В Чернігівобленерго розповіли, чи є нові графіки відключень світла для Чернігівщини і коли їх планують застосовувати
У мережі з’явилася інформація щодо нових графіків відключень, які розробляються обленерго, а також, що з 1 жовтня в усіх областях почнуть діяти графіки погодинних відключень. Згодом останню інформацію спростували. Чи є нові графіки відключень електропостачання для Чернігівської області і коли їх планують застосовувати?
Горкавий Роман Олександрович, начальник оперативно-диспетчерської служби АТ «Чернігівобленерго»:
– Розроблення графіків обмеження електропостачання – це стандартна частина роботи кожної компанії-оператора системи розподілу. Визначається вона Законом України «Про ринок електричної енергії», «Інструкцією про складання і застосування графіків обмеження та аварійного відключення споживачів, а також протиаварійних систем зниження електроспоживання» та «Інструкцією про складання і застосування графіків погодинного відключення електроенергії». Оновлюються графіки обмеження електропостачання щороку стільки, скільки існує українська енергосистема. Тож ця процедура абсолютно не пов’язана з повномасштабним вторгненням чи енергетичною кризою. Просто раніше, коли не було великої потреби застосування цих графіків, увага на такій роботі не акцентувалася.
Графіки обмеження електропостачання є різних видів. І не усі вони стосуються побутових споживачів.
Графік обмеження електричної енергії (ГОЕ) застосовується у разі виникнення дефіциту палива (зниження експлуатаційних запасів палива на електростанціях до величини менше необхідної для десяти діб роботи) або гідроресурсів. Графік обмеження електричної потужності (ГОП) – у разі виникнення загрози порушення балансу між виробництвом і споживанням електричної потужності та її дефіциту в об’єднаній енергетичній системі України або в її окремих частинах. І ГОЕ, і ГОП стосуються промислових споживачів.
Графік погодинних відключень (ГПВ) застосовується з метою запобігання порушення режиму роботи енергосистеми України внаслідок дефіциту електричної потужності. ГПВ складається в обсязі не менш ніж 75% від максимального споживання електричної потужності області та включає в себе шість рівних черг, які вводяться поетапно одна за одною. У цей графік відключень заведені побутові та промислові споживачі.
Графік аварійних відключень (ГАВ) застосовується у разі несподіваного виникнення аварійного дефіциту потужності та зниження частоти електричного струму нижче рівня 49,6 Гц, порушення режимів граничних перетоків або недопустимого перевантаження устаткування, зниження рівня напруги в контрольних точках, необхідності запобігання порушенням гранично допустимих режимів роботи гідроелектростанцій та водосховищ України, а також якщо не вистачає часу для введення ГОП або введені обмеження є недостатньо ефективними. Складається ГАВ в обсязі не менш ніж 25% від максимального споживання електричної потужності області. Однак лінії, які живлять споживачів першої категорії з надійності електропостачання, туди не заведені.
Спеціальний графік аварійних відключень (СГАВ) застосовується за умови недостатньої ефективності введеного ГАВ у разі необхідності запобігання системним аваріям, подальшого зниження частоти електричного струму нижче рівня 49,4 Гц та загрози розділення об’єднаної енергетичної системи України по одному із внутрішніх перерізів електромережі. Введення СГАВ має бути виконане протягом трьох хвилин із моменту отримання команди.
При цьому ані АТ «Чернігівобленерго», ані інша регіональна компанія-оператор системи розподілу не керують процесом обмеження споживання електроенергії самотужки! Проводяться відключення виключно за командою диспетчера НЕК «Укренерго». Тож і спрогнозувати коли і який графік обмеження електропостачання буде задіяний, наша компанія не може.
Усю ж інформацію про графіки обмеження електропостачання споживачі можуть знайти на офіційному сайті компанії https://chernihivoblenergo.com.ua у розділі «Відключення».
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).