Національний заповідник “Чернігів стародавній” представляє в столиці України виставку “Народна ікона Полісся”
17 жовтня Національний архітектурно-історичний заповідник “Чернігів стародавній” відкриває в Національному заповіднику “Софія Київська” виставку “Народна ікона Полісся”.

В експозиції будуть представлені цінні експонати сакрального мистецтва XVIII-XIX століть з фондів Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”.
Ядро колекції було сформовано на основі здійснення пошукових експедицій по Чернігівській області. Більшість найцінніших зразків іконопису, представлених на виставці, було практично врятовано від знищення під час масового закриття та руйнування православних храмів за радянських часів. Географія зібраних у колекції заповідника ікон охоплює майже всі райони Чернігівщини.
Народна ікона, яка широко побутувала серед сільських і міських верств населення, репрезентує значний пласт народної культури, тісно пов’язаний з декоративно-ужитковим мистецтвом і фольклором.
Найбільш розповсюдженими з народних ікон на Чернігівщині були: образи Богоматері, Ісуса Христа, св. Миколая, св. Юрія Змієборця, великомучениці Варвари, св. Параскеви, св. Іоана Воїна, арх. Михаїла та ін. Значно рідше зустрічаються сюжетні євангельські композиції: “В’їзд в Єрусалим”, “Успіння Богоматері”, “Воскресіння Христове” та ін.
Представлені твори іконопису вирізняються поміж собою як за стилем і манерою виконання, так і за рівнем професійної майстерності, та репрезентують класичну течію народного іконопису з обов’язковими стилізованими зображеннями великих квіток троянд чи півоній обабіч святих на нейтральному чорному або з додатковим дрібним рослинним орнаментом брунатному тлі.
Органічним доповненням до українських ікон у народному мистецтві і побуті завжди були вишивані і ткані власноруч рушники. Представлені на виставці зразки рушників Чернігівщини із колекції сучасного збирача предметів старовини із села Москалі Чернігівського району Юрія Дахна відмічені композиційним хистом, соковитістю барв, надзвичайною майстерністю виконання, різноманіттям сюжетів та декоративністю.
Юрій Дахно збирає свою колекцію вже кілька десятиліть. У його колекції вишивані рушники, сорочки, наволочки, скатертини, історичні документи, є навіть титульна сторінка із зошита українського композитора Григорія Верьовки. Не в кожному музеї зустрінеш таку багату колекцію – близько двох тисяч експонатів.
Виставка “Народна ікона Полісся” працюватиме у виставкових залах пам’ятки архітектури ХVІІІ ст. “Хлібня” Національного заповідника “Софія Київська” з 17 жовтня по 12 грудня 2012 року за адресою: м. Київ, вул. Володимирська, 24.
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.