Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 3 жовтня, 20:34:12

АНТИСНІД – через боротьбу з корупцією в медичних закупівлях

10.06.2014   07:31Агенцiя

Кожне бюрократичне порушення закону при здійсненні державних закупівель товарів для протидії ВІЛ призводить до серйозних наслідків.

Завищені ціни закупівлі – і препаратів не вистачає для усіх хворих; змова учасників закупівлі із замовниками з боку органів влади – і закуплені препарати не відповідають потребам пацієнтів; процедурні порушення – і добросовісні постачальники з еталонними товарами за прийнятними цінами не можуть чесно перемагати у тендерах закупівель.

У результаті ВІЛ-позитивні мами, не отримуючи достатньої кількості сумішей для штучного годування, змушені годувати дітей грудьми та ставлять їх під ризик отримати ВІЛ; ВІЛ-інфіковані люди, попри проходження спеціальної терапії, помирають від неналежного лікування супутніх хвороб; через відсутність тестів на ВІЛ пацієнти дізнаються про позитивний статус запізно задля проведення ефективної терапії.

Саме тому громадські організації, зокрема Центр протидії корупції та Інститут розвитку суспільних інновацій,здійснюють постійний моніторинг державних закупівель у сфері протидії епідемії ВІЛ.Контроль за закупівлею товарів для протидії ВІЛ,у тому числі за нудними бюрократичними порушеннями, може забезпечити зовсім не ефемерний результат: 100% виділених бюджетних коштів будуть потрапляти до пацієнтів.

Серед найбільш поширених типів порушень при здійсненні державних закупівель товарів та ліків для протидії епідемії ВІЛ – не оприлюднити в оголошенні про закупівлю, яке є обов’язковим для публікації на офіційному веб-порталі державних закупівель,документації конкурсних торгів. Ці файли дають відповідь найбільш важливі запитання: що,у якій кількості та якої специфікації хоче закупити державний замовник. Власне, без цих документівжодна компанія не зможе підготуватися до участі у тендері. Навіщо замовники ховають цю інформацію? Це простий і дієвий спосіб не допустити до участі у закупівлі «сторонніх» учасників або отримати хабарі.

«Правильну» пропозицію зможуть подати тільки ті заздалегідь погоджені учасники, які знайомі з умовами закупівлі; від сторонніх компаній, які можуть звернутися до органу влади або комунальної лікарні для отримання необхіднихданих,вимагатимуть хабарі.

Крім того, органи влади та лікарні, які закуповують тести та ліки для боротьби з ВІЛ,не гребують використанням скороченої процедури закупівлі (10 днів від оголошення до кінцевого строку подання пропозицій замість звичайних 20), за якої сумлінні постачальники не встигають побачити оголошення та зібрати усі додаткові документи. До речі, документи для участі у закупівлі також є частиною «схеми» усунення небажаних конкурентів: часто Центри СНІДу або Департаменти охорони здоров’я ОДАв останній момент вимагають від учасників закупівлі подати додаткові довідки із дуже коротким строком дійсності, щоб згодом відхилити дешевші пропозиції через відсутність таких довідок.

Так, у результаті махінацій при закупівлях у 2013 році ІФА тести на ВІЛ для більшості регіонів постачала одна і та ж компанія – ТОВ «ХіМеК».При закупівлі у «ХіМеК» один такий тест коштував у 2013 році у середньому 6 грн. 40 копійок, хоча благодійна організація «Альянс з ВІЛ/СНІДу» того ж року успішно закуповувала такі тести за 3 грн. 34 копійки копійок за одиницю. Тобто, при сумлінних закупівлях регіональні органи влади та лікарні за ті ж кошти могли закупити вдвічі більше тестів. Таке марнотратство є тим більш небезпечним з урахуванням того, що обласний бюджет фінансує заходи щодо протидії епідемії ВІЛ, у кращому випадку, на 40% від потреби.

