Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 4 березня, 06:02:42

Рейтинг тендерної прозорості регіонів України. Чернігівська область на десятому місті, що вище середнього - 3,6 бала

06.02.2013   08:05Агенцiя

Згідно з Держстатом, закордонні компанії у період з січня по вересень минулого року уклали лише 0,2% від загальної кількості договорів про держзакупівлі.

Домогтися більшого в цій сфері не тільки вони, але й багато вітчизняних підприємств не можуть через те, що інформацію про торги влада намагається не афішувати, а деколи просто засекречує. Про тендери добре обізнані тільки "обрані" компанії.

Експерти Центру політичних студій та аналітики проаналізували тендерну відкритість регіональної і місцевої влади. Ці дані лягли в основу рейтингу, який відображає готовність чиновників різних рівнів надати інформацію про держзакупівлі на сайтах держструктур.

Рейтинг аналізує сайти регіональної влади чотирьох рівнів - обласних державних адміністрацій, мерій обласних центрів, міст обласного підпорядкування та районних адміністрацій.

Найповнішу інформацію публікують мерії обласних центрів. Їх середній бал - 4,7 (з десяти можливих). Лідер - Одеса (8 балів), найзакритіші - мерії Сімферополя, Хмельницького та Дніпропетровська (перші дві - 1 бал, остання - 2 бали).
Серед облдержадміністрацій передовики - сайти Київської та Луганської ОДА (8 і 7 балів). Аутсайдери - сайти Львівської (0 балів), Дніпропетровської, Черкаської та Тернопільської ОДА (по 1 балу).

Що їм заважає? У Львівській ОДА пояснюють: офіційний сайт нещодавно був повністю оновлений, і його модернізація ще триває.

Історія з Дніпропетровської ОДА - наочний приклад втрати спадкоємності у сфері держзакупівель. Кілька років тому команда обласного управління економіки створила перший регіональний державний закупівельний веб-портал в Україні. Але зараз сайт не оновлюється. Практично немає інформації про проведення тендерів і на сайті Дніпропетровської ОДА.

Тендерна прозорість сайтів мерій міст обласного підпорядкування трохи не дотягує до середньоукраїнського рівня і становить 2,9 бала. А найнижчу тендерну відкритість демонструють сайти районних держадміністрацій - всього 1,8 бала. Близько третини не мають навіть спеціального розділу або він не містить ніякої актуальної інформації.
Замість цього сайти переповнені застарілими нормативними актами в цій сфері. Наприклад, тендерний розділ Одеської облдержадміністрації містить посилання на Тендерну палату України, яка почила в бозі чотири роки тому - так, ніби одеські чиновники досі консультуються в ТПУ.

Ще одна принципова деталь: на жодному з усіх проаналізованих сайтів немає навіть гіперпосилання на порядок оскарження учасниками торгів рішень замовника в інтернеті.

Як ми рахували:
Підсумковий рейтинг області складається з оцінок сайту обласної держадміністрації (всього 27 сайтів, включаючи сайти Києва, Севастополя та Ради Міністрів АР Крим), мерії обласного центру (24 сайти), сайтів міст обласного підпорядкування (близько 180 сайтів) і районних держадміністрацій (за випадковою вибіркою було відібрано близько 120 сайтів). Оцінка проводилася в грудні 2012 - січні 2013 року.
Профільний закон про здійснення держзакупівель вимагає від органів влади розміщення на своїх сайтах річних закупівельних планів. Тендерна відкритість кожної групи сайтів оцінювалася за 10-бальною шкалою.

В оцінці враховувалася наявність на сайті:
1. спеціального розділу про держзакупівлі;
2. річних закупівельних планів;
3. оголошень про проведення закупівель;
4. оголошень про результати закупівель;
5. документації конкурсних торгів;
6. протоколів розкриття конкурсних пропозицій або звіту про результати торгів;
7. складу комітету з конкурсних торгів;
8. опису процедури оскарження рішень замовника (або гіперпосилання на відповідну інформацію);
9. тексту закону про держзакупівлі (або посилання на нього).

За відповідність кожному з критеріїв учасники рейтингу отримували по одному балу, і тільки за наявність закупівельних планів - 2. Наявність документів оцінювалася не по всіх тендерах, а за розміщення документів хоча б по одній закупівлі.

У рейтингу не враховувалася наявність у АР Крим спеціального веб-порталу про всі держзакупівлі республіки www.zakup-crimea.gov.ua, який веде регіональне Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Він дасть фору будь-яким аналогам на регіональному або місцевому рівні, але на веб-порталі Ради Міністрів Криму не вдалося знайти посилання або банера на цей ресурс, тому в рейтингу оцінювався тільки існуючий на порталі Радміну розділ про держзакупівлі.


Віктор Таран, Андрій Марусов

 

Останні новини Чернігівщини

Виявлено 59 нових випадків COVID-19

Виявлено 59 нових випадків COVID-19 17:00

За даними Управління охорони здоров'я Чернігівської ОДА, станом на 3 березня в області зафіксовано 59 нових випадків COVID-19.

Кабмін погодив кандидатуру першого заступника голови Чернігівської ОДА

Кабмін погодив кандидатуру першого заступника голови Чернігівської ОДА 14:54

Кабінет Міністрів України погодив кандидатуру Бойко Олену Анатоліївну першим заступником голови Чернігівської ОДА.

За фактом завдання тілесних ушкоджень ліцеїсту відкрито кримінальне провадження

За фактом завдання тілесних ушкоджень ліцеїсту відкрито кримінальне провадження 14:48

За процесуального керівництва Чернігівської місцевої прокуратури проводиться розслідування у кримінальному провадженні, розпочатому за фактом завдання тілесних ушкоджень вихованцю Чернігівського ліцею з посиленою фізичною підготовкою (ч. 1 ст. 121 КК України).

Блокування прийняття бюджету 2021: останній шанс отримати посади в Прилуцький міській раді

Блокування прийняття бюджету 2021: останній шанс отримати посади в Прилуцький міській раді 13:31

Політична криза, що триває наразі в місцевому парламенті, досягла свого піку. Опозиційна група депутатів постійно ігнорує роботу сесії, через що заблоковано ухвалення ряду важливих питань, зокрема – прийняття бюджету на 2021 рік.

Голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко зустрілася з Надзвичайним і Повноважним Послом Німеччини Анкою Фельдгузен

Голова Чернігівської ОДА Анна Коваленко зустрілася з Надзвичайним і Повноважним Послом Німеччини Анкою Фельдгузен 13:11

Під час зустрічі вони обмінялися привітаннями та обговорили питання створення меморіалу на місці перепоховання корюківців, загиблих від рук нацистів 1-2 березня 1943 року.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини