Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 25 вересня, 06:13:45

390 років тому Чернігів отримав магдебурзьке право

21.01.2013   17:16Агенцiя

Навесні 2013 року виповниться 390 років з часу набуття Черніговом магдебурзького права. Про історичне значення цієї дати нагадав секретар Чернігівської міської ради, кандидат юридичних наук Олег Шеремет.

Магдебурзьким правом називають один із різновидів прав міських общин, які з Західної Європи поширювалися на українські землі, починаючи з XIV ст. Його назва походить від назви міста Магдебург у Саксонії, що в 1188 р. отримало від власника – архієпископа Віхмана – право на самоврядування, що підтвердив саксонський курфюрст (князь) Альберт. Грамоти разом зі збірником норм звичаєвого права Саксонії Ейхе фон Ренкова “Саксонське зерцало” та міського муніципального права й утворили так зване магдебурзьке право.

– Надання місту магдебурзького права означало ліквідацію влади над його громадянами з боку феодалів та адміністраторів великих князів. Міське самоврядування передбачало право громадян обирати собі повноважну раду строком на один рік.

Колегія райців обирала бурмістра. Рада на чолі з бурмістром здійснювала управління містом і всіма господарськими справами громади. Лише за період 1572–1647 рр. українським містам і містечкам було видано 50 магдебурзьких грамот, – розповідає О. Шеремет.

Отже, українські міста запозичили нові принципи життя та пристосовували їх до своїх умов і особливостей, до усталених традицій. Загалом організація адміністративної й судової влади за нормами магдебурзького права в містах ставила їх на один рівень з європейськими.

Безумовно, впровадження і розвиток магдебурзького права є передісторією становлення сучасного місцевого самоврядування. В умовах розбудови демократичних інститутів громадянського суспільства в Україні корисним є аналіз історії виникнення та джерел магдебурзького права, прав міст, що користувалися цим правом, їхніх органів влади, вплив у цілому на розвиток Української держави, її правової системи, а також узагальнення відповідного позитивного й негативного історичного досвіду.

Секретар Чернігівської міської ради звертається до громадськості – депутатів, науковців, юристів, викладачів і педагогів – долучитися до відзначення річниці отримання містом права на самоврядування. “Ми плануємо проведення ряду заходів інформаційно-просвітницького характеру, тож будемо раді, якщо хтось виступить із власними ініціативами”, – каже О. Шеремет.

http://vid.cn.ua/content/view/8047/65/

Останні новини Чернігівщини

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 217 нових випадків COVID-19

За минулу добу в Чернігівській області виявлено 217 нових випадків COVID-19 21:42

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА, станом на 24 вересня в області зафіксовано 217 нових випадків COVID-19.

У дитсадках Прилук встановлюватимуть контейнери для роздільного збору сміття 14:34

У Прилуках місцеві активісти спільноти "10 гривень Прилуки" оголосили про старт нового проекту - придбання контейнерів для роздільного сміття для дитячих садочків. Долучитися можуть всі охочі, а зокрема екологічно-свідомі дитячі садочки міста.

На кордоні з Білоруссю чоловік втратив вантажівку через контрабандні цигарки 14:30

Учора, 23 вересня, наш 26-річний співвітчизник, прямуючи на в’їзд із Білорусі через пункт пропуску «Нові Яриловичі», втратив вантажний автомобіль «Рено».

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 4 020 осіб

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 4 020 осіб 14:29

За даними Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, станом на 24 вересня в області щеплено першою та другою дозою 317 604 людини.

Родина Закружних, Аніщенко та Кукса стали переможцями обласних змагань «Мама, тато, я – спортивна сім’я» 14:19

Обласний центр фізичного здоров'я населення «Спорт для всіх» 18 вересня 2021 року провів обласні змагань «Мама, тато, я – спортивна сім’я».