Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 15 липня, 22:49:37

Відкриття експозиції професіонального іконопису та презентація збірника наукових праць "Чернігівські старожитності"

17.07.2015   12:00Агенцiя

17 липня о 12.00 в Національному архітектурно-історичному заповіднику "Чернігів стародавній" (у Колегіумі, на Валу) буде представлена експозиція високохудожніх зразків професіонального іконопису ХVII-ХІХ ст.
Для шанувальників історії, археології, архітектури та краєзнавців буде презентований збірник наукових праць "Чернігівські старожитності" (випуск 2 (5). Видання підготовлене за матеріалами Міжнародної наукової конференції, приуроченої до 890-річчя першої писемної згадки про Борисоглібський собор у Чернігові.

Понад 900 старовинних ікон зберігається у Національному архітектурно-історичному заповіднику "Чернігів стародавній". Це своєрідний музей чернігівської ікони.
Нещодавно у Колегіумі була презентовано виставка Богородичних ікон, а цього разу - експозиція професіонального іконопису. Вона представлена іконами кінця ХVII - початку ХVIII ст. з Успенського собору м. Новгорода-Сіверського та іконостасу собору Різдва Богородиці другої половини ХVIII ст. в Козельці, а також іконами з інших міст і сіл Чернігівщини.
Найбільш ранні - ікони кінця ХVII - початку ХVIII ст. - з Успенського собору м. Новгорода-Cіверського: "Покров Богоматері", "Антоній і Феодосій Печерські", а також ікони - "Св. Володимир", "Трійця Старозавітна", "Василій Великий, Іоан Златоуст, Григорій Богослов", - у збережених майстерно вирізьблених золочених шатах, виконаних у стилі українського бароко. Вони свідчать про високий художній рівень професіонального іконопису та декоративно-ужиткового мистецтва України часів гетьманства Івана Мазепи.
Зберігаючи традиції іконопису України в зображенні святих на золотому, орнаментованому рослинними мотивами, тлі, майстер-іконописець вводить в ікону елементи реалістичного зображення краєвиду, архітектури. Хреститель Русі - великий київський князь Володимир - зображений на тлі київського краєвиду з обрисами монастирів на схилах Дніпра. На іконі з образами Антонія і Феодосія Печерських змальований, хоч і узагальнено, Успенський собор Києво-Печерської лаври часу написання ікони (кінець ХVII - початку ХVIII cт.), до наступних перебудов.
Шедевром мистецтва бароко світового значення є "Покров Богоматері" кінця ХVII - початку ХVIII ст., де в інтер'єрі українського храму на тлі ретельно виписаного твореним золотом високого різьбленого іконостасу зображені під покровом і захистом Богородиці представники світської і духовної влади, народу.
На виставці експонується і унікальна ікона Троїцько-Іллінської Богоматері ХVІІІ ст. Кілька років тому її врятувала аспірантка Академії мистецтв з Києва Тетяна Мершавець. Старовинна ікона на металі була з численними пошкодженнями та втратами. Проте, пані Тетяна відважно взялася за відтворення пам'ятки і зромила неможливе - нині реставрована ікона експонується в заповіднику "Чернігів стародавній".

Запрошуємо чернігівців та гостей оглянути цю цікаву експозицію, ознайомитися з професіональним іконописом нашого старовинного краю.

Джерело: "Чернігів стародавній".

Останні новини Чернігівщини

Керівництво поліції Чернігівщини ініціювало службове розслідування за фактом інциденту в Чернігові під час заходів оповіщення 17:23

14 липня під час здійснення заходів оповіщення, передбачених чинним законодавством, військовослужбовці ТЦК та СП Чернігова у супроводі поліцейських підійшли до двох громадян, аби перевірити військово-облікові документи.

У Чернігові відзначили День Української Державності 16:41

Біля Меморіального знаку на честь Героїв, які загинули в російсько-українській війні, зібралася громадськість, представники влади і духовенства, аби вшанувати памʼять про всіх борців за українську державність.

За матеріалами СБУ заочну підозру отримали троє воєнних злочинців, які командували обстрілом Чернігова і вбили 20 мирних жителів 16:07

Служба безпеки зібрала беззаперечні докази воєнного злочину на командувачів російських військ, які причетні до ракетного обстрілу цивільної інфраструктури, масового вбивства та каліцтва громадян України у місті Чернігів 16 березня 2022 року.

Презентація історичного роману Василя Краса "Потреба під Конотопом" 15:35

13 липня у великому читальному залі Чернігівської ОУНБ імені Софії та Олександра Русових відбулася презентація історичного роману українського письменника Василя Краса "Потреба під Конотопом".

Енергонезалежність знімає бар’єри: школи області оснащують сонячними панелями 15:11

Безбар’єрність в освіті — це, зокрема, коли школярі можуть повноцінно навчатися очно пліч-о-пліч з однолітками — незалежно від енергетичної ситуації в регіоні.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини