Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 27 липня, 02:48:43

Незламна Данівка: як село стало непереборною перепоною для окупантів

11.01.2023   11:13Агенцiя

Село Данівка на початку війни стало непереборною перепоною для окупантів. Вони не змогли потрапити в населений пункт з боку Бобровиці. І київська траса залишилась закритою для російської техніки. Про те, як це сталося і як нині живе Данівський старостинський округ Козелецької територіальної громади – розповіла староста Антоніна Мороз.

«24 лютого мене о 6-й ранку розбудив чоловік словами, що дзвонить моя колишня колега і вчителька нашого навчального закладу Ольга Бондарець, нині директорка школи в Новгороді-Сіверському. Ольга Валеріївна повідомила, що – війна і російська військова техніка вже перетнула кордон. – Розповідає Антоніна Анатоліївна. – Для мене це був повний шок. Я одразу поїхала на роботу. А під старостатом уже зібралося море людей. І не просто так. Багато хто приніс різні продукти, консервацію, овочі. Далі почали зносити речі – від теплого чоловічого одягу та ковдр до шкарпеток – усе, що потрібно для військових. І все це ми повезли в Козелець, до селищної ради».

Коли з територіального центру комплектування та соціальної підтримки (колишнього військкомату) зателефонували, щоби приїхали чоловіки віком до 60 років, то більшість данівців вирушила в Козелець вступати в тероборону. Одразу записалося 25 чоловіків. А потім додавалися ще і ще.

«Наш односелець, учасник АТО, та інші місцеві чоловіки повідомили, що через Данівку йде танкова дорога, – розповідає далі пані Антоніна. – І вони відтак сказали: з Бобровиці точно буде наступ. тому треба валити ліс біля Браниці. І зробили це дуже швидко. З усіх боків від шляху. Вали були заввишки подекуди, може, з триповерховий будинок. І дуже довгі. Наробили й коктейлів Молотова та закопали під лісом… І на четвертий чи п’ятий день колона ворожих танків підійшла. Ми постійно спілкувалися з Кариною Артюх, депутаткою нашої територіальної громади, кураторкою Данівського старостинського округу, вона весь час контактувала з військовими. Ми передавали їй, скільки російської техніки пройшло й зупинилося біля наших перешкод – про те повідомляли браничани. І говорили, що росіяни намагаються розібрати завали. Передали й координати. Мені сказали попередити людей, щоби не боялися, бо наші будуть стріляти. І згодом почався шквальний обстріл. Вороги відступили до Браниці. До нас дійшли чутки, що росіяни готові здатися. Як мені сказали, військові та священник вирушили на перемовини. Солдати були готові до полону. Офіцери вирішили, що подумають до ранку. Але одразу поїхали знову розбирати завали. І наші військові знову накрили їх вогнем. Ми весь час були на зв’язку з Кариною Артюх. І доповідали про кожен крок загарбників. А ті знову повернулися до Браниці.

В селі окупанти людей не оббирали, а просили їжу. Проте зачинений магазин пограбували. Потім із бензовозів заправляли техніку. І вона рушила в бік Бобровиці. Наші на тому шляху їх іще раз обстріляли. Тож у Данівку росіяни не зайшли. І більше спроб іти в наш бік не робили».

Антоніна Мороз розповідає про своїх людей із захопленням. Дякують данівці тероборонівцям за ідею – з лісовими завалами. До речі, тоді ніхто не загинув. Дуже вдячні депутатці Карині Артюх, котра була на передовій разом із нашими воїнами. Допомагала вона і з гуманітаркою. Адже неподалік був склад, куди протягом вторгнення і потім надходили багатотонні вантажі, постійно приїздили фури. А керувала й координувала цей процес голова Чернігівської обласної ради Олена Борисівна Дмитренко.

