитку ЖКГ Чернігова, яка слугуватиме всій громаді. 5. Правоохоронні орга+ни мають притягнути до відповідальності корумповану верхівку чернігівської влади (Соколова, Кривенка та інших) за багаторічне розкрадання бюджету міста й системи ЖКГ.

Не відаю, як далі розвиватимуться події, та одне знаю точно: 2006 року на цій темі «погорів» нинішній міський голова, програвши вибори Миколі Рудьковському.

Тоді якраз таке зробили незадоволені тарифами наші з вами бабусі й дідусі. Як на мене, це такий прошарок населення, з яким краще було би не сваритися. А те, що восени гаманець кожного мешканця Чернігова значно (і це не перебільшення) схудне через зростання комуналки, — очевидно. І протестні настрої доволі різко посиляться. Тому міській владі Чернігова варто було би вже зараз почати щось самостійно робити для полегшення тарифного тягаря переважної більшості мешканців міста. Бо, як на мене, перекладання відповідальності на Уряд, війну, економічну кризу й тому подібне може не спрацювати.


Олександр Шило


http://www.hvilya.com/news/chernigiv_tugij_simbioz_vladi_i_komunalnoji_mafiji/2014-07-17-4803

 

Останні новини Чернігівщини

За матеріалами СБУ до 12 років позбавлення волі засуджено російського військового, причетного до викрадення дитини

За матеріалами СБУ до 12 років позбавлення волі засуджено російського військового, причетного до викрадення дитини 13:30

За матеріалами Служби безпеки України, до 12 років позбавлення волі заочно засуджено російського військового Миколу Хачатуряна, причетного до викрадення неповнолітньої дитини.

 Щорічник «Знаменні і пам’ятні дати Чернігівської області на 2024 рік» чекає на читача

Щорічник «Знаменні і пам’ятні дати Чернігівської області на 2024 рік» чекає на читача 13:26

Краєзнавчий щорічник «Знаменні і пам’ятні дати Чернігівської області на 2024 рік», який підготували працівники Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових, побачив світ і чекає на зацікавленого читача.

До 15 років позбавлення волі засуджено військовослужбовця, який забезпечував житлом і продуктами військових рф 13:20

За матеріалами ДБР суд ухвалив обвинувальний вирок співробітнику Служби Департаменту охорони об’єктів УДО України. Йому призначено 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна за вчинення державної зради. Також зрадника позбавлено військового звання «майстер-сержант».

Поліцейські Новгород-Сіверщини завітали з гостинцями до малечі на прикордонні 13:14

Ці діти щодня чують звуки вибухів та на собі відчувають всі труднощі військового часу. Маленькі мешканці прикордонних громад області чи не найбільше потерпають від нещадних ворожих обстрілів.

Олександр Ломако привітав зі святом працівників місцевого самоврядування та вручив відзнаки 10:57

Вчора, 7 грудня, з нагоди Дня місцевого самоврядування працівникам Чернігівської міської ради вручили почесні відзнаки міської ради та медалі «За оборону Чернігова».