Місце сили: Центри ментального здоров’я на Чернігівщині — допомога без осуду
На базі п’яти медичних закладів Чернігівщини функціонують Центри ментального здоров’я, де кожен, хто потребує психосоціальної чи психіатричної допомоги, може отримати її без стигматизації та у безпечному середовищі
Повномасштабна війна суттєво посилила потребу українців у психологічній підтримці. У відповідь на це, з 2024 року в Україні розпочалось створення мережі центрів ментального здоров’я (ЦМЗ) – спеціалізованих просторів підтримки, де кожен, хто потребує психосоціальної чи психіатричної допомоги, може отримати її без стигматизації та у безпечному середовищі. Вони доповнюють базовий рівень допомоги – від сімейних лікарів до шкільних психологів і центрів життєстійкості – і надають фахову психіатричну, психотерапевтичну і психологічну допомогу у складніших випадках.
Центри ментального здоров’я (ЦМЗ) – це спеціалізовані простори, де дорослі та діти можуть отримати психосоціальну та психіатричну допомогу у безпечному середовищі та без стигматизації. Послуги у ЦМЗ надаються амбулаторно, у денному стаціонарі чи мобільною мультидисциплінарною командою за місцем проживання людини з розладами психічного здоров’я. Вони доповнюють і розширюють базовий рівень допомоги – від сімейних лікарів до шкільних психологів і центрів життєстійкості – і надають комплексну психіатричну, психотерапевтичну і психологічну допомогу у складніших випадках.
З 1 січня 2025 року в Програмі медичних гарантій діє новий пакет – «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров'я та мобільними мультидисциплінарними командами». У межах цього пакету допомога надається: амбулаторно, у денному стаціонарі або за місцем проживання пацієнта. До складу мультидисциплінарних команд входять психіатри, клінічні психологи, психотерапевти, медичні та соціальні працівники.
ЦМЗ передусім створюються у кластерних та надкластерних лікарнях по всій країні. У 2024 році відкрито близько 30 таких центрів. Планується, що у 2025 році їхня кількість зросте до щонайменше 200. МОЗ затвердило Типове положення про ЦМЗ (наказ №1796 від 25.10.2024), що встановлює єдині підходи до організації роботи ЦМЗ. Їх рекомендується облаштовувати у модернізованих, зручних приміщеннях із сучасним обладнанням, а працівники повинні проходити навчання за спеціальними програмами, напрацьованими МОЗ спільно міжнародними партнерами.
Станом на 1.05.2025 року за пакетом «Психосоціальна та психіатрична допомога дорослим та дітям, що організовується центрами ментального (психічного) здоров’я та мобільними мультидисциплінарними командами» законтрактовано 126 медичних закладів, які в своїй структурі відкрили ЦМЗ, у всіх областях, зокрема 5 – у Чернігівській області: Прилуцька центральна міська лікарня, Ніжинська центральна міська лікарня ім. М. Галицького, Чернігівська центральна районна лікарня, Чернігівська обласна дитяча лікарня та Корюківська центральна районна лікарня. Впродовж 2025 року допомогу в ЦМЗ Чернігівщини вже отримали понад 2500 пацієнтів.
Мета діяльності центрів ментального здоров’я (ЦМЗ) – забезпечити кожному, хто потребує, доступ до якісної, своєчасної та комплексної допомоги з питань психічного здоров’я. Центри працюють амбулаторно або за місцем проживання людини в громаді, а також беруть участь у програмах промоції психічного здоров’я й запобігання розвитку психічних розладів. Особливу увагу вони зосереджують на підтримці вразливих груп населення, зокрема осіб, які пережили наслідки війни.
Загалом, до центрів ментального здоров’я можуть звернутись: люди з підтвердженими психічними розладами (наприклад, шизофренія, біполярний розлад, депресія середнього та тяжкого ступеня); люди, які переживають перший психотичний епізод або загострення хронічного психічного розладу; люди з тривалим стресом, емоційним виснаженням або скаргами на стан психічного здоров’я; родини та близькі людей, які потребують психосоціальної підтримки.
В центрах ментального здоров’я можна отримати наступні послуги:
1. Спеціалізована психіатрична допомога:
- Комплексна оцінка психічного, фізичного та соціального стану;
- Встановлення діагнозу, призначення медикаментозного лікування та психосоціальних втручань;
- Розробка індивідуального плану лікування та відновлення;
- Супровід мультидисциплінарною командою (психіатр, психолог, психотерапевт, медичні та соціальні працівники тощо);
- Взаємодія з іншими службами – соціальними, освітніми, медичними тощо.
2. Кризова допомога:
- Консультування у кризових ситуаціях;
- Оцінка ризиків та невідкладна медична допомога;
- Взаємодія з екстреними службами;
- Перенаправлення до спеціалізованих кризових служб.
3. Психосоціальна підтримка:
- Надання психотерапевтичної допомоги;
- Проведення груп підтримки, у тому числі за принципом «рівний – рівному»;
- Навчання технік самодопомоги та емоційної стійкості;
- Підтримка для членів родин.
Отримати допомогу у Центрах ментального здоров’я можна: самостійно звернувшись до найближчого такого закладу, або за направленням від сімейного лікаря чи іншого фахівця.
Знайти найближчий ЦМЗ можна за допомогою електронної карти НСЗУ (обравши Пакет послуг 72), або зателефонувавши за номером 1677.
ЦМЗ працюють у партнерстві з міжнародними організаціями, а їхні фахівці проходять підготовку за програмою ВООЗ та інших профільних навчальних програм. Особлива увага зосереджується на підтримці вразливих груп населення, зокрема тих, хто постраждав внаслідок війни.
Офіційний сайт Управління охорони здоров'я Чернігівської обласної державної адміністрації
Останні новини Чернігівщини

Ринок праці мовою цифр 14:19
Протягом січня-травня 2025 року на Чернігівщині:
Під виглядом спадкоємців заволоділи нерухомістю померлих чернігівців – викрито групу осіб 14:15
За процесуального керівництва Чернігівської окружної прокуратури повідомлено про підозру трьом чоловікам у шахрайстві у великих розмірах, використанні підроблених документів та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом, вчинених за попередньою змовою групою осіб (ч. 3, 5 ст. 190, ч. 2 ст. 28 ч. 4 ст. 358, ч. 2 ст. 209 КК України).
Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 14:08
Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення, 1 випадок загибелі на водних об'єктах, 3 дорожньо-транспортні пригоди та 2 пожежі. Внаслідок цих подій загинули 3 особи та 4 особи постраждали.

Після хвороб, операцій, травм і поранень: українці можуть отримати безкоштовну реабілітацію 11:35
За останні півтора року 600 тис. українців отримали безоплатну реабілітаційну допомогу. Зараз її надають у 555 медичних закладах – там переважно зроблений ремонт, є необхідне устаткування та фахівці.

Програма підтримки «Ветеранський спорт»: запитання та відповіді 11:17
Міністерство у справах ветеранів України спільно з Міністерством цифрової трансформації України з метою підтримки ветеранів війни, заохочення до фізичної активності, покращення психологічного здоров'я та соціальної інтеграції 15 січня 2025 року започаткували програму Ветеранський спорт.