«Ми раді, що жодна людина не постраждала, – підкреслює Антоніна Анатоліївна. – Хоча з усіх боків гупало… А коли окупанти покинули Чернігівщину, на мобілізацію з’їхалася вся Данівка. 27 хлопців наших сьогодні на позиціях і в Бахмуті, і в Харкові, і в Чернігові».

Опікувався старостат і переселенцями. Їх 169 мешкало в Данівці й Курганському. І всі жителі були повністю забезпеченими продуктами, одягом гігієнічними засобами. Хліб для людей пекли в ресторані «Вакула», що на трасі, – там відкрили пекарню. Все це організувала директорка «Вакули» Наталія Мороз, депутатка Козелецької селищної ради, волонтерка.

У Данівському ліцеї вчителі з односельцями постійно плели маскувальні сітки, вже особливо не звертаючи уваги на вибухи. І відвозили на блок-пости, що були навколо. Організували цю роботу директор та завуч Андрій Олександрович і Надія Трохимівна Савенки. Також сюди постійно зносили продукти й теплі речі, тут готували обіди для тероборони. І збирали та збирають кошти для ЗСУ.

Нині в ліцеї інтенсивно обладнується під укриття підвал. Відтак учні зможуть ходити на заняття. За кошти управління освіти й селищної ради, та групи компаній «АгроЗем Холдинг» уже відремонтовано систему опалення.

Хоч і війна, але до Святого Миколая для дітей біля ліцею організували гарне свято. Дітвора отримала солодкі подарунки, про це також подбали спонсори, зокрема, й від групи компаній «АгроЗем Холдинг».

Пані Антоніна говорить, що нині виконання запланованих проєктів для старостинського округу відкладається. Але люди це розуміють. Бо ж війна, і всі сили спрямовуються на відсіч ворогові та перемогу. Але напоготові до втілення проєкти на освітлення і ремонт доріг.

Загалом, роботи вистачає. Переселенці (їх нині 25), багатодітні та малозабезпечені сім’ї, самотні люди, пенсіонери отримували багато гуманітарної допомоги. Данівці ж тепер самі збирають гуманітарні вантажі на той же Бахмут. Уже поїхало дві вантажівки потрібних продуктів та речей. А тепер військові просять картоплі. То готують черговий транш.

Відключення світла теж людей не лякає. Через двір селяни мають генератори. Й підзарядити телефони чи ліхтарики для тих, кому це потрібно, – не проблема.

«Усе можна пережити, аби тільки війна скоріше закінчилася переможним миром, – говорить Антоніна Анатоліївна. – Моя мама родом із Попасної на Луганщині, а населеного пункту сьогодні практично вже немає… Люди на Чернігівщині теж пережили немало в лютому-березні. Тому хочемо швидше миру, працювати й рухатися вперед задля своєї країни, аби жити вільно й щасливо на рідній землі».
 

Джерело: Деснянська правда

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток

Чернігівська область — на п'ятому місці в Україні за кількістю пошкоджених через російські обстріли культурних пам’яток 12:19

Культурна спадщина є невід'ємною частиною національної ідентичності та історичної пам'яті кожного народу. Вона втілює в собі багатовікові традиції, досягнення мистецтва, архітектури та науки, відображаючи унікальний шлях розвитку суспільства.

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів

У січні-червні 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини поповнились на 4,3 млрд гривень податків та зборів 12:03

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-червень 2024 року надійшло 4,3 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,6 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

 Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті

Вербування підлітків ворогом для скоєння диверсій: кіберполіція попереджає про небезпеку в інтернеті 10:10

Кіберполіція України інформує про небезпеку вербування російськими спецслужбами для вчинення диверсій, зокрема – підпалів автомобілів українських військовослужбовців.

Медиків Чернігова привітали з професійним святом 10:06

У Чернігові працівників і працівниць закладів охорони здоров’я нагородили з нагоди Дня медичного працівника України, який відзначається 27 липня.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 8 пожеж. Внаслідок цих подій 3 особи постраждало.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини