Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 6 липня, 07:30:31

"Чернігів бароковий" у музеї Михайла Коцюбинського

11.02.2015   13:06Агенцiя

Чергова «Мистецька зустріч у музеї» відбулась 10 лютого у музеї Михайла Коцюбинського. Цей спільний проект музею та філармонійного центру розпочався у листопаді і триватиме до травня.

Він присвячений пам’яті колишнього директора музею, онука Михайла Коцюбинського Юлія Романовича Коцюбинського. Тож цілком доречним був виступ письменника і журналіста Сергія Дзюби, який від імені оргкомітету міжнародної премії імені Пантелеймона Куліша вручив дипломи лауреатів премії імені Пантелеймона Куліша за 2015 рік Юлію Коцюбинському і Михайлині Коцюбинській (посмертно). Ці дипломи передані у фонди музею.

А далі було свято музики. Тема лютневої програми «Чернігів бароковий». У виконанні камерного хору імені Д.Бортнянського вперше через 350 років після створення прозвучали музичні твори Симеона Пекалицького. Пекалицький Семен (Симеон) Авдійович (1630- ?) – церковний композитор другої половини ХVІІ ст., регент хору Чернігівського архієпископа Лазаря Барановича, капели Й. Шумлянського у Львові, згодом – Придворної капели у Москві та Новгороді-Сіверському.

Відомості про музичну освіту С. Пекалицького відсутні. Перші згадки про хормейстера і композитора відносяться до 60-х років ХVІІ ст., коли він став регентом капели Чернігівського архієпископа Л. Барановича, відомого церковного, політичного і літературного діяча України, який обстоював незалежність Української Церкви від юрисдикції московського патріарха. У капелі Л. Барановича завдяки сумлінній праці С. Пекалицького церковні співи було доведено до високого професійного рівня, кращих півчих запрошували до Москви.

Разом із Л. Барановичем у 1666 р. С. Пекалицький приїхав до Москви з хором із восьми співаків і перебував там близько року. У 1667 р. композитор переїхав до Львова на службу до Й. Шумлянського. С. Пекалицький також викладав хоровий спів та теорію музики в Унівському та Словінському монастирях. У 1673 р. музикант знов їде до Москви, де очолює Придворну капелу. Про наступні роки його життя відомо дуже мало: очолював хор у Новгороді-Сіверському, був священиком Стрітенського собору Московського Кремля, який призначався царським дітям для служб. Останні роки життя С. Пекалицького на сьогодні ще залишаються нез’ясованими.

До наших днів дійшли церковні твори композитора: 8-голосні “Служби Божі”, хорові концерти “Дух Твій благий”, “Веселяться і радіють”.

“Літургії” С. Пекалицького – твори високої мистецької ваги, перші зразки українського музичного бароко. “Дух Твій благий” – художньо довершений, емоційно виразний зразок жанру партесного концерту, один з перших українських концертів доби бароко. Саме ці твори і прозвучали у виконанні камерного хору імені Д.Бортнянського. Глядачі були просто зачаровані високопрофесійним співом. Здавалось, ніби самі небесні ангели співають у музеї Михайла Коцюбинського.   

Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі

4 липня цей день в Україні і світі 07:48

ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини