Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 4 липня, 05:48:11

Продали пасовище. Прокуратура проти

23.04.2013   08:27Агенцiя

Село Іванівка – за 15 кілометрів від обласного центру. Ціни на нерухомість у ньому останнім часом підскочили. – Ось виставлений будинок, який власник продає за 85 тисяч доларів, – повідомила сільський голова Олена Швидка. – А за стареньку хату хочуть 15 тисяч доларів. Зрозуміло, у такому населеному пункті і земля сільгосппризначення набуває особливої ваги. В Україні заборонено її продаж. Але… в Іванівці селяни виручили за кожну із 63 земельних ділянок по 15–24 тисяч гривень і більше. Яким чином?

Член колишнього КСП “Авангард” П., наприклад, отримав у власність на підставі розпорядження голови Чернігівської райдержадміністрації від 26 листопада 2007 року № 599 земельну ділянку площею 1,18 гектара (пасовища) на території Іванівської сільської ради для ведення особистого селянського господарства. 18 грудня 2007 року йому було видано державний акт серії ЯГ № 889709.

Коли у селі з’явився приїжджий із Києва і запропонував купити землю за 3000 доларів, багато хто і не вагався. Селяни охоче приставали на пропозицію, оскільки не бачили перспективи у використанні лугу.

– З паспортом та довідкою про присвоєння ідентифікаційного номера поїхали з тим чоловіком в Чернігів до нотаріуса, – розповідав чоловік, який позбувся землі. – У нотаріальній конторі я підписав якийсь документ і одразу отримав 2950 доларів за продаж своєї земельної ділянки, а 50 доларів, як мені сказали, було витрачено на оформлення документів.

Як з’ясувалося, у той момент селянин підписав довіреність діяти від його імені. На основі неї було укладено договір міни його земельної ділянки площею 1,18 гектара на сотку. Цей документ у цей же день посвідчено приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу та зареєстровано в реєстрі за № 5519.

Чоловіку з Іванівки навіть не сказали і про те, що після обміну йому належить ділянка площею 0,01 гектара на території Киїнської сільської ради Чернігівського району. Власне, він отримав непогані, як на його думку, кошти і цим був задоволений.

У такий спосіб мешканка Києва через посередників в обхід мораторію на заборону відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення обміняла у місцевих жителів їх земельні паї загальною площею 240 гектарів всього-на-всього на 63 сотки! Торік вона отримала на деякі з них державні акти.

Однак цей перший досвід купівлі-продажу землі на Придесенні оскаржила у суді прокуратура Чернігівської області.

Чернігівський районний суд задовольнив позов прокурора та прийняв рішення визнати договір міни земельних ділянок, проведений в Іванівці, недійсним. Апеляційний суд Чернігівської області 10 квітня відхилив скаргу відповідачів.


Коментар
– Порядок обміну земельних ділянок врегульовано Законом України “Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)” від 05.06.2003 року, – зазначив прокурор області Максим Говоруха. – Пунктом 2 статті 15 прикінцевих положень вказаного закону зобов’язано Кабінет Міністрів України розробити рекомендації щодо обміну земельними ділянками, одержаними власниками земельних часток (паїв) у натурі (на місцевості). На реалізацію вказаної норми наказом Держкомзему від 17.11.2003 року № 288 затверджено “Рекомендації щодо обміну земельними ділянками, одержаними власниками земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості)”. Згідно з ними можливим є лише обмін земельних ділянок за схемою “пай на пай”, з метою забезпечення права власників земельних часток (паїв), що знаходяться всередині єдиного масиву, на самостійне господарювання на землі. Проте за спірним договором міни було здійснено обмін земельної частки (паю) мешканців Іванівки на іншу земельну ділянку, що в свою чергу порушило мораторій на заборону відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Очевидне порушення чинного законодавства стало підставою для заявлення позову прокуратурою Чернігівської області. У ході судового розгляду, в якому брали участь працівники прокуратури області, встановлено, що укладення договору міни не відповідало реальному волевиявленню сторін, а було направлено на приховання договору купівлі-продажу земельної ділянки (паю), оскільки купівля-продаж землі прямо заборонена законодавством.

Сергій Павленко

http://www.golos.com.ua/Article.aspx?id=288344

Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа»

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42

Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.