Жителі Тупичівської громади дізналися про результати досліджень її довкілля
Тупичівська громада – одна з небагатьох в області, яка поєднує в своєму складі дві чітко виражені природно-географічні особливості (кластери) – північний лісовий масив та відкрита південна частина, представлена орними землями та заболоченими територіями.

Таке поєднання має свої переваги, але водночас – і певні проблеми, зумовлені в першу чергу промисловою та господарською діяльністю людини. Відповідно постає питання – як зберегти виробничі можливості та одночасно розвинути природний та рекреаційний потенціал, який в громаді залишається недооціненим.
Якими є ключові характеристики довкілля та їхній вплив на розвиток громади, – з’ясовували учасники громадського обговорення, яке проходило в Тупичеві 26 січня 2022 р.
Експерти Сіверського інституту регіональних досліджень презентували аналітичний звіт за результатами досліджень екологічної ситуації та моніторингу екополітики на території Тупичівської громади. Захід проводився в рамках проєкту «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони довкілля Тупичівської громади на засадах партисипації», який реалізується Участь в обговоренні взяли представники місцевого самоврядування, громадськості та зацікавлені жителі громади.
Жителі громади ознайомилися з результатами спеціальних досліджень атмосферного повітря, водних, земельних ресурсів та біорізноманіття громади. В цілому шкідливий вплив на її довкілля пов'язаний з діяльністю спиртового заводу, сільськогосподарських підприємств та викидами автотранспорту. Через кліматичні зміни, зменшення річної кількості опадів та їх нерівномірний розподіл спостерігається скорочення водних ресурсів. Водночас певні перестороги стосуються питної води в Тупичеві, в якій вдвічі (а місцями – втричі) перевищений вміст нітратів. Тому експерти надали поради щодо її безпечного використання та порекомендували здійснити аналіз води з приватних господарств. На стан поверхневих вод (ставків) більше впливають процеси природного характеру. Ґрунти громади в її південній частині відзначаються родючістю, але існує високий ризик їхнього забруднення через використання пестицидів і добрив агровиробниками.
Дослідження біорізноманіття виявило цікаві особливості, зумовлені знову ж таки поєднанням лісів, заболочених територій, торфовищ, мережі природних та штучних водойм. Природні біотичні ресурси громади відзначаються наявністю хвойних та мішаних лісів, рідкісних видів рослин та тварин, зосереджених, зокрема, в межах територій з охоронним статусом (наприклад, заказники «Тупичівська дача», «Крюкова», «Петрушин» та ін.). Водночас учасники зустрічі отримали поради щодо боротьби з адвентивними видами рослин, зокрема омелою білою, масове поширення якої створило серйозну загрозу зеленим насадженням громади. Також експерти порекомендували віднайти та надати статус ботанічних пам’яток багатовіковим деревам на території громади.
Окрім цього, фахівці надали низку рекомендацій щодо розвитку екологічного туризму в громаді, збереження та промоції етнографічної спадщини, залучення шкільної молоді до здійснення заходів та проєктів щодо захисту довкілля. Серед запропонованих ініціатив – облаштування прибережних зон на водоймах та створення рекреаційних майданчиків в населених пунктах громади. Але головне – знайти баланс інтересів у використанні природних ресурсів та можливостями щодо їх відновлення.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду "Відродження" в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).