Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Понеділок, 21 червня, 22:33:32

Головне правило рятівника: зупинись – дихай – думай – дій

13.05.2014   09:18

Коли поруч з тобою людині стає зле, або ти з товаришем потрапив у небезпечну ситуацію, або під час масової акції заворушення і є постраждалі, якими мають бути перші дії, щоб врятувати себе та тих, хто поруч?

Зазвичай перше, що приходить на думку: викликати швидку та чекати допомоги від медиків. Але часто розумна оцінка ситуації може зберегти життя багатьох людей. Для цього лише потрібно слідувати певному алгоритму дій надання першої долікарської допомоги.

Що це таке розповідає Сергій Воробйов – організатор та тренер курсів першої долікарської допомоги у Чернігові:

- Перша долікарська допомога включає в себе два етапи. На першому етапі рятівник має оцінити ситуацію: чи є загроза життю постраждалого і рятувальника, чи знаходяться вони обоє у небезпечній зоні, тощо. Якщо він робить висновок, що загрози життю немає, тоді може переходити до наступного кроку: перевірити чи є дихання у постраждалого, чи є ознаки пошкодження спинного мозку, ознаки кровотечій, чи є загроза шоку і т.д. Як тільки ця перевірка завершена, то вважається, що перша домедична допомога надана. Далі рятувальник переходить до другого етапу. Оцінює наявність тілесні пошкоджень, захворювань, необхідність перев’язок та накладання шин, і т.д. Тобто надає першу допомогу постраждалому, якщо швидка затримується або у неї немає можливості прибути на місце.

- Найголовніша задача рятівника – не збільшити кількість жертв, - акцентує увагу Сергій Воробйов.

Такий алгоритм дій по наданню першої домедичної допомоги називається курсом Emergency First Response (EFR). Методика розроблена асоціацією лікарів світу і застосовується для надання першої допомоги постраждалим людьми без медичної освіти. Головна її унікальність – набір чітких алгоритмів як діяти в тій чи іншій ситуації.

За словами Сергія Воробйова ці курси може пройти кожен бажаючий, навіть дитина старша 12 років.

Курс складається з чотирьох днів інтенсивного навчання. Протягом 5 годин щодня студенти опановують мистецтво надання допомоги. Причому ці 20 годин занять - суцільна практика, адже на заняття до тренера всі приходять після вивчення теоретичного матеріалу, який також є складовою системи EFR. В ході навчання студенти розглядають більше трьох десятків варіантів ситуацій і до кожної відпрацьовують план дій по спасінню.

- Найбільше на заняттях ми приділяємо уваги оцінці ситуації, - розповідає Сергій.  – Наприклад, у мене була студентка, яка після навчання сказала, що якби вона знала все, що ми на практикували за ці 20 годин, у неї б ніколи не було гепатиту С. Тобто найважливіше – це правильна оцінка ситуації.

У цьому курсі не вивчають анатомію та будову людини, не вчать робити щеплення та призначати пігулки. Тут вчать надавати допомогу і діяти за принципом: «Зупинись – дихай – думай – дій». Ніякої паніки – тільки чіткий алгоритм дій.

За словами Сергія Воробйова надання першої долікарської допомоги, коли на кону людське життя, інколи справа невдячна, а тому під час курсу студентам розповідають і про юридичні аспекти спасіння.

До речі, сертифікат про закінчення курсу EFR цінується серед європейських кампаній, а у деяких співробітники раз на два роки поновлюють та вдосконалюють знання. Також корисними ці знання будуть тим, хто працює з дітьми у літніх таборах та громадських організаціях, і звичайним громадянам. Бо інколи людина на зупинці втрачає свідомість, а навколо всі в паніці і не знають, що робити.

Які враження від навчання, запитала у Тетяни Бойко, директора РА «Прайм-медіа»:
- Курс містить чіткі алгоритми дій у будь-якій ситуації, за такий короткий проміжок часу були вивчені конкретні кроки по рятуванню людини. Трохи дивувало, що навчання відрізняється від шкільної програми та курсів, які проходили в інституті: без ін’єкцій та інших тонкощів. Але ліки та уколи то вже справа лікарів. А звичайна людина має правильно оцінювати ситуацію та надавати першу допомогу.  До речі, в зв’язку із ситуацією, що склалася в країні, Сергій нам додатковий бонус організував: провів тренування по винесенню поранених та пояснив правила допомоги в такій ситуації.

Від себе хочу сказати, краще не потрапляти у надзвичайні ситуації та небезпеку, але якщо вже так трапилося, то пам’ятайте: діяти треба так, щоб не довелося рятувати і вас, і ви постраждалому шкоди не заподіяли.

І наостанок рекомендації від Сергія Воробйова при потраплянні у надзвичайну ситуацію:
-    в першу чергу оцінити ситуацію: що стало причиною її виникнення.
-    прийняти міри по безпеці того, хто надає допомогу (виставити знаки під час ДТП, тощо)
-    виклик швидкої
-    первинна оцінка стану постраждалого (переломи, ушкодження і т.д.)

А щоб не виникало зайвих сумнівів у правильності дій – пройти навчання на курсах надання першої домедичної допомоги. Їх у Чернігові зараз на будь-який смак.

ФОТО з архіву Сергія Воробйова у мережі Фейсбук.

Останні новини Чернігівщини

Смачні рецепти вихідного дня: як приготувати курку в рукаві для запікання 11:51

Винахідник рукавів для запікання — справжній геній. Адже це кухонне пристосування максимально спростило процес приготування страв і позбавило господинь від подальшої необхідності вимивати духову шафу.

21 червня – День літнього сонцестояння, або справжній День Купала

21 червня – День літнього сонцестояння, або справжній День Купала 11:49

Літнє сонцестояння – це астрономічний початок літа, у цей день у Північній півкулі встановлюється найдовший день та найкоротша ніч. Подібне явище спостерігається у цей же час у грудні, коли тривають найдовша ніч і найкоротший день у році.

Гороскоп на наступний тиждень з 21 по 27 червня

Гороскоп на наступний тиждень з 21 по 27 червня 11:44

Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на наступний тиждень з 21 по 27 червня 2021 року.

21 червня - Міжнародний День Йоги

21 червня - Міжнародний День Йоги 07:41

Йога є однією з найдавніших як фізичних, так і духовних, вольових практик, яка виникла в Індії. Слово «йога» в санскриті означає приєднуватися чи об’єднуватися, символізує об’єднання тіла і свідомості.