На початку цього року старі схеми спробував застосувати Чернігівський обласний центр СНІДу. Так, замовник:
1) без поважних причин оголосив закупівлю дитячих молочних сумішей за скороченою процедурою, чим по суті «підіграв правильному постачальнику» у термінах подачі.
2) Потім тендерний комітет не допустив бажаючих бути присутнім на розкритті пропозицій, хоча процедура має бути відкритою і гласною.
3) І зрештою на декілька тижнів (замість 3 днів) затримав оприлюдненя протоколу розкриття тендерних пропозицій.

Ці порушення були вчасно помічені. Юристи Інституту розвитку суспільних інновацій спільно з народним депутатом України Павлом Різаненком звернулися до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Державної фінансової інспекції України, а також до Прокуратури області з проханням перевірити дотримання законності при здійсненні закупівель. Щодо дій Чернігівського обласного центру СНІДу, і Мінекономрозвитку, і Державна фінансова інспекція, і відповідна прокуратура взялися за перевірки.

При перевірці дій Чернігівського обласного центру СНІДу Прокуратурою Чернігівської області встановлені порушення численні порушення, зокрема, цитуємо, «безпідставне скорочення строку для подання пропозицій, відсутність необхідних документів у пропозиціях конкурсних торгів, несвоєчасне оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу протоколу розкриття пропозицій конкурсних торгів.

Прокуратура області внесла подання на їх усунення головному лікарю Чернігівського обласного центру СНІДу Миколі Дейкуну. Ситуація лишається на контролі Демократичного Альянсу та ІРСІ, тож відбутися «легким переляком» хабарникам не вдасться. Цей приклад має стати показовим для представників центрів СНІДу в інших регіонах – тим, хто намагається нажитися на здоров’ї інших, оголошено бій. І наступним кроком цього бою стане не лише ініціювання нових перевірок, але і притягнення винних до індивідуальної відповідальності.


Андрійченко Ігор, регіональний представник Інституту розвитку суспільних інновацій
 

Останні новини Чернігівщини

Готовність «Облтеплокомуненерго» та ТЕЦ до старту опалювального сезону

Готовність «Облтеплокомуненерго» та ТЕЦ до старту опалювального сезону 14:58

У Чернігові триває підготовка до осінньо-зимового періоду. Про це йшла мова під час загальноміської щотижневої наради в муніципалітеті третього жовтня. Як повідомив голова правління АТ «Облтеплокомуненерго» Олексій Щербина, його підприємство повністю готове до початку опалювального сезону і розпочне його як тільки протягом трьох днів середньодобова температура буде нижча за +8°C.

Послуги служби зайнятості учасникам бойових дій

Послуги служби зайнятості учасникам бойових дій 14:56

Державна служба зайнятості має в арсеналі широкий спектр послуг, у тому числі для воїнів, які повернулися з фронту.Про це наша розмова з заступником директора Чернігівського обласного центру зайнятості Сергієм Роговцем.

Хор Бортнянського — до Дня музики та Дня захисників і захисниць України 14:08

Міжнародний день музики у світі відзначається 1 жовтня. Крім ідеї пропагування музичного мистецтва, це свято покликане сприяти реалізації розвитку культур, а також шанобливого ставлення до естетичних цінностей різних народів.

Навчальні заклади Чернігівщини отримали генератори від шведських благодійників 13:46

У межах спільного проєкту благодійної організації «Шведський центр допомоги», шведського фонду «Ukrainahjälpen Filippus», Sweden Help East, Power Up Ukraine 18 генераторів потужністю 12 кВт передані навчальним закладам області.

 «Укрнафта» починає буріння бічного стовбуру свердловини на Чернігівщині

«Укрнафта» починає буріння бічного стовбуру свердловини на Чернігівщині 12:15

Фахівці компанії розпочинають підготовку до буріння на глибині 1450 метрів бічного стовбура на Гнідинцівському родовищі. Це дозволить дати свердловині друге життя та дістатися до нових запасів в зоні, де ще не проходив видобуток. Про це повідомив директор ПАТ «Укрнафта» Сергій Корецький на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини